Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαίρεση από έκδοση ΠΕΑ


lenaki85

Recommended Posts

Θα νοικιάσω ένα χώρο σύντομα...χρειάζεται έν τελει έκδοση ΠΕΑ ή οχι ? πρεπει ναναι οριακά στα 50τμ εμβαδόν?

Link to comment
Share on other sites

οχι -δυστυχώς :sad:

 

ανεξαρτητως εμβαδού...

 

αλλα αν επιθυμει ο πελατης την εκδοση...

δεν θα αρνηθουμε

βεβαιως...βεβαιως...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ενημέρωσαν απο την εφορία ότι ναι απαιτείται σε αυτή τη περίπτωση!  Όχι ότι η εφορία γνωρίζει, αλλά αφού μου το ζητάνε...Ειλικρινά είναι κενό της νομοθεσίας αυτό αλλά και πάλι προσωπική μου άποψη ότι απαιτείται...

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

απο την εφορια  "τι" σου "ζητάνε"......

 

 

αφου η υποβολη των μισθωτηριων γινεται "ηλεκτρονικά"????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα ότι μου το ζήτησε ο εκμισθωτής, γιατί ρώτησε και αυτός στην εφορία και του είπανε ότι χρειάζεται αφού θα κάνει καινούριο συμβόλαιο με διαφορετικούς εκμισθωτές. Τι να σας πω...Εγω θα το κάνω! Αλλά ξαναλέω θεωρώ με την λογική ότι χρειάζεται! Δεν είναι παράλογο. Ο λογιστής το μόνο που μου εξήγησε για τον τρόπο καταχώρησης είναι ότι αν είναι ανανέωση παλιού κλικάρεις ενα κουτάκι οτι υπάρχει και παλιό μισθωτήριο, αλλιώς θεωρείται νέο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν αλλάξει ο ενοικιαστής αλλά η ιδιοκτησία περάσει στα χέρια του μέχρι πρότινος "υψηλού κύριου" του ακινήτου. Το σίγουρο είναι ότι γίνεται νέο συμβόλαιο. Αλλάζει δηλαδή ο εκμισθωτής και αντί δύο ονομάτων(επικαρπωτής και ψηλός κύριος) παραχωρείται στον δεύτερο οποίος γίνεται πλεον ο μοναδικός ιδιοκτήτης. Θεωρώ ότι σε αυτήν την περίπτωση-που δεν είναι δηλαδή ανανέωση συμβολαίου- απαιτείται ΠΕΑ. Συμφωνείτε?

 

Ο Νόμος είναι σαφής: Απαιτείται ΠΕΑ και για τη περίπτωσή σου. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος είναι σαφής: Απαιτείται ΠΕΑ και για τη περίπτωσή σου. 

 

Που το λέει συνάδελφε ?

 

Πρέπει να έχω χάσει επισόδεια... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σύμφωνα με τις οδηγίες του Taxisnet και από τον σύνδεσμο που παρέπεμψε ο dimitris GM, στην παράγραφο 13 λέει το εξής: <<Σε τροποποίηση οποιουδήποτε άλλου στοιχείου της μίσθωσης (στοιχεία εκμισθωτών, μισθωτών, ακινήτου κλπ) δεν μπορούμε να υποβάλουμε τροποποιητική δήλωση, αλλά πρέπει να υποβάλουμε μια νέα δήλωση (εξαρχής)>>.

Από το παραπάνω, καταλαβαίνω πως αφού αλλάζει ο εκμισθωτής, από δύο πρόσωπα που ήταν πριν το συμφωνητικό θα γίνει πλέον με τον ένα εκ των δύο (αν κι εδώ κάτι δεν καταλαβαίνω*). Δηλαδή νέο συμβόλαιο, νέα μίσθωση και όχι τροποποίηση (της διάρκειας της μίσθωσης ή του ύψους του μισθώματος) ούτε και ανανέωση-παράταση σε "συνέχεια προηγούμενης μίσθωσης" (όπου εκεί ναι μεν θα πρέπει να υποβληθεί "νέα δήλωση" αλλά δεν τροποποιείται και κάτι. απλώς γίνεται καταχώρηση κάποιων βασικών στοιχείων του αρχικού μισθωτηρίου).

Αφού λοιπόν πρόκειται για εξαρχής νέα σύμβαση μίσθωσης, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 14 του ΚΕΝΑΚ και την διευκρινιστική εγκύκλιο 2279/22-12-2010 (παρ. 4.1), επομένως απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ.

 

Όμως, υπάρχει ένα σημείο του νόμου 4122/2013 που νομίζω πως έρχεται σε σύγκρουση με το άρθρο 14 του ΚΕΝΑΚ (<<Σε κάθε μίσθωση ακινήτου, ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ πρέπει να αναγράφεται στο ιδιωτικό ή συμβολαιογραφικό μισθωτήριο έγγραφο. Η φορολογική αρχή δε θεωρεί μισθωτήρια έγγραφα εάν δεν προσκομίζεται ενώπιον της ισχύον ΠΕΑ>>).

Στο άρθρο 12 του Ν. 4122/2013 λέει τα εξής:

<<1. Η έκδοση ΠΕΑ είναι υποχρεωτική:
α) ......, β) ...., γ) ....., δ) κατά τη μίσθωση σε νέο ενοικιαστή κτιρίου ή κτιριακής μονάδας, .....>>
.

Δεν κάνει αναφορά στο τι γίνεται αν αλλάζει ο εκμισθωτής ή αν αλλάζουν τα τετραγωνικά μέτρα του ακινήτου που μισθώνεται. Ένα πράμα σαν να θεωρεί ως νέα μίσθωση μόνο την αλλαγή ενοικιαστή. Και πρόκειται για ΦΕΚ και όχι για κάποια εγκύκλιο ή οδηγία.

 

* Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι το ποιος φαινόταν σαν εκμισθωτής τα προηγούμενα 20 χρόνια. Η εκμίσθωση δεν γίνεται από αυτόν που έχει την επικαρπία; Ο ψιλός κύριος που εμπλέκονταν πιο πριν με την εκμίσθωση; Εκτός κι αν είχε κι αυτός ένα ποσοστό της επικαρπίας, οπότε η εκμίσθωση γίνονταν από κοινού. Γιατί γράφει η συμφορουμίτης:

 

.......Αλλάζει δηλαδή ο εκμισθωτής και αντί δύο ονομάτων (επικαρπωτής και ψηλός κύριος) παραχωρείται στον δεύτερο οποίος γίνεται πλεον ο μοναδικός ιδιοκτήτης.....

 

Link to comment
Share on other sites

Που το λέει συνάδελφε ?

 

Πρέπει να έχω χάσει επισόδεια... :sad:

 dib,

σωστα...τπτ  δεν εχεις "χασει"...

 

δεν το λεει..... δυστυχως...

 

[και δεν μου ζητησε -σε προχτεσινη υποβολή μισθωτηριου- να κλικαρω τιποτε για ΠΕΑ..]

 

Βεβαια η ολη συζητηση  ειχε αρχισει για το ποτε και εάν και ποιος θα κανει μισθωτηριο αν αλλαξει ο επικαρπωτης...ή ο  κυριος  ή κλπκλπ..

Θεωρω οτι,   δεν  μπορει να υπαρξει γενικη απαντηση,

αφου καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αναλογα  τους ορους του μισθωτηριου  ή τον τροπο της αλλαγης του εκμισθωτη ή του μισθωτη,

 

Επομενως καθε περιπτωση θα αντιμετωπισθει με  τις δικες της ιδιαιτεροτητες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 dib,

σωστα...τπτ  δεν εχεις "χασει"...

 

δεν το λεει..... δυστυχως...

 

[και δεν μου ζητησε -σε προχτεσινη υποβολή μισθωτηριου- να κλικαρω τιποτε για ΠΕΑ..]

 

Βεβαια η ολη συζητηση  ειχε αρχισει για το ποτε και εάν και ποιος θα κανει μισθωτηριο αν αλλαξει ο επικαρπωτης...ή ο  κυριος  ή κλπκλπ..

Θεωρω οτι,   δεν  μπορει να υπαρξει γενικη απαντηση,

αφου καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αναλογα  τους ορους του μισθωτηριου  ή τον τροπο της αλλαγης του εκμισθωτη ή του μισθωτη,

 

Επομενως καθε περιπτωση θα αντιμετωπισθει με  τις δικες της ιδιαιτεροτητες...

 

Είναι υποχρεωτική εφόσον έχει αλλάξει το πρόσωπο του εκμισθωτή.

Είναι ένα νέο μισθωτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.