Μετάβαση στο περιεχόμενο

AllPlan της Nemetschek


Recommended Posts

Γεια σε όλους!!!! εδώ και δυο μήνες ψάχνομαι για κάποιο αρχιτεκτονικό πρόγραμμα και από ότι διαβάζω το Allplan φαίνεται να έχει πολλές δυνατότητες....Πως θα μπορούσα να το δω η να έχω ένα Demo Version;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω εάν επικοινωνήσεις με τις εταιρείες Alldesign Hellas(http://www.allplan.gr/ALLPLANEN/service/impressum.htm), CivilTech η Multix, θα χαρούν να σου κάνουν μια παρουσίαση του Allplan, εγώ έτσι το γνώρισα και τελικά το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά, την περασμένη εβδομάδα πηρά τηλέφωνο την αντιπροσωπεία για να μου στείλουν ένα Demo CDRom αλλά δεν δεχτήκαν να μου το στείλουν χωρίς να μου κάνουν κάποια μαθήματα…..βεβαίως επί πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο χρόνια, τα ίδια έπαθα και εγώ όταν αγόρασα το Allplan 2006 + Geo. CD Demo δεν έδιναν εάν δεν έκανες κάποια υποχρεωτικά μαθήματα, εάν θυμάμαι καλά πλήρωσα 160 Eu για 8 ώρες , μετά αυτό το πόσο αφαιρέθηκε ολόκληρο από την τιμή αγοράς του προγράμματος ……αλλά βεβαία δεν το μετάνιωσα γιατί δεν χρειάστηκα να χάσω πολύ χρόνο να το μάθω μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

:D:D Ναι ..το Allplan εξάγει/εισάγει αρχεία 3DS και μπορείς χωρίς πρόβλημα να τα επεξεργαστείς

 

Papounos, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου…….εγώ έτσι το έμαθα στην Γαλλία…και πιστεύω ότι αυτή είναι η σωστή μέθοδος διότι εάν σκεφτεί κάνεις το πόσες ώρες θέλεις για να μάθεις ένα καινούργιο λογισμικό, είναι πολύ πιο εύκολο και καλυτέρα να δώσεις 160€ και να ξέρεις μετά από 8 ώρες εάν πραγματικά σου κάνει ……

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω δουλέψει Archicad, Revit, arxitektonika 2004, Architech. Δε τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Μπαίνεις στη νοοτροπία του κι έχεις ένα πολύ δυνατό δυσδιάστατο έτοιμο για εκτύπωση και πολεοδομία. Μπορούμε να εισάγουμε και εξάγουμε αρχεία Dxf, Dwg αλλά τελικά δεν χρειάζεται γιατί οι περεταίρω διορθώσεις γίνονται στο Allplan. Με λίγα λόγια έχεις ένα απίστευτα εύκολο και γρήγορο 2D που σου λύνει τα χέρια, Τα κάνει όλα αλλα και το πιο τέλειο 3D σχέδιο που έχω δει. Τα υπόλοιπα προγράμματα απλά υποκλίνονται μπροστά του. Δε μιλάω για απλή σχεδίαση του τύπου δώσε ύψος και έγινε ούτε το ότι έχει απίστευτη βιβλιοθήκη ή υφές που μπορείς εσύ να προσθέσεις και να επεξεργαστείς. Μιλάω για το μέλλον. Παιδιά σχεδιάζεις σε 2D μια απλή γραμμή και του λες γίνε 3D κούφωμα ας πούμε. Δεν υπάρχει! Είναι απέραντο. Το Autocad έχει 1000 εντολές και από αυτές χρησιμοποιώ τις 50. Το allplan έχει 10.000 εντολές και κάποια στιγμή θα τις χρειαστεις όλες. Το πιστεύω αυτό. Το allplan πρέπει να δημιουργήθηκε από χιλιάδες μηχανικούς. Κάνει παπάδες! Στη κυριολεξία. Το μόνο αρνητικό για μένα ήταν η τιμή, πριν το δω. Μόλις έκανα τα σεμινάρια στην Alldesign Hellas το αγόρασα χωρίς δεύτερη σκέψη. Και το καλύτερο! Το Allplan έχει εντολή εξαγωγή σε Cinema 4D. Ο συνδυασμός των 2 απλά η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω το Allplan απο την εκδοση 2006 και ειμαι ακομα συνδρομιτης (για λιγο ακομη βεβαια) για να εχω τεχνικη υποστηριξη και αναβαθμισεις. Ναι συμφωνω οτι ειναι ισως το καλυτερο ΒΙΜ προγραμμα της αγορας αλλα ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Το προγραμμα οπως το εμπορευονται στην Ελλαδα, με τη ανυπαρκτη υποστηριξη, την τραγικη μεταφραση, την προβληματικη λειτουργια πολλων εντολων, χωρις manual στα Ελληνικα, χωρις ελληνικα προτυπα και βιβλιοθηκες , αλλα ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΜΕΣ που πληρωνει ο Γερμανος,Αγγλος,Ιταλος κτλ, καταντα να ειναι ενα προγραμμα μακρυα απο αυτο που απολαμβανουν οι συναδελφοι μας στο εξωτερικο και να γινεται στο τελος ανεπαρκες. Ακουω δε την αντιπροσωπια απο το 2007 οτι τα πραγματα θα βελτιωθουν κτλ. Μεχρι και γραμμα στειλαμε με ενα συναδελφο (επισης χρηστης του Allplan) στα κεντρικα στην Γερμανια...αλλα παλι τιποτα...Εχετε δει τι κανει το προγραμμα στην Γερμανια...τι απολαμβανει και πως δουλευει ο Γερμανος αρχιτεκτονας το προγραμμα? Εδω τα πραγματα ειναι τοσο τραγικα και αναποτελεσματικα οσον αφορα την παραγωγή εργου (πολεοδομια, προτυπα, κτλ) με το προγραμμα, και αν πραγματικά αναλογιστει κανεις και το γεγονος οτι δεν ειναι και αρκετα διαδεδομενο ωστε να βρεις καποιον να το χειριζεται στο μελλον περα απο εσενα, δεν ειναι και τοσο καλη επενδυση.

Ναι επαναλαμβανω το προγραμμα ειναι κορυφαιο αλλα οχι ΕΔΩ...Η αντιμετωπιση της αντιπροσωπειας φτανει τα ορια της ΑΠΑΤΗΣ αφου μας προσφερει με τα ιδια χρηματα μηδεν υπηρεσιες και υποδυεστερο λογισμικο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είχα και εγώ πρόβλημα υποστήριξης γιατί αγόρασα το Allplan από εταιρία μεταπώλησης που αργότερα σταμάτησε την προώθηση του χωρίς να παρέχει καμία σοβαρή υποστήριξη στην συνέχεια στους μέχρι τότε πελάτες της. Αυτό το κατάλαβα όταν άρχισα να συνομιλώ με τον πραγματικό αντιπρόσωπο της Νemetschek στην Ελλάδα που είναι ο ίδιος από το 1997. Μακάρι να είχα έρθει σε επαφή με αυτόν από την αρχή γιατί θα γλίτωνα πολύ χαμένο χρόνο. Όσον αφορά την μετάφραση (η οποία πράγματι είχε προβλήματα) έχεις δει την τελευταία έκδοση του 2009.2; Είναι πολύ καλύτερη.

Για το manual κάτι που δεν γνωρίζεις είναι πως υπάρχει στα ελληνικά από το 2008. Αν θέλεις μπορώ να σου το στείλω.

Όσον αφορά τα ελληνικά πρότυπα, είναι λογικό να μην είναι εναρμονισμένο τόσο όσο θα θέλαμε μιας και μιλάμε για πρόγραμμα πολυεθνικής εταιρίας η οποία για να ασχοληθεί με την δημιουργία μιας προσαρμοσμένης εκδοχής για συγκεκριμένη χώρα θα πρέπει να υπάρχει και ο ανάλογος αριθμός πελατών σε αυτήν την χώρα. Μακάρι οι χρήστες του Allplan στην Ελλάδα να ήταν τόσοι ώστε να τραβούσε την εταιρία να ασχοληθεί με την δημιουργία μιας εκδοχής προσαρμοσμένης στα ελληνικά πρότυπα. Τότε θα μιλάγαμε για την απόλυτη εφαρμογή στην Ελλάδα, γιατί κατά τα άλλα συμφωνώ ότι το Allplan είναι κορυφαίο και ίσως το καλύτερο ΒΙΜ πρόγραμμα της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναρωτιεμαι...υπαρχουν αλλοι χρηστες του Allplan σε αυτη στην κοινοτητα εκτος απο τα πεντε ατομα που φαινονται συνεχως?Αν ναι μιληστε να ερθουμε σε επαφη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.