Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωμάτιο μπάνιου αλήθειες και μύθοι..


puntix

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλα τα μέλη, ανοίγω αυτό το Θέμα γιατί βρίσκομαι στα τελειώματα της μονο κατοικίας μου και αυτό το φόρουμ ηταν και είναι μεγάλη βοήθεια για μένα.

 

Το θέμα : έχει φτάσει η στιγμή να κατασκευάσω το δωμάτιο μπάνιου και θα ήθελα μερικές συμβουλές η κάτοψη που μου ετοίμασε το κατάστημα το οποίο συνεργάζομαι είναι https://drive.google.com/file/d/0B7Mwj8RtqHhOZTJKNlZPN0NPTDNmcnFwM0h5Ym84a0ptTnlJ/edit?usp=sharing απλά θα ήθελα να κάνω μια συζήτηση με άτομα που έχουν περάσει την συγκεκριμένη διαδικάσία μήπως και γλυτώσω καμια χαζομάρα εκτός  απο την επαγγελματική συνεργασία που έχω με καταστήματα ειδών υγ. και αυτοί την δουλιά τους κάνουν..

 

Εχω καταλήξει σχεδόν σίγουρα σε Ντουζιέρα καμπίνα και τείνω προς τετράγωνο σχέδιο σε χρώμα πάγου. κάτι σαν https://drive.google.com/file/d/0B7Mwj8RtqHhOZ0F0YjRfNzlrOWM/edit?usp=sharing

 

θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια δυσκολία στο καθάρισμα γενικά στο τζάμι άλατα κτλ ακόμα και αν παίζει ρόλο το κρύσταλο  και γενικά θελω την γνώμη σας τι πιστευεται, τι μάρκα έχετε βάλει αν είστε ευχαριστημένοι κτλ .

 

Καζανάκι εσωτερικού τοίχου  η συμβατικό;

 

Εδώ να τονίσω οτι δεν έχουμε αφήσει μέρος για εσωτερικό καζανάκι άλλα πέρα απο αυτό 1-2 φίλους  υδραυλικούς που ρώτησα μου είπαν μακρυά.

παραθέτω τους λόγους : 

 

α) Αν χαλάσει δεν έχεις καλή πρόσβαση. (ασχετα τι λένε οι πωλητές)

β) Η τιμή είναι περίπου 160 ευρώ πάνω απο συμβατικό καζανάκι + τα button + συγκεκριμένη τουαλέτα που πρέπει να συνδιαστεί το κάνει  πραγματικά άγνωστο που θα φτάσει το κόστος , συγκεκριμένα άνθρωπος που δουλευει σε μαγαζί ειδων υγεινης μου είπε επι λέξη  και τζάμπα να μου το δώσουν ideal stadart δε το παίρνω!

 

Επίσεις πλακάκι σκέφτομαι κάτι με μπορντουρα  https://drive.google.com/file/d/0B7Mwj8RtqHhOcDlaQVg4R2dZN0E/edit?usp=sharing. (θα μπορέσει να ταιριάξει κάποια τέτοια κλασική σύνθεση με καμπίνα ή πηγαίνω απαραιτήτως σε μπανιέρα κάτι που δεν το θέλω ;

 

και μια γνώμη στο θέμα νιπτήρα που έχω πελαγώσει  κολονάτος /ένθετος / πέτρινος  help! :shock:  όλοι είναι ωραίοι..

 

και κάτι τελευταίο αν μπορείτε να με καθοδηγίσεται και σε κάποιες μάρκες που θεωρούντε σχετικά καλές μάρκες value for money  οπως η ideal standart θα σας ήμουν ευγνώμων.

Edited by puntix
Link to comment
Share on other sites

Το τετράγωνο σχέδιο σε 90Χ90 νομίζω θα σου δημιουργήσει πρόβλημα χώρου στην λεκάνη....

Για αυτό σου έβαλαν γωνιακη ντουζίερα που και πάλι στριμόκωλα είναι.....

 

Τα εντοιχισμένα καζανάκια με τις κρεμαστές λεκάνες δουλεύονται πολλά χρόνια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα....

Μάρκες δεν ξέρω αν είναι σωστό να πούμε αλλά η αγορά βουά για μία συγκεκριμένη.

Στην περίπτωση του σχεδίου (προσωπική άποψη) νομίζω ότι με εντοιχισμένο καζανάκι που φέρνει το σώμα του ανθρώπου 20 πόντους πίσω θα είσαι στριμωγμένος ακόμα και με την γωνιακή ντουζίερα....

Τα κρύσταλλα έχουν προδιαγραφές και σαφώς χρειάζονται συχνό καθάρισμα.....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλορίζικη η καινούργια σας κατοικία!

Αν και ιδιώτης κι εγώ,θα σας μεταφέρω την άποψή μου εντελώς καλοπροαίρετα,ίσως σας φανεί χρήσιμη.

 

1) Όσον αφορά τη διαρύθμιση εγώ θα προτιμούσα τη ντουζιέρα από τοίχο σε τοίχο και μάλιστα θα την έκανα χτιστή.

Στην δική σας περίπτωση η τοποθέτηση της ντουζιέρας από τοίχο σε τοίχο πιστεύω ότι θα σας ωφελήσει πολύ,

καθώς θα έχετε και το παράθυρο μέσα σε αυτή αποτρέποντας τη διάχυση των υδρατμών σε όλο το μπάνιο.

Επιπλέον θα ξεμπλοκάρετε τη λεκάνη όπως σας λέει ο aithilenio αφού για τη χτιστή ντουζιέρα 70cm πλάτος πιστεύω

ότι φτάνουν και περισσεύουν.

Καμπίνα σε μπάνιο οικίας δεν θα ξαναβάλω γιατί έχοντας ήδη δύο στη κύρια κατοικία μου,μακροπρόθεσμα μ' έχουν ταλαιπωρήσει

πολύ τόσο σε καθάρισμα όσο και σε ζημιές που έβγαλαν.Συγκεκριμένα μου έχουν σπάσει δύο φορές τα rollers και μία

φορά το ένα κρύσταλο από απροσεξία της συζύγου.Οι σιλικόνες χρειάζονται τακτικά ένα πέρασμα με αντιμουχλικό σπρέϊ

γιατί μαυρίζουν και τα προφίλ αλουμινίου ειδικό συντηρητικό γιατί θαμπώνουν από τα άλατα.Κουρτίνα και ξερό ψωμί λοιπόν από εμένα.

Αν πάντως αποφασίσετε τη τοποθέτηση καμπίνας τότε οπωσδήποτε να επιλέξετε κρύσταλλο security πάχους τουλάχιστον 4-6mm

και  σε σχέδιο αμμοβολής ή σατινέ.

 

2)Προς τί το χώρισμα ανάμεσα στη λεκάνη και το πλυντήριο;Αν θέλετε ένα ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα,βάλτε τον μαραγκό σας

να φτιάξει ένα ωραιότατο ντουλάπι πλυντηρίου στα χρώματα των επίπλων του μπάνιου σας,κερδίζοντας έτσι το χώρο του χωρίσματος.

Θα είναι πολύ πιό όμορφο.

 

3)Το εσωτερικό καζανάκι σαφώς και είναι λειτουργικό,αν δεν ήταν άλλωστε είναι προφανές ότι δεν θα το έβαζε κανείς.Αυτό που είναι

αποτρεπτικό είναι το κόστος του,ένα κόστος το οποίο μπορεί να είναι μεγαλύτερο στην περίπτωσή σας αφού δεν είχατε κάνει πρόβλεψη

γι' αυτό.Για μάρκες και εταιρείες,μην περιμένετε δημοσίως στο forum να σας απαντήσει κανείς διότι και απαγορεύεται από τους κανόνες

και αντιδεοντολογικό είναι.

 

4)Το πλακάκι είναι σύμφωνα με τα γούστα σας,οπότε θεωρώ ότι είναι άτοπο να σας πω το οτιδήποτε.

 

5)Νιπτήρα βάζω πάντα ένθετο,μ' εξυπηρετεί η έδρασή του πάνω σε ντουλάπι,προσφέροντάς μου χώρους οι οποίοι στο μπάνιο

τουλάχιστον είναι υπερπολύτιμοι.

 

Καλά τελειώματα να έχετε και να χαρείτε το σπίτι σας πάνω απ' όλα με υγεία!

Edited by postman
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ.Υπάρχει λόγος που προσλαμβάνουμε αρχιτέκτονα για την τελική διαμόρφωση των χώρων μας και δεν αφήνουμε να μας τα σχεδιάσουν τα καταστήματα ή οι διακοσμητές. Η επιλογή της μάρκας των ειδών υγιεινής και του πλακακιού είναι υπόθεση δική σας και δική τους, η λειτουργικότητα του χώρου όχι.

 

Ναι αλλα οι αρχιτεκτονες θελουν λεφτα ενω τα καταστηματα ειδων υγιεινης το δίνουν "δωρο"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οι αρχιτεκτονες θελουν λεφτα ενω τα καταστηματα ειδων υγιεινης το δίνουν "δωρο"

όταν το "δώρο" καταλήγει "άδωρο" αυτοακυρώνεται :smile:

η διάταξη κάνει ένα λουτρό 2,50x2,50, που θα έπρεπε να είναι κάτι παραπάνω από άνετο (ιδιαίτερα αφού ο ιδιοκτήτης του το θέλει με ντους), σε απόλυτα δυσλειτουργικό.

Το έμπειρο μάτι του aithilenio το είδε αμέσως.

Η λεκάνη είναι τόσο στριμωγμένη, που θέλει προϋποθέσεις για να χρησιμοποιηθεί.  Πρέπει να είσαι κάτω από 60 κιλά και κυρίως να μην είσαι κλειστοφοβικός.

Η θέση πόρτας-πάγκου (και κυρίως της γωνίας) του νιπτήρα, εξασφαλίζει μπόλικες μελανιές στους ενήλικες και είναι επικίνδυνη για τα παιδιά.

Αν δεν σε ενδιαφέρει να πληρώσεις για να λειτουργεί σωστά ο χώρος σου, αλλά δεν έχεις πρόβλημα να πληρώσεις για "στολίδια" οι προτεραιότητες σου θέλουν αναθεώρηση.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Elpinor πριν από λίγο καιρό ανέλαβα μία ανακαίνιση σε μία πολυκατοικία 10 διαμερισμάτων.....

Είχα λοιπόν να κάνω με 10 μπάνια άλλα μικρά άλλα σχετικά μεγάλα άλλα τελείως παραγωνα....

Η διαρρύθμιση των μπάνιων θα άλλαζε τελείως.

Οι απαιτήσεις της πελάτισσας ήταν ντουζίερες με καμπίνες ή πάνελ σε όλα τα μπάνια όπως και εντοιχισμένα καζανάκια με κρεμαστές λεκάνες.

 

Βρέθηκα λοιπόν σε  δίλημμα για το ποιος θα σχεδιάσει τα μπάνια.

Εγώ μέσα μου ήμουν πεπεισμένος ότι η καλύτερη επιλογή ήταν να βρούμε κάποιον ιδικό και αυτό πρότεινα στην πελάτισσα.

 

Έτσι λοιπόν μπήκε το ερώτημα.

Ποιος είναι ο ιδικός;

Να βρούμε αρχιτέκτονα;

Να βρούμε διακοσμητή;

Ή τον υπάλληλο ενός καταστήματος ειδών υγιεινής που διαθέτουν λογισμικό σχεδιασμού μπάνιων; 

 

Αρχισα από έναν αρχιτέκτονα που γνώριζα.....

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είδα να τρελαίνεται μόλις τους μίλησα  για μικρά μπανάκια....

 

Μίλησα μετά με διακοσμήτρια....

Κάπως μου τα μάσησε και αυτή.....Ουσιαστικά μου είπε ότι δεν έχει λογισμικό για μπάνια και είτε θα το σχεδιάσει στο χέρι είτε σε autocad. H πελάτισσα όμως ήθελε να δεί τα μπάνια σε 3D με τα πλακάκια και είδη υγιεινής που θα αγόραζε....

 

Καταλήξαμε λοιπόν στο κυριλομάγαζο και ζητήσαμε από την σχεδιάστρια, που μπορεί να ήταν αρχιτεκτόνισα μπορεί να ήταν διακοσμήτρια ή τίποτα από όλα αυτά  να έρθει στον χώρο με αμοιβή να τον δεί και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε τέλος πάντων. 

Τα μάσαγε και αυτή.....

Ξέρετε μας λέει δεν επιτρέπεται από την εταιρία μα πηγαίνουμε στους χώρους και αφήστε μου το τηλέφωνο θα το δούμε και θα σας πάρω.....

Οσο την είδες εσύ άλλο τόσο και εγώ....

 

Τσαντίζομαι και εγώ και ψάχνω στο ίντερνετ να δω ποιο είναι αυτό το λογισμικό που σχεδιάζει μπάνια, πόσο έχει και αν μπορώ να το αγοράσω...

Για να μην τα πολυλογώ το βρήκα....

Πανάκριβο και δύσκολα θα έδινα αυτή την εποχή αυτά τα λεφτά αλλά με έτρωγε.....

Και σαν μάρκετινγκ μόνο, υδραυλικός που σχεδιάζει μπάνια σε 3d, τώρα με την ανάπτυξη του Σαμαρά μπορεί να ήταν καλή επένδυση σκέφτηκα. :smile: 

Βασικά την τρέλα μου ήθελα να κάνω αλλά δεν το λέμε........... :smile: 

Ελα όμως που το λογισμικό έρχεται με περιορισμένες βιβλιοθήκες και για να τις προμηθευτείς θα πρέπει να στις δώσουν οι έμποροι.

Ξανα μανά τηλέφωνο εγώ στα κυριλομάγαζα....

Κύριοι είμαι υδραυλικός θέλω θα προμηθευτώ το τάδε λογισμικό και θέλω να μου δώσετε τις βιβλιοθήκες σας αν μπορείτε....

 

 Ξερός ο υπάλληλος. :huh: 

Φίλε μου λέει δεν ξέρω αν γίνεται αυτό θα πρέπει να μιλήσω με τον διευθυντή ίσως και με το μεγάλο Bos…. Άσε μου το τηλεφωνό σου και θα σε πάρω.

Για άλλη μία φορά όσο πήρε εσένα άλλο τόσο πήρε και μένα.

 

Τσαντίλα πάλι εγώ  ψάχνω στο ιντερνετ για free λογισμικό έστω για να παίξω….

Βρήκα και free λογισμικά με κάποιες μικρές βιβλιοθήκες φτιάχνω την κάτοψη και άρχισα να σχεδιάζω.

Δεν είναι εύκολη υπόθεση παιδιά…..

Παιδεύτηκα αρκετές μέρες για να βγάλω κάτι πρακτικό που να μου αρέσει….. Ενα έφτιαξα και βαρέθηκα…αλλά αποκόμισα αρκετή εμπειρία.

Αν και λίγο ερασιτεχνικό άρεσε στην πελάτισσα είναι και λίγο παλαβιάρα σαν και μένα και είπαμε να το κάνουμε.

http://media.roomstyler.com/media/data/rooms/images/_thumbs/5ZhAJ63XUJhzaWk8.jpg_640x480_q85.jpg

 

 

Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ναι ο σχεδιασμός μπάνιων θέλει αρχιτεκτονικές γνώσεις αλλά όσο δύσκολο είναι να σχεδιάσεις ένα μπάνιο άλλο τόσο δύσκολο είναι να βρεις και τον ιδικό....... :blink: 

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι θέμα πλασσαρίσματος στον πελάτη .

 

Αν ξέρεις να πουλάς τις γνώσεις σου μιά χαρά την πείθεις την πελάτισσα .

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, θα πω και εγώ μερικά πραγματάκια σχετικά με το θέμα.

 

1) που είναι το θερμαντικό σώμα σε αυτό το μπάνιο?

 

2) θα συμφωνήσω και εγώ οτι η πόρτα καλό θα ήταν να αλλάξει θέση, τρώει πολύ χώρο εκεί που είναι και πράγματι υπάρχει θέμα με τη γωνιά του νεροχύτη.

 

3) το πλυντήριο θα μπορούσε να έχει διαφορετικό προσανατολισμό και να κοιτάει προς το διάδρομο δημιουργώντας ένα ανεξάρτητο ντουλάπι με πρόσβαση όχι μέσα από το μπάνιο, πράγμα κατά την προσωπική μου άποψη πιο λειτουργικό. Ο χώρος πάνω από αυτό, μπορεί να γίνει διπλό ντουλάπι βάθους 30-40εκ με πρόσβαση από το διάδρομο για πράγματα που πρέπει να είναι κοντά στο μπάνιο αλλά έξω από υγρούς χώρους (πχ πετσέτες) και το δεύτερο ντουλάπι με πρόσβαση προς το μπάνιο. Το μονοκκόματο ντουλάπι βάθους 60εκ, κάλο θα ήταν να το αποφύγει κανείς καθώς τα ψιλά ντουλάπια μεγάλου βάθους είναι κάπως δύσχρηστα. ΕΚΤΟΣ αν ο ιδιοκτήτης το προορίζει για συγκεκριμένη χρίση.

 

4) η θέση της τουαλέτας δεν είναι απαγορευτική, είναι όμως απαράδεκτη για ένα τόσο μεγάλο μπάνιο. πιγκάλ και καλαθάκι που θα μπούνε??? θηκη χαρτιού??

    

    επίσης, δε βλέπω χώρο για κρεμάστρες για τις πετσετες?

 

5) δεν θα σας οδηγήσει το πλακάκι στην επιλογή ντουζιέρα η μπανιέρα, αλλά το αντίστροφο. Παρόλα αυτά, το πλακάκι που μας δείξατε, μπορεί άνετα να τοποθετηθεί σε ντουζιέρα με τη χρήση μόνο της ψηφίδας τοπικά στη ντουζιέρα και τα διακοσμητικά τεμάχια στο υπόλοιπο μπάνιο.

 

6) καλό είναι ο πάγκος του νιπτήρα να είναι ελεύθερος και απο τις δυο πλάγιες πλευρές του. Δίνει καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και πρακτικά γλυτώνεις και από την επαφή του με τον τοίχο που δημιουργεί και θέματα καθαρίσματος και θέματα αισθητικής (πως θα δέσει το πλακάκι με τον πάγκο). Το  δέσιμο με τον πάγκο είναι πιο εύκολο να το λύσεις λειτουργικά και αισθητικά μόνο στην πλάτη παρά αν κάνει γωνία.

 

7) η μονοκοματη ντουζιέρα απο τοίχο σε τοίχο, που πρότεινε και κάποιος παραπάνω, είναι σαφώς καλύτερη λύση. Πρώτον είναι πιο κλασσάτη. Δεύτερον, μπορείς να έχεις μόνο ένα σταθερό κομμάτι κρυσταλου, χωρίς πόρτα, πράγμα που θα σε γλυτώσει από φθορές σε μηχανισμούς και από πολύ κόπο στο καθάρισμα σε κρυφές γωνίες. Επίσης, μπορείς να κάνεις ένα χτιστό καθισμάτακι μέσα, (γιατί τα χρόνια περνάνε και τα πόδια σπάνε ) και να φροντίσεις να είναι άνετη, ώστε να παίρνει μέσα και το παιδικό μπανακι, (γιατι και αυτό κάπου πρέπει να πλυθεί το δόλιο). Το πραθυρο δεν θα το αφηνα μεσα στη ντουζιερα, για να μπορει να συμβαλει στο γενικό αερισμό του σπιτιού και να μην χτυπά ο αέρας που μπαίνει απο αυτό στο κλυσταλλο και εγκλωβίζεται. Επίσης, υπάρχει σιλικονη που δε μουχλιαζει. Κοστιζει ισως πολυ παραπανω απο την κοινη, αλλα κανει τη δουλεια της.

 

8 )ετσι οπως ειναι τοποθετημενη η ντουζιερα στο σχεδιο, η πορτα της, αν ειναι τετραγωνη σαν αυτη που μας εδειξες, θα ανοιγει πανω στο παραθυρο με αποτελεσμα να μην μπορει να αεριστει καλα ο χωρος, αν πρωτα καταφερεις βεβαια να τα εχεις και τα δυο ανοιχτα....

 

9) στον φιλο υδραυλικό συγχαρητήρια για το πεισμα και την προοσπαθεια του. Οι επαγκελματιες που προσεγισατε ή που βαριοντουσαν να ασχοληθούν ή που δεν ηταν οι κατάλληλοι. Και εγω δεν εχω προγραμμα για μπανια, αλλα καθομαι και τα κανω κομματι κομματι για τους πελατες μου σε ενα 3d σχεδιατικο προγραμμα.

 

Ελπίζω, μετά απο όλες αυτες τις παρατηρήσεις, απο τις οποιες υποθετω με αλλες συμφωνειτε και με άλλες όχι, αλλά τουλαχιστόν νομιζω εγινε κατανοητο οτι υπάρχουν και πολλά θέματα προς επιλυση και αναλογες λύσεις προσαρμοσμένες καθε φορα στην επιθυμια του ιδιωκτητη, πισθηκατε οτι ο ειδικος ειναι αυτος που σας χρειαζετε ( και δε μιλω προσωπικά στον φιλο που άνοιξε το θέμα) γιατι οταν καθε μερα που πας για πιπι με την τσιμπλα στο ματι κλωτσας το πιγκαλ τα νευρα σου θα γινουν τσαταλια!!!!!!!!!!!

 

Καλό κουράγιο και καλοριζικό!

Edited by dada
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@aithilenio

Μπράβο σου! Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό.

 

1. Δεν ξέρω τι περιέχουν τα "ειδικά" λογισμικά. Αν περιέχουν όλες τις βιβλιοθήκες των εταιριών έχει καλώς. Αν όχι τότε δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Σε όλα τα ΒΙΜ λογισμικά μπορείς να προσθέσεις βιβλιοθήκες. Οι περισσότερες εταιρίες έχουν καταλάβει την χρησιμότητα τους και τις δίνουν πλέον δωρεάν από τα sites τους ή από σελίδες σαν κι αυτήν: http://bimobject.com/Product. Πολλοί τις φτιάχνουν μόνοι τους όπως εδώ: https://bimcomponents.com/. Σε κάθε περίπτωση η απεικόνιση της λειτουργικότητας του χώρου, μπορεί να γίνει και με "παρόμοια" αντικείμενα, προσαρμόζοντας τις διαστάσεις. Σε πράγματα που χρειάζεται η πραγματική απεικόνιση στο 3D (πλακάκι), το κατεβάζεις/σκανάρεις/φωτογραφίζεις ανάλογα με την περίπτωση και το χρησιμοποιείς.

2. Μην ζητάς βιβλιοθήκες από καταστήματα. Δεν θα σου τις δώσουν ποτέ. Μίλα με την εταιρία. Αν έχουν θα σου τις δώσουν, αν δεν έχουν μπορεί να ξεκουνηθούν να φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.