Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαίρεση από έκδοση ΠΕΑ


lenaki85

Recommended Posts

Αν το βοσκο-γραφείο έχει πρόσβαση μέσω του χώρου του κτηνοτροφείου δεν θα έβγαζα...🐏

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

ΠΕΑ σε χώρο χαρακτηρισμένο ως "Αίθουσα" απαιτείται?

- σήμερα ο χώρος είναι κενός και χωρίς χρήση

- ο τίτλος της οικοδομικής άδειας αναφέρει περί επαγγελματικής οικοδομής και την οικοδομή τη χαρακτηρίζει ως ειδικό κτίριο.

Άσχετο, ξέρει κανείς αυτός ο χαρακτηρισμός του χώρου ως "ΑΙΘΟΥΣΑ" τι σημαίνει ως προς τη χρήση της? (π.χ εμπόριο, γραφεία, βιοτεχνία, επαγγελματικό εργαστήριο κλπ)

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

κάνω τακτοποίηση σε αυθαίρετη κατοικία 44τμ και αποθήκη 11τμ  σε επαφή. Όταν θα εκδώσω ΗΤΚ για μεταβίβαση, θα χρειαστεί ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sirter said:

Καλημέρα,

κάνω τακτοποίηση σε αυθαίρετη κατοικία 44τμ και αποθήκη 11τμ  σε επαφή. Όταν θα εκδώσω ΗΤΚ για μεταβίβαση, θα χρειαστεί ΠΕΑ?

Ναι απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εχω εντός καθέτου μια μονοκατοικία 45μ2 που θα γινει πώληση. Στην άλλη καθετη υπάρχει διόροφη κατοικία 150μ2. Ως μεμονωμένο κτηριο <50μ2 δεν απαιτείται ΠΕΑ, αλλα στην ΗΤΚ τι θα ανεβάσω? Θα πρεπει να το αναφέρω στην Τ.Ε. οτι δεν απαιτείται?

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου χρόνια πολλά, χρειάζεται πλέον ΠΕΑ και για τα <50 τμ από 1.1.2016 νομίζω αν και δεν το θυμάμαι καλά για το συγκεκριμένο. Επίσης, ΠΕΑ χρειάζεται και την ΗΤΚ, οπότε εν κατακλείδι βγάζεις ΠΕΑ ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, akis73 said:

Γειά σου χρόνια πολλά, χρειάζεται πλέον ΠΕΑ και για τα <50 τμ από 1.1.2016 νομίζω αν και δεν το θυμάμαι καλά για το συγκεκριμένο. Επίσης, ΠΕΑ χρειάζεται και την ΗΤΚ, οπότε εν κατακλείδι βγάζεις ΠΕΑ ούτως ή άλλως.

κολησα επειδή ειδα οτι η Εγκυκλιος εξαιρεί τα μεμονομένα κτηρια τα <50μ2 και μεχρι σήμερα δεν μου έτυχε μονοκατοικία 45μ2

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σχετική συζήτηση από το 2016 εδώ στο φόρουμ:

https://www.michanikos.gr/forums/topic/35073-πεα-για-κατοικία-μικρότερη-από-50-τμ/

Αλλά όπως προείπα θα χρειαστεί να βγάλεις και λόγω ΗΤΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.