Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες πάνω σε ορολογία μηχανολογικών εξαρτημάτων - εργαλείων


ckiriako

Recommended Posts

Καλησπέρα. Τελευταία ασχολούμαι με διάφορα πρακτικά πράγματα στο γκαράζ/μηχανουργείο μου, και έχω πρόβλημα να βρω διάφορα εργαλεία στην ελλάδα, πρώτον γιατι δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά, και δεύτερον συνήθως επειδή οι μαγαζάτορες τα "βαράνε" πολύ....

Ένα πράγμα που έχει πολλά μεταφορικά αν το φέρω απο έξω είναι το εξής

14255_R.jpg

Ξέρει κανείς σας πώς λέγονται τα v-blocks στα ελληνικά? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι "καλούπι στράντζας". Αυτό είναι μπλοκ συκγράτησης στρογκυλού τεμαχίου σε τράπεζα φρέζας. Στα παλιά βιβλία του Ευγενιδίου (π.χ. Μηχανουργικές Κατεργασίες ή Κατεργασία Μηχανολογικών Υλικών) μπορεί να βρεις την ονοματολογία τέτοιων εξαρτημάτων,αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι

και πάλι ο μαγαζάτορας δεν θα καταλάβει (πχ τι θα καταλάβαινε κάποιος αν του έλεγες "ανασχαιτήρ ατράκτου") Πάντως αν θέλεις στείλε μου pm να σου δώσω διευθύνσεις eshops και Ελλάδας και Ευρώπης (θα σου έλεγα το πολύ γνωστό e-bay αλλά αν το υλικό έρθει από χώρα εκτός Ευρώπης έχεις πάντα την πιθανότητα να πληρώσεις πολλά λεφρά στο τελωνείο) όπου μπορείς να βρεις υλικά τέτοια για χομπίστες κυρίως, χωρίς να σε "δαγκώσουν".  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.