Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης - ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

adadim το ίδιο λέμε.

 

Ενημέρωση από όσα καταλαβαίνω δεν έγινε ποτέ.

 

Άρα είναι παράνομο. Άρα θέλει πλέον αναθεώρηση για να είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Oταν το 1 διαμέρισμα γίνει 2 , και είναι εντός Αττικής , δεν προκύπτει υποχρέωση για μία ακόμα θέση στάθμευσης από την διάταξη 1 / διαμέρισμα ?

έλα μου ντε οι υπόλοιποι είναι χαζοί που πληρώνουν αναθεώρηση

 

2ον υπάρχει περίπτωση, ποτέ των ποτών, η πολεοδομία να δεχτεί τις τροποιποιήσεις

και που περιγράφεται η διαδικασία (αίτηση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι χρειάζεται αναθεώρηση της άδειας, και εκτός των αρχιτεκτωνικών αλλάζουν και τα μηχανολογικά ( χιλιοστά θέρμανσης, ύδρευση-αποχέτευση, ηλεκτρικά ασθενή-ισχυρά).

Πάντως και ο συμβολαιογράφος φέρει ευθύνη γιατί συνέταξε συμβόλαιο περιγράφοντας ιδιοκτησίες χωρίς άδεια. Θα έπρεπε να είχε ελέγξει τα σχέδια της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που η Πολεοδομία δεν έφερε καμία αντίρρηση . Τώρα για την παραπάνω θέση στάθμευσης θα έχετε δίκιο αν δεν επαρκούν . Εγώ πάντως σε σχεδόν κάθε άδεια που εκδίδω βάζω πάντα και 1επιπλέον θέση στάθμευσης για παν ενδεχόμενο .

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση:

Οικογένεια αγοράζει διαμέρισμα σε νεόδμητη πολυκατοικία.Μέλος της οικογενείας είναι καρκινοπαθής.

Κατασκευαστής γίδι (όχι μηχανικός,πρώην τσέλιγκας ) πωλεί το διαμέρισμα στην οικογένεια με κλειστό ημιυπαίθριο.

Όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας έχουν κλειστό ημιυπαίθριο.Η οικοδομή ακόμα δεν έχει πάρει οριστική ρευματοδότηση.

Ο κατασκευαστής πωλεί κ το ισόγειο σαν κατάστημα.

Γείτονας ενοχλημένος κάνει καταγγελία στην πολεοδομία κ γίνεται αυτοψία στην αυθαίρετη δόμηση .

Ο καρκινοπαθής χρειάζεται ρεύμα για τη συσκευή που τον κρατάει στη δύσκολη ζωή του.

Ο κατασκευαστής μην έχοντας άλλο τρόπο να νομιμοποιήσει τους κλειστούς ημιυπαίθριους, ''ισοπεδώνει'' το ισόγειο κατάστημα κ ακυρώνει το συμβόλαιο.Χρησιμοποιεί το Σ.Δ. του ισογείου για να νομιμοποιήσει με αναθεώρηση αδείας τους κλειστούς ημιυπαίθριους.

Εκνευρισμένος από την απώλεια χρημάτων λόγω της ακυρωμένης πώλησης του ισ.καταστήματος και το κόστος της αναθεώρησης-νομιμοποίησης ΔΙΑΚΟΠΤΕΙ το εργοταξιακό ρεύμα στα διαμερίσματα ζητώντας από το καθένα 80.000 ευρώ επιπλέον για να αγοράσουν πλέον νόμιμα από αυτόν τον κλειστό ημιυπαίθρο.Οι ιδιοκτήτες όντως έχουν πληρώσει τους ημιυπαίθριους(κατά την αγορά) αλλά σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας ο κατασκευαστής-γίδι έχει νομικά το δίκιο του.Αρνείται να παραδώσει τα τιμολόγια (ΕΚΚΟ) για οριστική ρευματοδότηση αν δεν ''αποζημιωθεί''.Η ΔΕΗ αρνείται να δώσει ρεύμα με οποιονδήποτε τρόπο χωρίς παραστατικά.Ο καρκινοπαθής ζει με γεννήτρια εδώ κ τρεις μήνες καθώς όλοι οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν ομαδική αγωγή.ΌΛΟ το οικοδομικό τετράγωνο έχει να κοιμηθεί ήσυχα τρεις μήνες λόγω της γεννήτριας.Ο γείτονας που έκανε την καταγγελία προφανώς μετάνιωσε για πολλους λόγους.

Zombie Nation

Συμβουλή:Για να αποφεύγονται τέτοια περιστατικά όπως αυτό του θέματος και αυτό που μόλις παρέθεσα,κατά τη μεταβίβαση ζητήστε και τη γνώμη του δικού σας μηχανικού.Δημιουργείτε για 200-300 ευρώ θέματα 200.000-300.000 ευρώ χωρίς λόγο.Σε αυτή την υπόθεση εργάζομαι αφιλοκερδώς...ΌΛΟΙ βγαίνουν από τη συγκεκριμένη υπόθεση χαμένοι...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γινονται στην ελλαδα που ζουμε τετοιυ ειδους πραγματα?ειναι δυνατον να αλλαξεις την διαρριθμιση διαμερισματος και να μην κανεις αναθεωρηση???πρωτη φορα το ακουω αυτο!και ειδικα στην περιπτωση που το ενα διαμερισμα γινεται δυο εγω το βλεπω αδυνατον να μην χρειαζεται αναθεωρηση!εξαλλου αφου δεν οριζει καποιος τι ειναι μικρη μετατροπη και τι οχι,χαιρετισματα.

Link to comment
Share on other sites

"εξαλλου αφου δεν οριζει καποιος τι ειναι μικρη μετατροπη και τι οχι"

Το είπες και μόνος σου . Αν ξέρεις το άρθρο καταφέρνεις και το περνάς .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα της " εσωτερικής διαρρύθμισης "...λύθηκε...με τις παραπάνω απαντήσεις αλλά θα πω και εγώ δύο λογάκια...

Κανονικά χρειαζόταν αναθεώρηση κατά το χρόνο κατασκευής και ισχύος της αδείας με τίτλο <<Αναθεώρηση της ...../.... αδείας ως προς την εσωτερική διαρρύθμιση για τη συνέννωση δύο διαμερισμάτων

στον ..... όροφο ....της οικοδομής >>

Είναι αναθεώρηση και όχι απλώς ενημέρωση του φακέλου γιατί αλλάζουν και οι υπόλοιπες μελέτες και απαιτείται αμοιβή.Πρέπει να αλλάξουν και τα στατιστικά στοιχεία έτσι ώστε να μην μπορεί να πάρει ο εργολάβος μία παραπάνω χελώνα...παράνομα...!!!

Αλλά επειδή δεν έγινε αυτό..και οι κατοικίες έχουν ρευματοδοτηθεί πάμε για νέα άδεια εσωτερικής διαρρύθμισης και πάλι απαιτούνται αμοιβές...Βέβαια θα γίνει με δήλωση του μηχανικού ότι οι εργασίες θα γίνουν τώρα...Βασιζόμαστε στο ότι σε μία τέτοια περίπτωση κανείς δεν διαβάζει τα συμβόλαια....γιατί βαριούνται....Θα πρέπει λοιπόν και το έργο να δηλωθεί ως νέο στο ΙΚΑ...

Διαφορετικά θεωρείται παράνομη η αλλαγή που έγινε και πάμε για νομιμοποίηση για την οποία η πολεοδομία θα ορίσει το ελάχιστο πρόστιμο...γιατί κανονικά δεν έχει πρόστιμο αυτή η αλλαγή...αν είναι απλά το γκρέμισμα ενός τοίχου για τη συννένωση των διαμερισμάτων....

Προσοχή!!! Δεν θα το δεχθούν οι περισσότερες πολεοδομίες ως έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας διότι αφορά τη συννένωση 2 διαμερισμάτων και όχι το γκρέμισμα ενός τοίχου μέσα στο ίδιο διαμέρισμα...

Τώρα όσον αφορά το " ο μηχανικός λάθος τα δήλωσε στην πολεοδομία " αυτό δεν ισχύει αγαπητέ μου μάλλον εσείς λάθος αγοράσατε...

Καλό είναι όταν αγοράζουμε κάτι να ρωτάμε και κάποιον που ξέρει...

Τώρα το κόστος της νέας αδείας το επιβαρύνεσθε εσείς ως ιδιοκτήτης και όχι ο εργολάβος εφόσον είναι ιδιοκτησίας σας...και ευτυχώς για εσάς η αλλαγή είναι μικρή και δεν θα έχετε πρόβλημα να πάρετε τη συνναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών..την οποία θα ζητήσουν οι περισσότερες πολεοδομίες ....

Το γεγονός ότι τα συμβόλαια έγιναν με διαφορετικά σχέδια "φαντάζομαι με την υπογραφή του μηχανικού" αυτό μπορεί να σημαίνει ότι αγοράσατε πριν την έκδοση της αδείας και κανείς δεν μπήκε στον κόπο μηχανικός-εργολάβος να κάνει την αναθεώρηση μετά...προφανώς γιατί ο εργολάβος δεν ήθελε να πληρώσει...Αν πάλι αγοράσατε ενώ υπήρχαν τα σχέδια της πολεοδομίας θεωρημένα τότε ευθύνη φέρουν όλοι...εσείς-μηχανικός-συμβολαιογράφος-κατασκευαστής γιατί κανονικά σήμερα που μιλάμε ο συμβολαιογράφος ζητάει τα σχέδια τα θεωρημένα της πολεοδομίας...

Αυτά τα κολπάκια γινόταν παλιά ....αν και πάλι εξαρτάται από το συμ/φο..

Εν κατά κλείδι...γιατί μάλλον σας ζάλησα με το μάθημα...καλά κάνατε και δηλώσατε την ιδιοκτησία σας σύμφωνα με τα συμβόλαια γιατί έτσι είναι το σωστό...και πρόβλημα με την πολεοδομία δεν θα έχετε γιατί διασταύρωση δεν γίνεται και το κτηματολόγιο είναι για τη διασφάλιση της ιδιοκτησίας σας ....Φανταστείται τί θα γινόταν αν γινόταν διασταύρωση!!!!Όλοι όσοι είναι παράνομοι " και καλά κάνουν και δηλώνουν την περιουσία τους "θα έπρεπε να μπουν σε μία διαδικασία νομιμοποίησης και αυτό δεν είναι πάντα εφικτό...καθώς υπάρχουν παράνομα κτίσματα εξ ολοκλήρου σε μη άρτια και μη οικοδομήσημα οικόπεδα "βλέπε:Χαλκιδική" και όχι ένας απλός τοίχος που έχετε εσείς...

Συμβουλή μου ...να βγάλετε την άδεια εσωτερικής διαρρύθμισης όχι γιατί κυνδυνεύετε από κάποια καταγγελία...θα ήταν αστείο...αλλά για να είσαστε και καθ'όλα νόμιμος οπότε και στο μέλλον αν θελήσετε π.χ. να το μεταβιβάσετε ..να μην μπαίνετε τότε ξανά σε διαδικασία...καθώς μπορεί να βρεθεί ο συμβ/φος που δεν θα δεχτεί να το κάνει κατά δήλωση μηχανικού...

Αυτά αγαπητέ μου και συγνώμη για το μακροσκελές της απάντησης...αλλά οι απόψεις που εκτίθενται σ'αυτό το φόρουμ είναι μηχανικών και πρέπει να είναι τεκμηριωμένες .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία με οικοδομική άδεια του 1964.Ενώ ο τυπικός όροφος έχει 4 διαμερίσματα και έτσι έχει κατατεθεί ο φάκελος στην πολεοδομία,στην πραγματικότητα,ο όροφος που βρίσκεται το διαμέρισμα που με αφορά ,έχει 3 διαμερίσματα(κάνοντας τα 4 δηλ.3 αυξάνοντας τα εμβαδά του καθενός) διότι έτσι κατασκευάσθηκε με συνεννόηση εργολάβου -ιδιοκτήτη χωρίς να γίνει καμιά τροποποίηση αδείας.Τώρα χρειάζεται να αγορασθεί το διαμέρισμα με δάνειο και ο μηχανικός της τράπεζας ζητάει σχέδιο στο οποίο να φαίνεται η υπάρχουσα κατάσταση.Μου είπαν ότι πρέπει να γίνει τακτοποίηση αδείας με νέα αρχιτεκτονικά κλπ.Ισχύει?Ή δεν χρειάζεται αυτό να γίνει?

Και ποια είναι τα απαραίτητα στην πρώτη περίπτωση?

Ευχαριστώ. :D

 

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

Χρησιμοποίησε την Αναζήτηση πριν κάνεις μια νέα δημοσίευση.

anka

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.