Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AllPlan της Nemetschek


Recommended Posts

pakos μηπως γνωρίζεις αν to allplan της nemetschek θεωρειται το καλυτερο αρχιτεκτονικό προγραμμα και αν όχι ποιο ειναι το καλυτερο παγκοσμίως ???

 

panno κ εχω ακουσει τα καλυτερα για το nemetschek, θα άλλαζες το archicad με το allplan???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το χω αλλάξει...αλλά δεν έχω αξιωθεί να το μάθω, δεν έχω βρει ελεύθερο χρόνο ακόμη..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω το cinema 4d ακόμα τουλάχιστον για να μπορέσω να εντυπωσιάσω!

@off topic: γιατί με γράφεις με 2 n??

Link to comment
Share on other sites

Nurbs , η εκμάθηση του είναι εύκολη με το manual του 2006;

Ρωτάω γιατί στο γραφείο έχουμε τα Aρχιτεκτονικά , τα οποία έχουν κάποια κολληματάκια αλλά το Κιnesis είναι εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

pakos μηπως γνωρίζεις αν to allplan της nemetschek θεωρειται το καλυτερο αρχιτεκτονικό προγραμμα και αν όχι ποιο ειναι το καλυτερο παγκοσμίως ???

 

panno κ εχω ακουσει τα καλυτερα για το nemetschek, θα άλλαζες το archicad με το allplan???

 

Ααα το archicad δεν το αλλάζω με τίποτα. :)

 

Δεν υπάρχει "καλύτερο", το κάθε πρόγραμμα με τα θετικά και αρνητικά του. Πολλοί βολεύονται με το εύπλαστο περιβάλλον του Allplan, κάποιοι άλλοι αδιαφορούν για αυτές τις δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι το πιο σημαντικό.Αν αξίζει ο κόπος (χρόνος) και το χρήμα για να επενδύσεις για ένα νέο λίγο καλύτερο πρόγραμμα.

Το θέμα είναι πόσο θα βελτιώσει τη δουλειά σου σε ποιότητα και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα η ελευθερία στο σχεδιασμό είναι το ΠΑΝ και τελικό αυτό προσφέρει το Allplan. Πράγμα το οποίο βελτιώνει πάρα πολύ τη δουλεία του Αρχιτέκτονα ……αρχικά δούλευα το ArchiCad 4.5 και πέρασα στο Allplan.

Από την έκδοση 2005, το Allplan και το ArchiCad επικοινωνούν μέσο IFC, το οποίο σημαίνει ότι ο χρήστης ArchiCad έχει την δυνατότητα να συνεχίσει τη δουλεία του στο Allplan για να ολοκληρώσει πιο δύσκολα προγράμματα στο 3D. Έτσι το δουλεύουμε αυτή τη στιγμή στο γραφείο που βρίσκομαι…

 

Pakos M …η νέα τάση στο Software δεν είναι να αλλάζεις κάτι που ξέρεις αλλά να το βελτιώνεις με άλλες λύσεις που μπορούν να σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη…..και πιστεύω πάρα πολύ πως το Allplan το καταφέρνει χωρίς πρόβλημα αφού μπορεί να εισάγει μια μεγάλη ποικιλία αρχείων από άλλες εφαρμογές.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.