Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υφιστάμενη οικοδομική άδεια σε μη άρτιο αγροτεμάχιο


!GEORGE!

Recommended Posts

Έχω παρόμοια υπόθεση !

Βγαίνει ΟΑ το 1980 και στην άδεια περιγράφεται το αγροτεμάχιο 4500 τμ σαν οικόπεδο ( με σχετική βεβαίωση από οικία κοινότητα ότι έχει πρόσωπο σε κοινοτική οδό  )

και στην συνέχεια ο ιδιοκτήτης χτίζει 263 τμ οικίας .

Έρχεται τώρα η στιγμή να μεταβιβάσει ,και  ( επειδή υπάρχουν διάφορες διαμορφώσεις ,μπάρμπεκιου και και στέγαστρα παρκινκ  )

πρέπει να κάνω την υπαγωγή στο σύστημα !!! 

Να προσβάλω την ΟΑ ?!! και να δηλώσω όλο το σπίτι σαν αυθαίρετο ?!!

Προσωπικά το βρίσκω υπερβολικό !!!!

Link to comment
Share on other sites

το 1980 εχτιζαν με το Δ 538/78

 

Η αδεια για πόσα τμ  ηταν?

 

[και τι λογο ειχε να ορισει πως εχει προσωπο....αφου ηταν αρτιος και οικοδομησιμος???]

 

Ουτε εχτισε σαν εντος σχεδιου....αφου με εμβαδον γηπεδου 4500 τμ. εχτισε ολα κι ολα 263 τμ..

'η..... ισως λιγωτερα και προσθεσε και καποια   αυθαιρετα...

 

Τι σημαινει να "προσβαλλεις" την ΟΑ???

Η αδεια ειναι ισχυρη...εως αποδειξεως του εναντιον

 

Τα υπολοιπα

αφου ξαναδεις το ιστορικο

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Η άδεια ήταν για 263 τμ όσα και έχτισε ( δεν χρειαζόταν παραπάνω υποθέτω ! )  χωρίς αποκλίσεις από την μελέτη .

 

Το πρόσωπο σε κοινοτική οδο ..προέκυψε γιατί τα όρια του οικισμοί δεν ήταν ολοκληρωμένα και με απόφαση Νομάρχη ο κοινοτάρχης ( ή η πολεοδομία) έδινε βεβαιώσεις

 

ότι είναι εντός ορίων  του οικισμού ! ( Προφορική πληροφορία από την υπηρεσία του οικείου Δήμου )

 

 

Ακόμη και σήμερα όμως δεν έχει ολοκληρωθεί η οριοθέτηση του οικισμού

 

και η συγκεκριμένη περιοχή είναι ακόμη ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ  ( τόσο για την πρώην κοινότητα νυν δήμος , άλλα και για την εφορία !! ) 

Link to comment
Share on other sites

 "Το πρόσωπο σε κοινοτική οδο ..προέκυψε γιατί τα όρια του οικισμοί δεν ήταν ολοκληρωμένα και με απόφαση Νομάρχη ο κοινοτάρχης ( ή η πολεοδομία) έδινε βεβαιώσεις"

 

Εχεις βεβαιωση

εχεις  αδεια

 

κατ' εμέ

 

ολα ειναι νομιμα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι θα πρέπει στην Δήλωση του Ν 4178 να συμπληρώσω τις παραβάσεις  που είναι εκτός ΟΑ ( Μπάρμπεκιου , στέγαστρο πάρκινγκ με κεραμοσκεπη

 

,διαμορφώσεις μονοπατιών και βαθμηδόν στον κήπο κτλ  ) στην συνεχεία να δηλώσω οτι έχει ΟΑ (που εχει ) και ...να πάει στην ευχη του θεου !! και αυτο οχι απο

 

επαγγελματικη ασυνειδησια ( κάθε άλλο μάλιστα με εχει προβληματισει για πάρα πολυ μεγάλο διάστημα) ,άλλα γιατι μου φαίνεται παράλογο να βγάλεις ολη την κατοικία

 

αυθαίρετη αφου η οικοδομική άδεια δεν εχει ..ανακληθεί

.

Μιλάμε για ενα σπίτι που χτίστηκε πριν απο 34 χρόνια και νοιώθω οτι κάποια άλλη αντιμετώπιση θα ήταν σαν να βγάζουμε τα μάτια μονοί μας !!

 

Γνώμες ??

Link to comment
Share on other sites

Απάντησαν από τη ΔΟΚ ακριβώς αυτό που λέει ο avgoust, να νομιμοποιήσω βάζοντας ότι δεν υπάρχει Ο.Α. και να μη δώσω σημασία σε αυτή την φάση στο οικόπεδο γιατί δεν μπορώ βάση νομοθεσίας να κάνω κάτι άλλο. Επίσης μου είπαν ότι μπορώ να κάνω και μεταβιβάσεις κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα και να μην το σκαλίσω άλλο.

Βέβαια είναι εύκολο να δίνεις μια προφορική απάντηση ή οποία δεν σου κοστίζει και να αφήνεις να φανεί το πρόβλημα μεταγενέστερα σε επόμενο νόμο ή επόμενο ΦΕΚ.

Προσωπικά έχω ακόμα απορία στο τι θα κάνω...

Επίσης σε όσους θα νομιμοποιήσουν κάτι στην ΟΙ τους θα τους πω να βάλουν χωρίς ΟΑ, μιλάμε για 10 ιδιοκτήτες που δεν ήξεραν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή/ε patty δυστυχώς θέλω να σε ενημερώσω ότι τέτοιου είδους μπαλαμούτια γινόταν συνέχεια στην Πάρο... και το ακόμη χειρότερο είναι ότι συνεχίζουν να γίνονται. Εάν πρόσεξες ανάλογη είναι και η δική μου περίπτωση ... στην Πάρο πάλι... και ξέρω και άλλες τέτοιες περιπτώσεις.

Είναι ξεκαθαρισμένο από το νέο φύλλο καταγραφής ότι θα πρέπει να δηλώσεις "Χωρίς ΟΑ".

Το ερώτημα, για μένα, είναι τι θα πρέπει να δηλώσεις σαν αυθαιρεσία?

Τα έξτρα πέραν της ΟΑ ή το σύνολο των κατασκευών, σαν δηλαδή οι κατοικίες να χτίστηκαν σε ένα μη άρτιο οικόπεδο, χωρίς ΟΑ!!!

Εγώ θεωρώ ότι μάλλον αυτό θέλει να πει ο ποιητής, και το στηρίζω μόνο στην λογική ότι αυτό ακριβώς θα έκανες εάν είχε χτισθεί ένα κτίριο σε ένα μη άρτιο οικόπεδο χωρίς οικοδομική άδεια... θα το νομιμοποιούσες ολόκληρο δηλώνοντας "Χωρίς ΟΑ".

Στην ουσία γίνεται κάτι σαν να "ανακαλείται" η άδεια.

 

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω παρά μία λέξη.... ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω...δεν νομίζω ότι και οι ίδιοι θα ξέρουν αν μου απαντήσουν από το ΥΠΕΚΑ, ίσως βγουν διευκρινιστικές για τέτοια ζητήματα...όλα τα κτίρια θα είναι τραγικό, θα πληρώσουν τεράστιο πρόστιμο..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η απάντηση στο ερώτημα έχει δοθεί από την ερωταπάντηση 31:

 

31. Οικοδομές οι οποίες έχουν κατασκευαστεί με οικοδομική άδεια και στην πραγματικότητα το
εμβαδόν του οικοπέδου/γηπέδου είχε μικρότερο εμβαδόν από αυτό της αρτιότητας (π.χ < 4000 τμ
εκτός σχεδίου και σήμερα μετρείται 3750 τμ ) λαμβάνονται ως τελείως αυθαίρετα σύμφωνα με το
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α του Ν 4178/13 (περ. β);

Σύμφωνα με το παράρτημα Α στο πεδίο της Οικοδομικής Άδειας επιλέγουμε "ΟΧΙ" στην περίπτωση που
το οικόπεδο/γήπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στην οικοδομική
άδεια. Συνεπώς το κτίριο θα πρέπει να θεωρηθεί ως εντελώς αυθαίρετο.

 

Επομένως κλάφτα Χαράλαμπε...

Εν το μεταξύ σήμερα μου έτυχε άλλη μια τέτοια περίπτωση, στην προεμβαδομέτρηση από τις αεροφωτογραφίες το εμβαδόν βγήκε 3810...

Έκανα την μέτρηση και ελπίζω να βγεί 4000μ²...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.