Μετάβαση στο περιεχόμενο

AllPlan της Nemetschek


Recommended Posts

Παιδιά εγώ δοκίμασα πρόσφατα το Αllplan, μετά από μια παρουσίαση που μου έκαναν από τη εταιρεία. Παρήγγειλα από τη Nemetcheck ένα demo, μου το έστειλαν και παρ' όλο που δεν είχε ενημερωμένες βιβλιοθήκες, έφτιαξα ένα 3D με ότι θυμόμουνα από τη παρουσίαση σε 20 λεπτά. Μάλλον πολύ εύκολο τουλάχιστον στα βασικά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά μπήκα στο site της Nemetschek http://www.allplan2009.com/en/allplan2009_architecture, να ενημερωθώ για τις νέες δυνατότητες του Allplan 2009 και έπαθα την πλακά μου!!!! δείτε το video “Impressive Façades”, το νέο αυτό module σας δίνει απίστευτες εντολές για να δημιουργήσετε γρήγορα και εύκολα προσόψεις, γυάλινες επιφάνειες και πολλά αλλά…..Super!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή έτυχε να έχω δουλέψει και το allplan και τα cinema4d έχω απλά να πω ότι σχετικά το allplan είναι απλό πέραν από κάποιες εξειδικευμένες λειτουργίες αλλά τα render του δεν είναι υψηλού επιπέδου παρόλο που καθορίζει ο χρηστής αναλύσεις κτλ. Από κει και πέρα η συνεργασία του με το cinema 4d δίνει τα αποτελέσματα που έχει η nemetcek στο sait της. Ένας καλός συνδυασμός είναι κατασκευή στο allplan και φωτορεαλισμος και υλικά στο cinema4d...

Link to comment
Share on other sites

Panos….Αφού μιλάμε για το Allplan πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι το Cinema 4D, πρώτα από όλα η σκηνή εξάγεται από το Allplan στο CINEMA 4D (φώτα, path τις κάμερες, χρώματα και άλλα πολλά συμπεριλαμβάνονται στο εξαγόμενο αρχείο)

 

Το Allplan διαθέτει βελτιωμένη υποστήριξη για αυτές τις διαδικασίες και έτσι μεταφέρονται όχι μόνο τα αντικείμενα, αλλά και ολόκληρη η δομή της μελέτης και τα υλικά που έχουν οριστεί.

 

Η άμεση εξαγωγή από Allplan σε αρχεία CINEMA 4D εξασφαλίζει ότι κανένα στοιχείο δεν θα χαθεί κατά τη διάρκεια της διαδικασίας μεταφοράς……εγώ έχω την φοιτητική έκδοση και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ για τις αρχιτεκτονικές μου παρουσιάσεις

Link to comment
Share on other sites

Nurbs σε ευχαριστώ για αυτό το link. Δεν ήξερα αυτό το πρόγραμμα και τώρα που έριξα μια ματιά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και δυνατό.

Μπας και ξέρεις σε τι τιμές το δίνουν για φοιτητές;

Link to comment
Share on other sites

Michancad, δεν μπορώ να σε βοηθήσω…..δίστιχος…. γιατί πολύ απλά δεν είμαι πλέον φοιτητής….snif..snif…πιστεύω εάν επικοινωνούσες με την Αlldesign Hellas (http://www.allplan.gr/ALLPLANEN/service/impressum.htm) …θα μπορούσες να μάθεις την τιμή..

Link to comment
Share on other sites

Nurbs σε ευχαριστώ για αυτό το link. Δεν ήξερα αυτό το πρόγραμμα και τώρα που έριξα μια ματιά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και δυνατό.

Μπας και ξέρεις σε τι τιμές το δίνουν για φοιτητές;

 

Michancad, η φοιτική έκδοση είναι 30€ από τον αντιπρόσωπο Ελλάδας. Τσέκαρε και αυτό το link αν θες να δείς περισσότερα… http://www.youtube.com/watch?v=rfmrnTfyM2M. Στο youtube έχει πολλά τέτοια βιντεάκια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.