Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαίρεση από έκδοση ΠΕΑ


lenaki85

Recommended Posts

39 λεπτά πριν, akis73 said:

Υπάρχει και σχετική συζήτηση από το 2016 εδώ στο φόρουμ:

https://www.michanikos.gr/forums/topic/35073-πεα-για-κατοικία-μικρότερη-από-50-τμ/

Αλλά όπως προείπα θα χρειαστεί να βγάλεις και λόγω ΗΤΚ.

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει οτι  δεν απαιτείται ΠΕΑ, για ανεξάρτητο κτίσμα < 50τμ.

Στην ΗΤ ανέφερε οτι δεν απαιτείται βάσει του Ν/2016 (δεν θυμάμαι ποιος είναι), τάδε παράγραφο ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι , θέλω να κάνω ταυτότητα σε 4 διαφορετικά κτίρια όπου τα 2 έχουν χρήση συνεργείο αυτοκινήτων , το άλλο χρησιμοποιείται ως μηχανουγείο-ηλεκτροκολήσεις και το 4ο χρησιμοποιείται ως πλυντήριο λιπαντήριο . Στο πλυντήριο σίγουρα δεν χρειάζεται ΠΕΑ γιατί είναι στις χρήσεις στάθμευση αυτοκινήτου που εξαιρειται από ΠΕΑ . Οι άλλες χρήσεις απαιτούν ΠΕΑ ; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οι χρήσεις που περιγράφεις εξαιρούνται από την έκδοση ΠΕΑ, θα πρέπει να δεις όμως αν υπάρχουν μέσα εκεί χώροι γραφείων γιατί για αυτούς χρειάζεται ΠΕΑ, υπό προϋποθέσεις όμως πάλι (ξεχωριστή είσοδος, κλπ).

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . Είδα και σε παλιότερες απαντήσεις αυτό που λέτε . Υπάρχουν χώροι γραφείων και τουαλέτες αλλά πχ στους χώρους γραφείων δεν υπάρχουν πορτοπαράθυρα και επίσης αυτοί οι χώροι βρίσκονται μέσα στο κέλυφος του κτιρίου και δεν υπάρχει ξεχωριστή είσοδος . Άρα θεωρώ ότι δεν είναι αυτόνομοι χώροι . Εσεις τι λέτε ;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί στο φόρουμ αρκετές φορές το συγκεκριμένο, οπότε ισχύει ότι είδες γραμμένο εκεί, δεν το έχω πρόχειρο μπροστά μου τώρα. Θυμάμαι πάντως ότι ένα απαιτούμενο ήταν η ξεχωριστή είσοδος.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, akis73 said:

Έχει συζητηθεί στο φόρουμ αρκετές φορές το συγκεκριμένο, οπότε ισχύει ότι είδες γραμμένο εκεί, δεν το έχω πρόχειρο μπροστά μου τώρα. Θυμάμαι πάντως ότι ένα απαιτούμενο ήταν η ξεχωριστή είσοδος.

Έχετε δίκιο το βρήκα . Σας ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι !! Σε πρατήριο υγρών καυσίμων που έχω ένα χώρο περίπου 35 τετραγωνικά που χρησιμοποιείται για πώληση λιπαντικών και γραφείο και το οποίο συνδέεται λειτουργικά με μια αποθήκη 45 τμ κάνω ΠΕΑ ;; Αν κάνω ΠΕΑ κάνω μόνο για το θεωρητικό καταστημα;; Ή κάνω μαζί με την αποθήκη ;;; Το κτίριο των 35 τμ ήταν κτίριο ανεξάρτητο και μετά κατασκευάστηκε κατ' επέκταση διώροφο κτίριο όπου τμήμα του ισογείου του χρησιμοποιείται σαν αποθήκη από το βενζινάδικο!!

Edited by George9555
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν είχες ρωτήσει το ίδιο προ εβδομάδας περίπου πιο πάνω;

Σε 1η φάση ο χώρος πώλησης είναι ανεξάρτητος λειτουργικά από τον χώρο του πρατηρίου;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, δεν είχες ρωτήσει το ίδιο προ εβδομάδας περίπου πιο πάνω;

Καλησπέρα , ήταν άλλη περίπτωση αυτό που είχα ρωτήσει και αφορούσε συνεργεία και πλυντήριο αυτοκινήτων . Τώρα θέλω να κάνω ΠΕΑ στο ''κατάστημα'' του βενζινάδικου και κυρίως ρωτάω επειδή υπάρχει μία αποθήκη η οποία συνδέεται λειτουργικά με το κατάστημα, αν πρέπει να αναλύσω σαν ΜΘΧ και την αποθήκη ή απλά θα κάνω ΠΕΑ στο κατάστημα και θα βάλω σε επαφή με ΜΘΧ . Το βενζινάδικο ήταν ανεξάρτητο κτίριο και μετά κατασκευάστηκε κολλητά διώροφο κτίριο που τμήμα του διώροφου στο ισόγειο χρησιμοποιείται σαν αποθήκη για το βενζινάδικο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.