Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AllPlan της Nemetschek


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γεια σε ολους...λοιπον δουλευω το allplan εδω και αρκετο καιρο.Θεωρω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα στο ειδος προγραμματα για πολλους λογους.Βασικο του μειονεκτημα κατα την αποψη μου ειναι μονο η μεταφορα των project τα οποια εχουν μια καποια φασαρια...απο κει και περα λογω της ''συνεργασιας'' του με το cinema 4d εχει πολυ καλα αποτελεσματα στον φωτορεαλισμο...τωρα αν ενδιαφερεται καποιος για περισσοτερες πληροφοριες η πιο εξειδικευμενες μπορει να επικοινωνησει μαζι μου και αν μπορω θα βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , εγώ δουλεύω το Allplan, το ESA PT & το CINEMA 4D εδώ και 8 χρόνια, το οποίο έμαθα στην Γαλλία και πιστεύω πως μπορώ να βοηθήσω στη χρήση του προγράμματος. Τελικά, το Allplan αντιπροσωπεύετε εδώ και 10 χρονιά από την Alldesign Hellas (http://www.allplan.gr), η οποία από τι ξερώ οργανώνει 2 φόρες το μήνα δωρεάν μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

nurbs όσον αφορά τον φωτορεαλισμό αν θες να εισαγάγεις αντικείμενα δικά σου μπορείς? πχ μια καρεκλα ή ένα φωτιστικό?

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω τη nemetschek san εταιρια αλλα δεν εχω ιδεα για το περιβαλλον του allplan. απο την εμπειρια σας σε τι υπερτερει η το αντιθετο απο το archicad??

αξίζει να το χρησιμοποιει καποιος που ασχολειται καθαρα με αρχιτεκτονικη

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ που το είδα σε μια παρουσίαση πριν 2 χρόνια έπαθα τη πλάκα μου!

Το θεωρώ καλύτερο απο το archicad αν και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο.

Τρομερή η ελευθερία στο σχέδιο, πλήρως παραμετροποιημένο. Στη φιλοσοφία μοιάζει πολύ με το archicad ειδικα στο σχεδιαστικό κομμάτι. Ίσως μειονέκτημα του είναι οτι το χρησιμοποιούν ακόμα λίγοι μηχανικοί και άρα να είναι δύσκολη η ανταλλαγή αρχείων κτλ αν και με dxf δεν έχεις πρόβλημα. Ίσως χωλαίνει πάλι με την τεχνική υποστήριξη, δεν ξέρω τι κάναν σε αυτό τον τομέα είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου spy1551…….Ναι...υπάρχει αλλά για το Allplan 2006, εάν θέλεις μπορώ να σου το στείλω με e-mail

 

Γεια Panos, Nαι!! υπαρχει ένα modules 3D Modeling με πολυ δυνατες εντολες οπου ο χρηστης μπορει να δημιουργήσειτα δικα του αντκείμενα αλλα μπρορει και πολύ απλα να εισαγει από DXF,/DWG (AutoCad), 3DS, Cinema4D, Sketchup, Rhinoceros, Microstation, VRML, IFC/XML, PDF, SCIA και να εξαγει...

 

Μπράβο παιδια !!! δεν το περίμενα να έχει τόσο πολύ κίνηση για τα 3d πακετα στην Ελλαδα!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω τη nemetschek san εταιρια αλλα δεν εχω ιδεα για το περιβαλλον του allplan. απο την εμπειρια σας σε τι υπερτερει η το αντιθετο απο το archicad??

αξίζει να το χρησιμοποιει καποιος που ασχολειται καθαρα με αρχιτεκτονικη

 

Πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις οτι η nemetschek αγόρασε και το archicad. Συνεχίζουν τώρα και με τα δύο προϊόντα. Το Allplan είναι περισσότερο -ανοικτό- σαν περιβάλλον και μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα. Για παράδειγμα μπορείς να αλλάξεις το σχήμα ενός τοίχου παρεμβαίνοντας στην κάτοψη ή στην όψη. Στο Archicad δεν γίνονται αυτά, τουλάχιστον όχι άμεσα. Παρόλα αυτά εγώ θα επέλεγα το ArchiCAD.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.