Jump to content

Εξαίρεση από έκδοση ΠΕΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ισόγειο κατάστημα με ΟΑ του 1981 χρησιμοποιείται και για εμπορία και για συντήρηση μοτοσυκλετών και μηχανημάτων (αλυσοπρίονα, χλοοκοπτικά, κλπ).

Προχωράω σε έκδοση ΠΕΑ?

Για να γνωρίζω γενικά, σε τέτοιες περιπτώσεις που υφίσταται ο κίνδυνος κυρώσεων, εξετάζονται: α) η δραστηριότητα στην εφορία (ΚΑΔ) β) μόνο η τρέχουσα χρήση γ) η χρήση σύμφωνα με την ΟΑ?

Edited by impalnto
Link to post
Share on other sites
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Οι στάβλοι, τα βουστάσια, τα χοιροστάσια, τα ορνιθοτροφεία, ανήκουν στην κατηγορία "Κ", δηλαδή "Αποθήκευση". Βάσει του Κτιριοδομικού (ΑΡΘΡΟ 3 β): <<Στην κατηγορία αυτή περιλαµβάνονται όσα κτίρια

Τα συνεργεία αυτοκινήτων εξαιρούνται από έκδοση ΠΕΑ. Φυσικά αν περιλαμβάνουν χώρους γραφείων θα πρέπει να βγει ΠΕΑ για αυτά. Γράφω παρακάτω και την απάντηση που μου είχαν στείλει παλιότερα για τη συγκ

Συμφωνώ και εγώ,έχει δίκιο η συμβολαιογράφος.Η περίπτωσή σου προβλέπεται στο από 2012-06-14 έγγραφο Α.Π.οικ 2021 παράγραφος 6.1,όπου στο τέλος αναφέρει οτι απαιτείται και έκδοση ΠΕΑ. http://www.ypeka

Posted Images

1 ώρα πριν, impalnto said:

ισόγειο κατάστημα με ΟΑ του 1981 χρησιμοποιείται και για εμπορία και για συντήρηση μοτοσυκλετών και μηχανημάτων (αλυσοπρίονα, χλοοκοπτικά, κλπ).

Προχωράω σε έκδοση ΠΕΑ?

Για μένα ναι, πρέπει να βγάλεις ΠΕΑ με δραστηριότητα εμπορίας.

Αυτό για τη συντήρηση μοτοσυκλετών, θεωρώ οτι είναι παράνομη δραστηριότητα και χωρίς άδεια λειτουργίας απο τη δ/νση μεταφορών (στη παράνομη Ελλάδα ζούμε!)

Όσο για των μηχανημάτων (αλυσοπρίονα, χλοοκοπτικά, κλπ), υποθέτω οτι κάνουν κάποια είδους επιδιόρθωση εντός του καταστήματος, χωρίς να απαιτείται η ύπαρξη κάποιας άδειας λειτουργίας.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Επανέρχομαι σ’ ένα θέμα που απ’ ότι βλέπω έχει συζητηθεί και παλαιότερα, αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω σαφή απάντηση.

Έχω περίπτωση ισόγειας, ανεξάρτητης και μεμονωμένης κατοικίας  40 τ.μ. (μεμονωμένο κτήριο) και δεν μπορώ να καταλάβω αν απαιτείται ΠΕΑ.

Η Εγκύκλιος Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (του 2020) αναφέρει:

Εξαιρούνται από την τήρηση των ελάχιστων απαιτήσεων … ε) μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.), για τα οποία ισχύουν μόνο οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους. Τα μικρά μεμονωμένα κτίρια (ωφέλιμης επιφάνειας <50τμ) πρέπει να πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις θερμομονωτικής επάρκειας και επιπλέον πρέπει να καλύπτουν μέρος των αναγκών σε ΖΝΧ από ηλιοθερμικά συστήματα, σύμφωνα με την ειδική απαίτηση του άρθρου 6 του σχετ. α’. Για την εφαρμογή της, θα γίνεται ο υπολογισμός της ωφέλιμης επιφάνειας σύμφωνα με τα σχετ. α’ και ε’ και δεν θα λαμβάνεται η επιφάνεια που αναγράφεται στην οικοδομική άδεια, διότι δεν είναι απαραίτητα ίσες.

Και επίσης, λίγο πιο κάτω: Εξαιρέσεις από την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ …  τα μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.) εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ...

Σε ποιά κτήρια αναφέρεται ο νομοθέτης στην ως άνω παράγραφο; Απαιτείται ή όχι ΠΕΑ σε μεμονωμένες μονοκατοικίες (ή και καταστήματα-γραφεία) <50τμ; Το έχει ξεκαθαρίσει κάποιος;

Ευχαριστώ, προκαταβολικά…

Edited by vagom
Link to post
Share on other sites

Για μεμονωμένα κτίρια <50τμ δεν απαιτείται. Μόνο για τμήματα κτιρίου ανεξαρτήτως εμβαδού απαιτείται. Δες στην ίδια εγκύκλιο <<σελίδα 15 από 21>>. Δεν απαιτείται αλλά επιτρέπεται αν θέλει ο ιδιοκτήτης να βγάλει.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.