Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AllPlan της Nemetschek


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να κανω εμβαδομέτρηση τοπογραφικού με πινακι συντεταγμένων? (όπως για πχ το cadware)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα!!

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να κανω εμβαδομέτρηση τοπογραφικού με πινακι συντεταγμένων? (όπως για πχ το cadware)

 

Δεν μπορεις να κανεις...επειδη με ενδιαφερει και εμενα και το εχω ψαξει κατα 99,99% μαλλον δεν γινεται...ακόμα τουλαχιστον...για να δουμε

Ελαβε κανεις την εκδοση 2011?...Γιατι πάλι στην μεταφρασμενη εκδοση δεν λειτουργεί η δυνατότητα να χρησιμοποιεί ο χρήστης τα δικά του πινακακια!!!!!!!...αντε παλι...για ακομη μια φορά ουτε πολεοδομια δεν μπορεις να πας...τι να πω...

Κατα τα άλλα μια χαρα...νεες ευκολιες...πιο καλή οργανωση...εξελιγμενη μηχανή για το μοντελο...ΑΛΛΑ τι να το κανεις... ακομα το 2009 δουλευω και μάλλον μεχρι να βελτιωθεί το 2011 δεν προκυται να το αλλάξω...κριμα για ακομη μια φορά...γιατι νιωθω περιεργα να πληρώνω αναβαθμήσεις και προγραμμα που να λειτουργεί σωστά να μην έχω...Λιγη ντροπή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για προσπαθησε να φτιαξεις πινακάκια-επιγραφή (όπως ορίζουν τα Ελληνικά πρότυπα για να πας πολεοδομία) για παράθυρα ή πόρτες ή σκάλες που να ενημερώνονται αυτόματα...Απλά δεν γίνεται...και όταν είχε βγει το Allplan 2009 και για πολύ μεγάλο διάστημα υπήρχε το ίδιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχει συμφωνα με τα ελληνικα προτυπα. Παντως μπορεις να φτιαξεις δικα σου που να ενημερωνονται αυτοματα. Το ειχα κανει παλιοτερα στον παλιο μου υπολογιστη (ο οποιος καικε σε μια διακοπη ρευματος) και δεν εχω κατσει το τα ξαναφτιαξω απο τοτε. Καθομαι και τα κανω ενα ενα... Το φτιαχνεις απο εκει που φτιαχνεις τις ταμπελες αλλα δεν θυμαμαι πως γινεται ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο 2009 πλεον γινεται....ΟΧΙ όμως στο 2011....εχει ακόμα προβλημα....δεν μπορεις να φτιαξεις....Αναφέρομαι φυσικά στο Ελληνικό Allplan....στην Αγγλική έκδοση δεν υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δουλευω το allplan 2008 και απο ότι έχω μάθει μπορεί να συνεργαστεί με το photoshop και να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα στον φωτορεαλισμό.Δέν γνωρίζω ποιά έκδοση του allplan πρέπει να εχεις και αν το allplan 2008 μπορεί να συνεργαστεί με το photoshop και πώς. :?:

ευχαριστώ εκ των προτέρων:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όλες οι εκδόσεις του Allplan μπορούν να συνεργαστούν με το PhotoShop, πολύ άπλα εξάγεις το φωτορεαλισμό σου σε μορφή εικόνας (Bmp, Targa, Tiff, Jpeg,…κλπ.)

Και στην συνεχεία ανοίγεις την εικόνα σου με Photoshop

Ελπίζω να σε βοήθησα και περιμένω να μου στείλεις κάποιες δουλείες σου (Allplan + PhotoShop)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημερα σας.

 

Ηθελα να κανω μια ερωτηση για το allplan 2006.

 

Εχω σχεδιασει εναν τοιχο υψους 2.5 μετρα και απεναντι εναν αλλο 2.8 ,και αυτο που με δυσκολευει λιγο (ειμαι νεος στο προγραμμα),ειναι στους αλλους δυο τοιχους τους καθετους,που θα κλεισουν το τετραπλευρο,πως να ρυθμισω το υψος πανω στη μια ακρη 2.8 και στην αλλη 2.5 για τον καθε τοιχο.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα,Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

Ηθελα να κανω μια ερωτηση για το allplan 2006.

 

Εχω σχεδιασει εναν τοιχο υψους 2.5 μετρα και απεναντι εναν αλλο 2.8 ,και αυτο που με δυσκολευει λιγο (ειμαι νεος στο προγραμμα),ειναι στους αλλους δυο τοιχους τους καθετους,που θα κλεισουν το τετραπλευρο,πως να ρυθμισω το υψος πανω στη μια ακρη 2.8 και στην αλλη 2.5 για τον καθε τοιχο.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα,Γιαννης.

 

Γιάννη, υπάρχουν 2 τροποι να γινει αυτο: ενα τροπος ειναι να δημιουργήσεις ενα επίπεδο στεγης, ή ενα ελευθερο επιπεδο με τις κλισεις και τα υψη που θελεις. Εφοσον οι τοιχοι αυτοι βρισκονται μεσα στο περιγραμμα των επιπεδων, η πάνω πλευρα τους θα ακολουθησει αυτοματα αυτην την κλιση. Ενας 2ος τροπος ειναι να ορισεις την πανω πλευρα των τοιχων με απολυτο υψομετρο (και οχι με εξαρτηση απο τους οροφους) και με το εργαλειο Stretch entities να επιλεξεις τα σημεια που θελεις στην όψη και να τα τοποθετησεις εκει που θελεις.

 

Προτεινω τον 1ο τροπο γιατι μπορεις να κανεις ευκολα αλλαγες στην πορεια αλλαζοντας μονο τα υψη των επιπεδων (οι τοιχοι θα ακολουθουν παντα).

 

Ελπιζω να βοηθησα. Επίσης, συντομα στο website μας θα έχουμε μικρα tutorials για βασικες λειτουργιες του allplan που θα μπορεις να κατεβασεις δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.