Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σεισμός μετά την σκυροδέτηση


 
rachi

Recommended Posts

Χτες βράδυ ζήσαμε 2 ισχυρούς σεισμούς στην Πάτρα...όπως θα ακούσατε της τάξεως των 5.5 R. Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι χτες το πρωί, για ακρίβεια 12 ώρες πριν τον πρώτο σεισμό, στην περιοχή του επίκεντρου του σεισμού έκανα σκυροδέτηση πλάκας ισογείου. Τι άποψη έχετε για αυτό; Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν θα με ανησυχούσε ο όροφος που σκυροδετήθηκε εφόσον ήταν καλουπωμένος. Ενδεχομένως να υπήρχε πρόβλημα αν είχες φτάσει σε ψηλότερους ορόφους και είχες ξεκαλουπώσει τους χαμηλότερους χωρίς να έχουν αποκτήσει την πλήρη αντοχή των 28 ημερών. Ούτως η άλλως ο σεισμός ήταν σχετικά μικρός για τα δεδομένα σχεδιασμού, από μάζα υπήρχε μόνο η ίδια μάζα του σκυροδέματος και το σκυρόδεμα υπολογίζεται ρηγματωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να πέτυχες καλύτερη συμπύκνωση! :D Πάντως η αισθησή μου είναι πως αφού πρόκειται για πλάκα ισογείου και μόνο και επειδή το σκυρόδεμα 12 μόλις ώρες μετά την σκυροδέτηση θα ήταν αρκετά πλάστιμο για να απορροφήσει τις παραμορφώσεις δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Πάντως είναι ενδιαφέρον το θέμα, πήγαινε δες απο κοντά μήπως υπάρχει πρόβλημα με τα καλούπια και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σωστα καλουπωμενη η δουλεια δεν θα εχεις προβλημα συνάδελφε. Ακομα κ σημερα θα φανει αν έχει μετακινηθει κατι.Για καλο κ για κακο κρατα την καλουπωμενη λιγο παραπανω κ αφου ξεκαλουπωσεις θα φανει αν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το διερευνούσα λίγο περισσότερο. Αν όχι για την συγκεκριμένη περίπτωση, γενικότερα.

 

Πόση υγρασία διατηρούσε το σκυρόδεμα στις 12 ώρες; Πιστέυω αρκετή. Δηλαδή όντως χάλασαν κάποιοι δεσμοί που μόλις είχαν αρχίσει να δημιουργούνται αλλά θα ξαναφτιάξουν.

 

Αλλά αν ήταν περισσότερες οι ώρες (άλλες σκυροδετήσεις) ίσως να υπήρχε πρόβλημα. Δηλαδή, πριν αποκτήσει πλήρεις αντοχές το σκυρόδεμα, αλλά αφού έχει ενυδατωθεί σε μεγάλο βαθμό, ο σεισμός μπορεί να οδηγήσει σε βλάβη που θέλει έλεγχο πριν την συνέχιση της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους. Αν είναι σωστα καλουπωμένη δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως σε ανάλογη περίπτωση που είχα αντιμετωπίσει σε έναν μικρότερο σεισμό στην Πάτρα 4.8-4.9 πρίν από 4 χρόνια πήγαμε και ελέγξαμε τις βασεις των ορθοστατών στις σκαλωσιές αν είχαν μετακινηθεί κάτι θα φαινόταν . Γενικά κοίτα και τα χιαστί σου και στους ακραίους κόμβους άν έχεις κανένα "τίναγμα".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αυτό που νομίζω εγώ - και διορθώστε με σας παρακαλώ αν κάνω λάθος - είναι ότι αν αμέσως μετά τη σκυροδέτηση ακολουθήσουν σεισμικές δονήσεις, κυρίως στα υποστυλώματα τα σίδερα πάλλονται, το σκυρόδεμα γύρω τους δεν έχει αποκτήσει ακόμη αντοχές αλλά - όπως αναφέρει χαρακτηριστικά ο πάνος - έχει κάποια πλαστιμότητα και αυτό (ανάλογα με την πλαστιμότητα του σκυροδέματος) μπορεί να οδηγήσει σε τοπικές αποκολλήσεις του οπλισμού από το σκυρόδεμα που το περιβάλλει με την μείωση της συνάφειας που αυτό συνεπάγεται.

Μετά 12 ώρες κι εγώ πιστεύω πως το σκυρόδεμα είναι ακόμη αρκετά ρευστό ώστε να πληρώσει άμεσα τα κενά που δημιουργούνται, ειδικά αν έχει γίνει και προσθήκη υπερ-ρευστοποιητή, μην ξεχνάμε όμως πως σχεδόν ποτέ δεν έχουμε μια και μόνη δόνηση αλλά ολόκληρη σεισμική ακολουθία που σίγουρα κάποια στιγμή (κατά τη γνώμη μου) επιρρεάζει τη συνάφεια.

 

Δεν ξέρω αν διαφωνείτε, πάντως κάτι τέτοιο ακουγόταν πολύ έντονα αμέσως μετά το σεισμό του '99 στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η σεισμική καταπόνηση μιας κατασκευής έπειτα από μια σκυροδέτηση έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση της συνάφειας χάλυβα σκυροδέματος κύριως στους κόμβους επειδή τα ικριώματα δεν είναι αμετάθετα και μπορεί να υποστούν οριζόντιες μετακινήσεις.Η μείωση της συνάφειας επηρεάζει την πλαστιμότητα και τη φέρουσα ικανότητα της κατασκευής.Εαν υπάρχουν ρωγμές στους κόμβους απαιτείται περετέρω διερεύνηση.Εαν δεν υπάρχουν ρωγμές δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Σε κάθε περίπτωση πάντως απαιτείται αναβολή του ξεκαλουπώματος και ιδιαίτερα προσεγμένη συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Με βοηθήσατε πολύ. Η δουλεία είναι πολύ σωστά καλουπωμένη και καταβρέχαμε συνέχεια. Δεν είδα καμία μετακίνηση, ούτε ρωγμές. Σίγουρα θα το κρατήσω καλουπωμένο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.