Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο τόνωσης ρευστότητας με μετατροπή του ΕΤΕΑΝ σε αναπτυξιακή τράπεζα


Engineer

Recommended Posts

Οχι , δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο εξοικονομώ γιατί δεν θέλει να αλλάξει το ΥΠΕΚΑ , ενώ οι τράπεζες παίζουν παιχνίδια με τον κλάδο μας με αθέμιτο ανταγωνισμό , αλλά το τεε προφανώς δεν νοιάζεται γιά αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Το ΥΠΕΚΑ δεν θέλει να μειωθεί η γραφειοκρατία και οι τράπεζες προτείνουν ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ δικές τους εταιρείες , θυγατρικές η συνεργαζόμενες , που ανταγωνίζονται αθέμιτα τους ΕΕ μηχανικούς , ενώ εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τράπεζες γιά παράδειγμα αν είχαμε τα λεφτά .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Αυτά που λες δεν κολλάνε πουθενά. Εμένα με ενδιαφέρει να χρημοτοδοτηθώ εγώ ή κάποιος πελάτης μου σε μια επένδυση που θέλω-ει να κάνω-ει. Αυτή είναι η ουσία. Πως θα γίνει ταμείο δυνατό και από που θα ψαρεύει λεφτά. Το τελευταίο έχει σημασία για τα επιτόκια δανεισμού. Αν αυτά είναι υψηλά, άρα ασύμφορα,...ο Καράμπελας καραδοκεί.   

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε , ΔΕΝ είναι Τράπεζα , ούτε ανταγωνίζεται τις Τράπεζες . Απλά μειώνει το ρίσκο τους ώστε να γίνουν πιό ευεπίφορες στο να δανείζουν .

Link to comment
Share on other sites

Τη μετεξέλιξη του ΕΤΕΑΝ σ’ ένα νέο φορέα, που θα λειτουργεί ως αναπτυξιακή τράπεζα 

 

Το ξέρω ότι δεν είναι. Ψάχνω το πως θα γίνει αναπτυξιακή τράπεζα. Και με τι αρμοδιότητες. Το άρθρο, παρότι είναι καλό και ο αρθρογράφος δεν φαίνεται να έχει διάθεση να παίξει, δεν ξεκαθαρίζει την μελλοντική φόρμουλα αλλαγής από ταμείο σε τράπεζα, προφανώς διότι ακόμη δεν την γνωρίζει. Έχω βάλει από χθες (+1) στο άρθρο διότι τα στοιχεία είναι αληθή και είναι μια σοβαρή είδηση. Αφού όμως δεν γνωρίζει ο αρθρογράφος το ζητούμενο και προφανώς ούτε εμείς μπορούμε να υποθέσουμε κάτι (θετικά, όχι "στο πόδι") δε νομίζω ότι έχουμε να βγάλουμε κάτι άλλο.  

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν γνωρίζουν τι θα γίνει , αυτοί που έδωσαν στον αρθρογράφο την είδηση , πως να το γνωρίζει ο ίδιος .

 

Εν πάση περιπτώσει έχει και επικοινωνιακή υφή το θέμα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη γνωρίζουν αλλά...κάτι έχουν στο νου τους. Ρωτώντας πας στην πόλη.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του Γερμανού υφυπουργού οικονομίας (Σ. Κάπφερερ) αναφέρθηκε πως η τεχνογνωσία της νέας επενδυτικής τράπεζας που θα προκύψει από το ΕΤΕΑΝ και θα χρηματοδοτήσει μεσαίες επιχειρήσεις θα προέλθει από την Γερμανική KFW η οποία διαθέτει ανάλογη εμπειρία.

Και φυσικά θα λειτουργήσει στην Ελλάδα μια άλλη Γερμανική Επενδυτική Τράπεζα η οποία επίσης με τη συνεργασία της KFW θα διαχειριστεί τις "πράσινες" γερμανικές επενδύσεις στην Ελλάδα.

 

http://www.capital.gr/news.asp?id=1268527

http://www.capital.gr/news.asp?id=1267766

http://www.capital.gr/news.asp?id=1267634

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.