Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμό​ς Προστίμων Αυθαιρέτων με Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς και Στατικής Επάρκειας


nisorvani

Recommended Posts

Δηλαδή με χαλάει εμένα να κόψω τιμολόγιο 800 ή 1000 + ΦΠΑ ? Για ποιον λόγο ? Και ας πληρώσω από την τσέπη μου το ΦΠΑ και το 26% του φόρου στην χειρότερη αν δεν θέλει ο πελάτης και πάλι έχω 400 ή 500 ευρώ κέρδος αντίστοιχα....

 

Έλα ρε τέρυ....για τον παραπάνω λόγο μπήκε το 5%. Για να μην έρθει ο Μήτσος και σου πει κόψε 1000 απόδειξη....και " θα τα βρούμε μηχανικέ"...

 

Στην εργασία ή τα υλικά είναι πιο δύσκολη η λαμογιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα το σκεπτικο σου.

Να κοψω ΑΠΥ 1000Ε ενω η αμοιβη μου ειναι 500Ε?

Και το ΦΠΑ ποιος θα μου το πληρωσει?

Ο ιδιωτης? Αφου δεν εκπιπτει απο το προστιμο.

Και το 26% ποιος θα μου ππληρωσει?

Ο ιδιωτης?Και γιατι να  το κανει?

 

Δηλαδη με λιγα λογια μου λες να υπερτιμολογησω, να μου πληρωσει ο ιδιωτης 23% ΦΠΑ που δεν εκπιπτει απο το προστιμο, να μου πληρωσει και την εφορια 26%, για να κερδισει τι???

(αναφερομαι στην περιπτωση που δεν υπηρχε οριο στην αμοιβη μελετης, για να εκπεσει απο το προστιμο).

 

Νικ

ΑΝΕΤΑ βρισκεις τιμολογια απο υλικα.

Διοτι ΑΠΥ ή ΤΠΥ δεν κοβει κανεις πλεον και ολοι εχουν στην πλατη τους, ενα σωρο υλικα, τα οποια πρεπει να τιμολογησουν.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γιατι ανοιξε νεο θεμα ενω υπαρχει ακριβως το ιδιο με τον ιδιο τιτλο....????? http://www.michanikos.gr/topic/37830-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF/page-12

 

Εχω επισης την παρακατω απορία και θα παρακαλουσα για την γνωμη σας. 

 

Σε οικοδομη κτισμενη το 1999 με αδεια, οπου μετέπειτα  το 2004 γινεται ανεγερση επιπλεον οροφου χωρις αδεια ο οποιος τωρα τακτοποιείται με τον 4178, λογικα μπορει να ενταχθει στον νεο νομο για την ενεργειακη αναβαθμιση ετσι δεν ειναι....??? Λεει για κτιρια εως το 2003 αλλα πως αντιμετωπιζεται η προαναφερομενη περιπτωση...? (δλδ οκοδομη προ 2003 αλλα αυθαιρετος οροφος μετα το 2003...)

 

Επισης υπαρχει προβλημα που εχουν τακτοποιηθει οι ημιυπαιθριοι της οικοδομης προηγουμενως με τον 3843/2010 ???? (εκτος του τελευταιου οροφου)

Link to comment
Share on other sites

1ον Ανοιξε νεο θεμα, διοτι τωρα εβγαλε το Δελτιο Τυπου το ΥΠΕΚΑ.

 

2ον Τετοια ερωτηματα θα προκυψουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Κανεις δεν μπορει να σου απαντησει.

 

3ον Αφου ενταχθει στον Ν3843, ισως συμφερει να δηλωσει ολα στον Ν4178 με συμψηφισμο προστιμων.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

1ον Ανοιξε νεο θεμα, διοτι τωρα εβγαλε το Δελτιο Τυπου το ΥΠΕΚΑ.

 

 

Συγγνωμη που θα διαφωνησω , αλλα το ανοιγμα νεου θεματος επειτα απο λιγο καιρο με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο τιτλο ειναι λαθος, τι θα πει εβγαλε δελτιο τυπου το υπουργειο, δεν μπορουσε να αναφερθει παρακατω στο ιδιο topic ? Σε καθε δελτιο τυπου θα ανοιγουμε νεο θεμα ? 

Link to comment
Share on other sites

Βρε τέρυ τι ρωτάς ?! Έχει ο Μήτσος αυθαίρετο με πρόστιμο 20.000. Το 50% είναι 10.000. Κάνει επισκευές αξίας 1000 ευρώ, μένουν οι 9.000 που μπορεί να δικαιολογήσει ο Μήτσος. 

 

Λέει στον Μηχανικό. Κόψε τιμολόγιο 9000 + ΦΠΑ για στατική μελέτη. Το ΦΠΑ, το ΤΣΜΕΔΕ, οι φόροι 26% και ό,τι άλλο θες να πούμε ότι είναι γύρω στο 50% των 9000 = 4.500 ? Οκ τα πληρώνει ο Μήτσος και μένουν 4500 κέρδος για τον Μήτσο και τον Μηχανικό να τα μοιραστούν. Θα μου πεις τραβηγμένο...? Ναι οκ αλλά θα γίνει.

 

Τι μου λες τώρα για εφορία, ΦΠΑ , ποιος θα πληρώσει και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ?! 

Link to comment
Share on other sites

Και σου ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ.

Ο Μητσος βρισκει 30.000Ε τιμολογια υλικων αν θελει, χωρις να πληρωσει την εφορια του μηχανικου, ουτε να τον κανει "συνεταιρο" στη λαμογια κτλ.

 

Δεν εχει νοημα η κουβεντα.

Την π!@στια που λες, με τις αμοιβες του μηχανικου, την κανει και με το κοστος των ενισχυσεων ή εν. εναβαθμισεων.

Στο παραδειγμα σου γιατι να μην πει στον κατασκευαστη "κοψε μια αποδειξη 10.000Ε οχι 1000 και τα βρισκουμε".

Δυσκολο ειναι ή αδυνατο?

 

 

Εγω αυτο θα γραψω και τελος απο μενα.

Το μετρο αυτο δε θα προχωρησει!!

 

Οι λόγοι:

 

1. ΑΡΓΗΣΑΝ να βγαλλουν την ΥΑ.

2. Ο κοσμος ΒΑΡΕΘΗΚΕ και χ!@#$στηκε για τον Ν4178.

3. Περιμενουμε την αποφαση του ΣτΕ.

4. Ο ΦΠΑ δεν εκπιπτει.

5. Για εν. αναθμισεις πρεπει να εχεις εξοικονομηση 30% του κτηριου αναφορας ή να αναιβεις κατηγορια. Πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να κανεις σοβαρες επεμβασεις, αρα μεγαλο κοστος, αρα συμφερει για μεγαλα προστιμα.

6. Για ενισχυσεις δεν το συζητω καν, τουλαχιστον οχι για κατοικιες.

7. Πολυ χαμηλο το ποσοστο που εκπιπτει απο αμοιβες μηχανικου για στατικη επαρκεια.

8. Δεν γνωριζω αν εκπιπτει και το κοστος για εκδοση ΟΑ ή ΕΕΜΚ.

9. Δεν συμπεριλαμβανεται στο 50% το παραβολο.

10. Απο οσο εχω καταλαβει δεν μπορουν να υπαχθουν οσοι θελουν να πληρωσουν μετρητοις.

 

....

....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καλά από εργολαβίες. Λες ότι το τιμολόγιο αέρας στα υλικά είναι πιο εύκολο.....Τι να πω. Οκ έχεις το 26% φόρο έτσι αλλά νομίζω είναι πιο δύσκολο. Ένας έλεγχος να γίνει..... Πως θα δικαιολογήσεις τα παραπάνω υλικά όταν έχεις κάνει λίγες επισκευούλες ? Μήπως θέλουν τεχνική έκθεση μηχανικού για το πόσα υλικά πέσανε. Είναι πολύπλοκο. Ενώ η μελέτη είναι αέρας. Όσο θες την κοστολογείς.

 

Και τότε πες μου εσύ γιατί μπήκε το 5% επί του 50% για την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩς με terry,το μέτρο δε θα προχωρήσει.Οι αιτιολογίες 1-10 που έχει παραθέσει είναι 100% ρεαλιστικές.ελάχιστοι είναι αυτοί που θα αξίζει να υπαχθούν από χρηματικής καταρχήν άποψης.Αν δε βάλουμε και τον παράγοντα χρόνο έκδοσης Ο.Α ή ΕΕΜΚ ή ακόμα και 48ωρης (στα μέρη μου έχεις σχεδόν παντού αρχαιολογίες κ.λ.π) τότε φέξε μου και γλύστρισα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.