Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεσμικό Πλαίσιο Άσκησης του Επαγγέλματος του Μηχανικού


iovo

Recommended Posts

Κων/νε κάνεις πολύ μεγάλο λάθος συγχέοντας τις σπουδές με το τι Επάγγελμα θα κάνεις στην υπόλοιπη ζωή σου. Το δικαίωμα να σπουδάσει πρέπει να έχει το έχει ο καθένας!

Άμα είναι έτσι να βάλουμε και πλαφόν σαν τους Συμβολαιογράφους! 

Οι σχολές στην Ελλάδα άνοιξαν όταν

η χώρα είχε ανάπτυξη 6% και άρα τους χρειαζόταν τους πτυχιούχους!

Το ΤΕΕ έχει τεράστιες ευθύνες για το χάλι της χώρας στο τεχνικό επίπεδο το καλό είναι ότι το έχουν καταλάβει όλοι. Έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στους ξένους παρά σε οπουδήποτε Έλληνα πολιτικό, δυστυχώς η συντεχνιακή εξάρτηση των κομμάτων από τα επιμελητήρια, τους συνδικαλιστές και το πελατειακό κράτος χρεοκόπησαν τη χώρα! 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το "μητρική ειδικότητα" είναι καταπληκτικό!

Αναδεικνύει το πραγματικό πρόβλημα του κλάδου μας, που λύνεται μόνο ψυχίατρο....

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με αυτά έμειναν τέσσερις εργολάβοι να μπορούν να πάρουν όλα τα έργα στην Ελλάδα. Που είναι το ΤΕΕ ? Πουθενά . Που ήταν το ΤΕΕ? πουθενά. Που ήταν όταν ήμουν στην Ελλάδα ? Που είναι τώρα που έφυγα από την Ελλάδα ? 

Πρωτοστατεί στα επιστημονικά πεπραγμένα των  κλάδων των Μηχανικών? Όχι

Πρωτοστατεί στα επαγγελματικά πεπραγμένα των  κλάδων των Μηχανικών? Όχι

Πρωτοστατεί ως σύμβουλος του κράτους? Όχι

Θυμίστε μου ένα επιστημονικο περιοδικό που έχει εκδόσει ....

Ένα ασφαλιστικό ταμείο που έκανε...

Έναν επιστημονικό οργανισμό...

Να κάνει τα ΙΕΚΕΜΜ ΤΕΕ, και τα λογιστικά συστήματα για να εφαρμόσει ειλημένες αποφάσεις χωρίς καμμιά λογική είναι πρώτο.

Πότε μια πρόταση του ΤΕΕ, βασισμένη σε εμπεριστατωμένη λογική και επιστήμη για την ρύθμιση της αγοράς του κλάδου των μηχανικών έγινε νόμος του κράτους ?

Το ΤΕΕ (και είναι προσωπική άποψη) υπάρχει για να σηκώνει σκόνη , να συντηρεί , αυτό που γίνεται , και εδώ , στο michanikos, από τότε που ξεκίνησε και πρωτοέγραφα το 2008, διαμελισμός και διασκέδαση.

Συντηρούμε καθεστικυίες απόψεις όπως η ταύτιση των ΠΜ με τους κακούς εργολάβους που τα κάνουν όλα και έχουν δικαίωμα υπογραφής για όλα.

Λογική μηδέν, κατευθείαν όλοι στις, συντεχνιακές επάλξεις, εμείς εναντίον των αλλων, οι ΠΜ ενάντια στους ΑΜ, οι μηχανολόγοι με τους ηλεκτρολόγους μηχανολόγους, και όλοι μαζί εναντίον των μηχανικών της τεχνικής εκπαίδευσης.

Και όλα αυτά γιατί η ικανότητά μας να μπορούμε να αναγνωρίσουμε το πρόβλημα και να το λύσουμε, δεν χρησιμοποιείται από το ΤΕΕ, στόχος είναι, να μας φταίει πάλι ο κακός ΠΜ που τα κάνει όλα, ενώ, φταίει αυτός που θέλει να έχει στην δούλεψή του μηχανικό με 586€!!!!!!!! και αυτός που στήνει με αυτούς τους μηχανικούς ένα μαγαζάκι για να κάνει μαζικά ΠΕΑ με 99€!

Όχι κύριοι, είμαστε επιστήμονες, παρέχουμε την γνώση μας και την συμβουλή μας  στο κράτος, ως αποτέλεσμα συμπερασματικής λογικής και τίποτα άλλο, όταν εκπίπτουμε αυτών των αξιών, τι να τα κάνεις τα επαγγελματικά δικαιώματα, μαλώνεις μόνο για να μην είσαι ενωμένος. 

Είναι καιρός να αλλάξουν όλα αυτά. Είναι καιρός για λογική, και όχι συνδικαλιστική σοφιστία.

Πρέπει να ξανα-αρχίσουμε, από τα βασικά

Ποια είναι η ανάγκη, ποιός είναι ο σκοπός, ποιός είναι ο ρόλος του κλάδου σε αυτόν για την επίτευξη του, πώς τον επιτελώ για χάρη της εξυπηρέτησης της ανάγκης και κανενός άλλου.

 

Το παραπάνω κείμενο, σε κάποιους δεν μας αρέσει, είναι όμως ένα κείμενο, εμπεριστατωμένο, με απτή επιχειρηματολογία. Αν κάποιος θέλει να το αποδομήσει, πρέπει να το κάνει στο ίδιο επίπεδο. Αυτό και μόνο είναι αρκετό, για την δική μου αρχή σε φορείς επιστημονικών κλάδων που διεκδικούν τα αυτονόητα, το δικαίωμα να παρέχουν την υπηρεσία για την οποία παιδεύτηκαν.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο ιονο!  Τα ίδια και χειρότερα είναι αντίστοιχα τα πράγματα και για την ΕΕΤΕΜ τον επιστημονικό σύλλογο των πτυχιούχων Μηχανικών.  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κων/νε κάνεις πολύ μεγάλο λάθος συγχέοντας τις σπουδές με το τι Επάγγελμα θα κάνεις στην υπόλοιπη ζωή σου. Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω το αλάθητο. Συζήτηση κάνουμε.

Το δικαίωμα να σπουδάσει πρέπει να έχει το έχει ο καθένας! ΑΑΑ, και γιατί λοιπόν εσύ ζητάς επαγγελματικά δικαιώματα;

Πάλι άδικο έχω; Αφού ικανοποίησες την ανάγκη σου για σπουδές, που μάλιστα είναι ανωτάτου επιπέδου, δεν το αμφισβητώ, τι τα θέλεις τα ε.δ; Γιατί δεν ασχολείσαι με μια άλλη δουλειά προσοδοφόρα να περάσεις καλά; Άρα λοιπόν οι σπουδές είναι επένδυση και θέλουν απόσβεση.  :grin:

 

Ένας φίλος μου έφυγε να πάει να σπουδάσει γιατρός στο εξωτερικό (με μέσο όρο 12) γιατί το ελληνικό κράτος του...έκοβε το δικαίωμα στη μόρφωση. Και φυσικά μόλις γύρισε έβριζε το ΔΙΚΑΤΣΑ που τον έκοβε συνέχεια. Και μόλις πέρασε στο ΔΙΚΑΤΣΑ έβριζε πάλι το ΔΙΚΑΤΣΑ γιατί...πέρναγε και τους άλλους. Ενώ ο πατέρας του είχε βιομηχανία. Η οποία βιομηχανία έκλεισε όταν ο άνθρωπος βγήκε στη σύνταξη...Το ίδιο έκαναν και πολλοί άλλοι. Και ξέρεις γιατί ήθελε να γίνει γιατρός; Όχι για να ανακαλύψει την πενικιλίνη αλλά γιατί η δουλειά του βιομηχάνου, που του την είχε στρώσει ο πατέρας του, έχει ρίσκο...Μάλιστα. Ενώ του Γιατρού είναι σίγουρη. Ας κάτσει τώρα να μαζεύει δεκαρικάκια και φέσια από τον ΠΕΔΥ. 

Νομίζω ότι στο θέμα των σπουδών πρέπει κάποτε να πρυτανεύσει η λογική σ' αυτόν τον έρημο τόπο.  

 

Πάμε τώρα στη "Μητρική Ειδικότητα". Είναι γεγονός ότι οι Π.Μ. ήταν η πρώτη και μοναδική κάποτε τεχνική ειδικότητα στην Ελλάδα. Και είναι βέβαιο ότι δεν μπορούμε να πούμε σε ένα Π.Μ. ότι δεν ξέρει να υπολογίσει τον ηλεκτρικό πίνακα του κτιρίου ή δεν μπορεί να υπολογίσει τις διατομές των δικτύων ύδρευσης και αποχέτευσης. Ή ακόμη ότι δεν έχει αρχιτεκτονική γνώση. Όμως επαρκούν αυτές οι γνώσεις για τη δόμηση του σήμερα; Οι επιστήμες - και όχι η επιστήμη - του μηχανικού εξελίσσονται ραγδαία. Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος της ύπαρξης ειδικοτήτων στο επάγγελμα. Την επαγγελματική λοιπόν επάρκεια των Π.Μ. την είδαμε στο αρχιτεκτονικό τερατούργημα της Αθήνας. Βέβαια ευθύνη για τους συντελεστές δόμησης (μεταφερόμενους και περιστρεφόμενους) και γενικώς για τη νομοθεσία δεν έχει το ΤΕΕ, όμως θα μπορούσε να εξανθρωπίσει αυτό το οικοδομικό μπουγιέλο που δημιούργησαν η χούντα και η μεταπολιτευτική "Δημοκρατία" :D αν ήταν σωστότερη η συνεργασία των Π.Μ. με όλες τις άλλες ειδικότητες.     

  • Upvote 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

@Konstantinos ΙΒ άλλο τι επάγγελμα επιλέγω να ασκήσω για τον οποιοδήποτε λόγο και άλλο τι επάγγελμα μου απαγορεύει το κράτος να ασκήσω ενώ έχω τα προσόντα. Μην τα συγχέεις μεταξύ τους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προς τι το -2; Νομίζει κάποιος ότι μπορεί να με φοβίσει ή να με φιμώσει; Η μήπως εξέφρασα αντιεπιστημονικές απόψεις; 

 

 

@Konstantinos ΙΒ άλλο τι επάγγελμα επιλέγω να ασκήσω για τον οποιοδήποτε λόγο και άλλο τι επάγγελμα μου απαγορεύει το κράτος να ασκήσω ενώ έχω τα προσόντα. Μην τα συγχέεις μεταξύ τους.

Δεν συγχέω τίποτε. Απάντησα ακριβώς στη διατύπωση του συναδέλφου.

Edited by Konstantinos IB
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι άδικο έχω; Αφού ικανοποίησες την ανάγκη σου για σπουδές, που μάλιστα είναι ανωτάτου επιπέδου, δεν το αμφισβητώ, τι τα θέλεις τα ε.δ; Γιατί δεν ασχολείσαι με μια άλλη δουλειά προσοδοφόρα να περάσεις καλά; Άρα λοιπόν οι σπουδές είναι επένδυση και θέλουν απόσβεση.  :grin:

 

Ένας φίλος μου έφυγε να πάει να σπουδάσει γιατρός στο εξωτερικό (με μέσο όρο 12) γιατί το ελληνικό κράτος του...έκοβε το δικαίωμα στη μόρφωση. Και φυσικά μόλις γύρισε έβριζε το ΔΙΚΑΤΣΑ που τον έκοβε συνέχεια. Και μόλις πέρασε στο ΔΙΚΑΤΣΑ έβριζε πάλι το ΔΙΚΑΤΣΑ γιατί...πέρναγε και τους άλλους. Ενώ ο πατέρας του είχε βιομηχανία. Η οποία βιομηχανία έκλεισε όταν ο άνθρωπος βγήκε στη σύνταξη...Το ίδιο έκαναν και πολλοί άλλοι. Και ξέρεις γιατί ήθελε να γίνει γιατρός; Όχι για να ανακαλύψει την πενικιλίνη αλλά γιατί η δουλειά του βιομηχάνου, που του την είχε στρώσει ο πατέρας του, έχει ρίσκο...Μάλιστα. Ενώ του Γιατρού είναι σίγουρη. Ας κάτσει τώρα να μαζεύει δεκαρικάκια και φέσια από τον ΠΕΔΥ. 

Νομίζω ότι στο θέμα των σπουδών πρέπει κάποτε να πρυτανεύσει η λογική σ' αυτόν τον έρημο τόπο.   

 

Γιατί και ποιος σου είπε δηλαδή οτι επειδή ο μπαμπάς ή η μαμά κάποιου έχουν δική τους δουλειά και μπορούν να την στρώσουν στον γιο τους το παιδί θα πρέπει σώνει και καλά να ακολουθήσει αυτή την δουλειά; Και τι σημασία έχει αν έβριζε το ΔΙΚΑΤΣΑ μετά; Με την ίδια λογική και την βιομηχανία να έπαιρνε ο γιος μπορεί να έκλεινε μετά από λανθασμένη διαχείριση και λάθος κινήσεις και μετά ο γιος αντί το ΔΙΚΑΤΣΑ και τις σχολές θα είχε να βρίζει τους υπαλλήλους το κράτος την εφορία και την τύχη του. Η διοίκηση της βιομηχανίας χρειάζεται εμπειρία την οποία αν δεν έχει κάποιος μπορεί να την φαλιρίσει την βιομηχανία.

Δικαίωμά του να περάσει σε κάποια σχολή ακόμα και εξωτερικού και να γίνει γιατρός. Το λάθος για εμένα και η βλακία που βαράει το παιδί στο παράδειγμά σου είναι οτι γύρισε εδώ και δεν πάει να φύγει στο εξωτερικό, εγώ αν ήξερα καλά μια ξένη γλώσσα ή είχα σπουδάσει έξω θα είχα φύγει ήδη και δεν θα ξαναπατούσα εδώ.

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι απαραίτητα για να εξασκήσει κάποιος το επάγγελμά του όταν και όποτε το θελήσει και αυτά τα δικαιώματα πρέπει να έχει φροντίσει το κράτος για την θέσπιση και την υπόστασή τους. Δεν είναι επιχείρημα οτι επειδή ένα επάγγελμα δεν είναι προσοδοφόρο δεν θα πρέπει να γκρινιάζει ο άλλος για να αποκτήσει τα κατάλληλα ΕΔ. Επίσης τα λεφτά δεν επιφέρουν πάντα την χαρά και την ικανοποίηση και δεν μας λες όταν μιλάς για κάτι "προσοδοφόρο" για τι επίπεδα κερδών μιλάς, εγώ προτιμώ να δουλεύω σε αυτό που σπούδασα παρά να κάνω κάτι άλλο που μπορεί π.χ να είχα και 50% παραπάνω μισθό. Ο άλλος για να είναι χαρούμενος στην ζωή του μπορεί να θέλει πολλά χρήματα τα οποία τα βγάζουν μόνο διάσημοι μουσικοί ηθοποιοί και αθλητές, άρα το επιχείρημα αυτό εντελώς άτοπο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η απαντήση σου δείχνει το αντίθετο...

Για να δούμε...
 

Κων/νε κάνεις πολύ μεγάλο λάθος συγχέοντας τις σπουδές με το τι Επάγγελμα θα κάνεις στην υπόλοιπη ζωή σου. Το δικαίωμα να σπουδάσει... 

 

...Άρα λοιπόν οι σπουδές είναι επένδυση και θέλουν απόσβεση.   :grin:

:shock:

 

Όσο γι αυτό...

Ένας φίλος μου έφυγε να πάει να σπουδάσει γιατρός στο εξωτερικό (με μέσο όρο 12) γιατί το ελληνικό κράτος του...έκοβε το δικαίωμα στη μόρφωση. Και φυσικά μόλις γύρισε έβριζε το ΔΙΚΑΤΣΑ που τον έκοβε συνέχεια. Και μόλις πέρασε στο ΔΙΚΑΤΣΑ έβριζε πάλι το ΔΙΚΑΤΣΑ γιατί...πέρναγε και τους άλλους. Ενώ ο πατέρας του είχε βιομηχανία. Η οποία βιομηχανία έκλεισε όταν ο άνθρωπος βγήκε στη σύνταξη...Το ίδιο έκαναν και πολλοί άλλοι. Και ξέρεις γιατί ήθελε να γίνει γιατρός; Όχι για να ανακαλύψει την πενικιλίνη αλλά γιατί η δουλειά του βιομηχάνου, που του την είχε στρώσει ο πατέρας του, έχει ρίσκο...Μάλιστα. Ενώ του Γιατρού είναι σίγουρη. Ας κάτσει τώρα να μαζεύει δεκαρικάκια και φέσια από τον ΠΕΔΥ. 

Νομίζω ότι στο θέμα των σπουδών πρέπει κάποτε να πρυτανεύσει η λογική σ' αυτόν τον έρημο τόπο.  

δεν φταίω εγώ. Είναι βέβαιο ότι κάποιοι μπερδεύουν την επιστήμη με την σιγουριά, χωρίς να υπονοώ κάτι για τους συνομιλητές. Ο δρόμος του επιστήμονα είναι δύσκολος και γεμάτος εμπόδια. Η σιγουριά δεν "παίζει" εκεί. Αυτή είναι η απάντηση και στον Giorgos 1987

Υπάρχει πολύ μεγάλο θέμα με όλες τις επιστημονικές ειδικότητες στη χώρα μας, απλώς εμείς βλέπουμε μόνο τα δικά μας. Θα τα πούμε πιο κάτω... 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.