Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σκουριά σε σκυρόδεμα


gatokratoras

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ενα πρόβλημα και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Στη φάτσα του μπαλκόνιου του σπιτιού μου (7ετίας) σκουριασε ο χάλυβας? τελωσπαντων το σιδερο που ειναι μεσα στο μπετο και πεταξε το σοβά, όχι τιποτα τραγικο 15 ποντους κομματι αλλα το ότι εχει σκουριασει το μεταλλο ειναι ανησυχητικο αρκετα, ξεχασα να προσθεσω οτι το σπιτι ειναι 20 μετρα απο τη θαλασσα. Έχετε καποιο υλικο να μου προτεινετεε για να μπαλωσω τη ζημια? 

Link to comment
Share on other sites

;Όταν διαβρώνεται ο χάλυβας, διογκώνεται και πετάει το σκυρόδεμα επικάλυψης. Το ότι είναι κοντά στην θάλασσα το σπίτι επιδεινώνει το πρόβλημα με ύπαρξη χλωρίου. Κατά την γνώμη μου πρέπει να μιλήσεις με τον μηχανικό που είχε αναλάβει την μελέτη και την επίβλεψη για να δει το πρόβλημα, να συζητήσετε το θέμα και να προτείνει λύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν γινεται η τοποθετηση του σιδηρου,αφηνουμε παντου επικαλυψεις...και οταν λεμε παντου εννοουμε παντου!!Λογικα στην περιπτωση σας δεν πρεπει να αφησε ο σιδερας επικαλυψη αναμεσα στο οπλισμο της μαρκιζας και την προσοψη της....

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καποιο υλικο να μου προτεινετεε για να μπαλωσω τη ζημια?

 

Και με τις επόμενες "ζημιές"

τις οποιές θα δεις του χρόνου

τι θα κάνεις?

Μπαλώματα?

Και ίσως μετά από λίγο καιρό

μπάλωμα στο μπάλωμα?

 

Και με τις "ζημιές" που δεν βλέπεις ακόμα??

 

Λογικα στην περιπτωση σας δεν πρεπει να αφησε ο σιδερας επικαλυψη

 

Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις με επικάλυψη

που όμως η οξείδωση εμφανίστηκε ακόμα και στην πενταετία (αν μιλάμε για παραθαλάσσιο)

 

Αν η επικάλυψη αποτελείται π.χ. από μπετόν με λόγο w/c 0,67

δεν μπορει να προσφέρει και πολλά πράγματα σε βάθος χρόνου.

 

gatokratoras

Είναι ευκαιρεία να ψαχθείς λίγο. Μπορεί να έπεσες θύμα κακοτεχνιών. Έχεις άλλα 3 χρόνια μέχρι την δεκαετία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε εμπειρικά σε θέματα που είναι κανονιστικά ορισμένα.

 

Τα 5 εκ επικάλυψη σε μερικές περιπτώσεις επιφέρουν άλλα σοβαρά προβλήματα όσο αφορά την έκθεση του οπλισμού σε περιβαλλοντικούς παράγοντες.

 

Στο στατικό προσομοιωμα ορίζεις αυτές τις επικαλυψεις?

 

Σε 25αρι στοιχείο τι απομένει με τέτοια επικάλυψη??? (10 εκ σύνολο)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eμπειρικα θα μιλησω παντα.....Σε κτιρια κοντα στην θαλασσα παντα η επικαλυψη που απαιτω,ειναι 5 cm...

 

Πάντα, οι επικαλύψεις που αναγράφονται στη μελέτη (στην οποία οφείλει να έχει συμπεριληφθεί ο παράγοντας περιβάλλον)

Όπως πολύ σωστά λέει ο Brasco, οι επικαλύψεις επηρεάζουν άμεσα το στατικό μοντέλο!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς να βρεις το αίτιο του προβλήματος. Χλωριοντα απο οτι φαίνεται ειναι το Α συστατικό. Χρειάζεται και το Β συστατικό που ειναι η υγρασία. Εαν είναι ανεπιχριστο τοτε η υγρασία μπορεί να ειναι απο το περιβάλλον. Επιχρισμένο συνήθως απαιτεί επιπλέον πηγή υγρασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια νταξει ολα αυτα αλλα ακομα δε μου απαντησε κανεις με ποιο τροπο να μπαλωθει η ζημιά... Επίσης αυτο που με ανησυχει πιο πολυ ειναι οτι στο ταβανι του μπαλονιου σε καποια σημεια εχουν βγει σταλιτσες σκουριας στο χρωμα. Αν η ζημια ειναι σε μεγαλο βαθμο υπαρχουν λυσεις ή απλως θα περιμενω να μου ερθει το μπαλκονι στο κεφαλι?

Edited by gatokratoras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.