Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαστική έρευνα για τις «μαύρες» ενοικιάσεις


Engineer

Recommended Posts

Ως συνήθως διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο .

 

Εδώ ισχύουν τα εξής . Μπορείς να νοικιάσεις ένα σπίτι γιά ένα μήνα τουλάχιστον , οπότε φορολογήσαι σαν ιδιοκτήτης .

 

Υπάρχουν όμως και οι άλλοι που νοικιάζουν με την ημέρα η την εβδομάδα και δεν μπορούν να μπούν στην νομοθεσία αυτή , αλλά ούτε είναι ξενοδοχεία , αφού την δουλειά αυτή την κάνουν περιστασιακά .

 

Εχουμε όμως και εδώ δύο μεγάλες κατηγορίες .

Αυτούς που νοικιάζουν μεγάλα σπίτια σε κοσμοπολίτικες περιοχές με ενοίκια ακριβά , όπου πράγματι υπάρχει πρόβλημα φοροδιαφυγής μεγάλο και αυτούς που νοικιάζουν δωμάτια του σπιτιού που μένουν , η όλο το σπίτι σε πόλεις , όπου τα μισθώματα είναι 15-50 €/ημέρα και το ετήσιο εισόδημα είναι συνήθως 1-2000 € . Οι τελευταίοι είναι πάνω από το 80 % των ιδιοκτητών και το όλο σκηνικό γίνεται από τα ξενοδοχεία που χάνουν δουλειά .

 

Βέβαια εδώ καθαρίζουν οι ίδιοι και γενικά γιά τον πολύ κόσμο δεν είναι αντικείμενο γιά φόρο , αφού άλλωστε και να το δήλωναν σαν ιδιοκτήτες , ο φόρος θα ήταν 100-200 € .

 

Από την άλλη όμως αν το κράτος θέλει να είναι σωστό και να υπάρχει απελευθέρωση , ας δώσει την δυνατότητα των δωματίων σε όποιον θέλει να το κάνει περιστασιακά , εξασφαλίζοντας την φορολογία .

 

Τώρα αν έχεις βίλλα και την νοικιάζεις 2000 την ημέρα όπως κάποιοι πρώην υπουργοί , τότε σε συμφέρει να έχεις εταιρεία .

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια υπάρχει όριο στη διάρκεια . . . 

Χορήγηση Ειδικού Σήματος Λειτουργίας
σε τουριστικά καταλύματα
1. Ακίνητο που εκμισθώνεται για προσωρινή διαμο−
νή του μισθωτή για χρονικό διάστημα μικρότερο των
τριάντα (30) ημερών θεωρείται τουριστικό κατάλυμα.
Link to comment
Share on other sites

Kατανοητό ως ένσταση αλλά δεν απαντά στο ερώτημα γιατί δε δηλώνουν το εισόδημα ως εισόδημα από εκμετάλλευση ακινήτου, για το οποίο δεν απαιτείται τίποτε σε επίπεδο διοικητικών αδειών . Την απάντηση νομίζω ότι την φανταζόμαστε όλοι .

προφανώς αλλά εγώ αν θέλω να είμαι 100% νόμιμος δεν μπορώ ούτε με την εφορία αλλά ούτε με τον ΕΟΤ

Παράδειγμα θέλω να ανοίξω επιχείρηση να υπενοικιάζω διαμέρισμα πολυκατοικίας σε τουρίστες

Μπορώ νόμιμα;

Σε ό,τι αφορά την αδειοδότηση από τον ΕΟΤ η απάντηση είναι όχι

Ωραία

Σε ό,τι αφορά την εφορία μπορώ;

Link to comment
Share on other sites

Αφού απελευθερώθηκαν τα ταξί και τα ΦΔΧ το λογικό είναι να απελευθερωθεί και η ενοικίαση του σπιτιού μου .

 

Αλλωστε το Συνταγμα προστατεύει την ιδιοκτησία και μπορεί ο καθένας να την διαθέτει όπως θέλει .

 

Ας βρεί λοιπόν το κράτος τρόπο να εισπράττει τον φόρο .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές επήλθαν με τον ν.4254/2014

"Ακίνητο που εκμισθώνεται για προσωρινή διαμονή του μισθωτή για χρονικό διάστημα μικρότερο των τριάντα (30) ημερών θεωρείται τουριστικό κατάλυμα". Από την παραπάνω διατύπωση του νόμου προκύπτει ότι μίσθωση ακινήτου για προσωρινή διαμονή διάρκειας άνω του ενός μήνα ΔΕΝ θεωρείται μίσθωση τουριστικού καταλύματος και κατά συνέπεια αποτελεί αστική μίσθωση, δευτερεύουσας (παραθεριστικής) κατοικίας. Η νέα νομοθεσία, η οποία ενδιαφέρει ιδιαίτερα ιδιοκτήτες κατοικιών που βρίσκονται σε περιοχές τουριστικού ενδιαφέροντος, πέραν από τις υπάρχουσες, προβλέπει δύο ειδών νέες μισθώσεις: ...

 

Βλέπε πλήρες άρθρο στην ιστοσελίδα του ΠΟΜΙΔΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.