Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης - ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

Έλεος ρε παιδιά αντί για 4 διαμερίσματα έκαναν 3 με συνεννόηση εργολάβου -ιδιοκτήτη.

 

Έλεος και πάλι έλεος.

Θές νέα άδεια σίγουρα με τα πάντα μέσα, καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Mίλησα με πολεοδομία και μου επιβεβαίωσαν ότι χρειάζεται τακτοποίηση αδείας.Μου ζήτησαν και μια τεχνική έκθεση μαζί με όλα τα άλλα.Γνωρίζει κανείς τι θα πρέπει να γράφει;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

σε παρόμοια κατάσταση-θα δείς διαβάζοντας την τεχνική έκθεση- που έβγαλα άδεια τακτοποίησης στην τεχνική έκθεση έγραψα ότι

 

ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

 

 

1. ΕΡΓΟ: ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ 3ΟΥ ΟΡΟΦΟΥ

 

2. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:

 

3. ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ:

 

4. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΙΔΙΟΚΤ. :

 

5. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΤΙΡΙΟΥ:

 

 

 

Η τακτοποίηση αφορά το διαμέρισμα Δ1 της............, που βρίσκεται στον τρίτο όροφο της επί ............... πολυώροφης οικοδομής. Πιο συγκεκριμένα κατά τη διάρκεια την ανέγερσης της οικοδομής το διαμέρισμα κατασκευάστηκε όπως φαίνεται στα συνημμένα σχέδια, με σαλοτραπεζαρία, κουζίνα, λουτρό, χωλ, ένα δωμάτιο, και όχι με δύο, όπως προβλεπόταν από τα αρχικά σχέδια, παραχωρώντας το ένα δωμάτιο στο όμορο διαμέρισμα. Η μετατροπή αυτή δεν προκάλεσε καμία αλλαγή στη στατική, αρχιτεκτονική και λοιπές μελέτες της οικοδομής.

 

Ημερομηνία ../../200..

 

Ο ΣΥΝΤΑΞΑΣ

 

 

φανταζομαι ότι αντίστοιχα θα γράψεις ότι αντί για 4 ο όροφος χωρίστηκε σε 3 διαμερίσματα κτλ κτλ.....

 

ελπίζω να βοηθάω...

Link to comment
Share on other sites

Η λύση τελικά για να μην υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα είναι τελικά η αναγκαστική συμμετοχή ελεγκτή μηχανικού για τις μεταβιβάσεις κτιρίων όπου να θεωρούν μετά από αυτοψία την σύμφωνη κατασκευή με την οικοδομική άδεια.

Με θεσμοθετημένες αμοιβές από ΤΕΕ και επισυναπτόμενα παράβολα και αποδείξεις στο συμβόλαιο. ΟΠΩΣ γίνεται και με τους δικηγόρους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...

εαν εχει ηλεκτροδοτηθει το διαμερισμα σας θα πρεπει να εκδοθει νεα αδεια "διαχωρισμου ενος διαμερισματος σε δυο" οποσδηποτε.

Εαν δεν εχει οριστηκα ηλεκτροδοτηθει μπορει να γινει αναθεωρηση της οικ. αδειας.

Εαν ειναι στην αττικη απαιτειτε 1 θεση σταθμευσης και στις 2 περιπτωσεις..

Δεν ειναι εσωτερικη διαμορφωση διαρρυθμηση ο χωρισμος 1 διαμερισματος σε 2.

Πριν απο καθε ενεργεια σας καλο ειναι να ενημερωθητε εαν εχει γινει ηδη αναθεωρηση της αδειας απο το πολεοδομικο γραφειο.

 

 

Mίλησα με πολεοδομία και μου επιβεβαίωσαν ότι χρειάζεται τακτοποίηση αδείας.Μου ζήτησαν και μια τεχνική έκθεση μαζί με όλα τα άλλα.Γνωρίζει κανείς τι θα πρέπει να γράφει;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως συνάδελφοι.

 

μαλλον εχετε ρωτησει το πολεοδομικο γραφειο Θεσσαλονικης...γιατι νομιζω μονο εκει κανουν "τακτοποιηση αδειας"...

Δεν γνωριζω τι δικαιολογιτικα απαιτουν αλλα σαν διαδικασια δεν προβλεπετε απο την νομοθεσια ...αλλα εκει το κανουν παρ'οτι τους εχει γινει σχετικη παρατηρηση.

Ελπιζω να ειναι πιο ευκολο για σας και να λυσετε το προβλημα σας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο επίσημο site της πολεοδομίας το συμπεριλαμβάνει σαν διαδικασία και το ονομάζει νομιμοποίηση-τακτοποίηση:

http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

 

Την πολεοδομία Θεσσαλονίκης ρώτησα ναι.

Link to comment
Share on other sites

εχει προστεθει μετα απο απαιτηση του πολεοδομικου γραφειου Θεσσαλονικης γιατι ειναι μια διαδικασια που ακολουθουν χρονια και καταλαβενετε τι προβληματα θα δημιουργουσε η καταργηση της..

εχει συζητηθει παρα πολυ ...αν το ακινητο ανηκει σε αυτη την πολεοδομια ακολουθηστε και εσεις αυτο..

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω μια περιπτωση εσωτερικων διαρυθμισεων σε υφιστάμενο διώροφο κτίσμα εντός οικισμού προ του 23. Το θέμα ειναι πως βάσει αδείας το κτίριο θα έπρεπε να αποτελείται από ενα διαμέρισμα στο ισόγειο, ένα στον όροφο και μία μαιζονέτα. Ο ιδιοκτήτης όμως διαμόρφωσε στον όροφο 2 διαμερίσματα (διαφορετική διαρύθμιση), το διαμέρισμα ισογείου ενώ το ισόγειο τμήμα της μαιζονέτας το άφησε με χτισμένους τοίχους χωρίς να το ολοκληρώσει. Τώρα επειδή θέλει να πουλήσει ένα διμέρισμα θέλει να βγάλει νέα άδεια οικοδομής που να συμβαδίζει με τα κατασκευασθέντα. (Υπόψιν η αρχική άδεια είναι του 1979). Εγώ πρέπει να κάνω αποτύπωση αρχιτεκτονικών υφιστάμενησ κατάστασης και αρχιτεκτονικά πρότασης. Ως υφιστάμενο τι πρέπει να δείξω, τα σχέδια της παλαιάς άδειας ή την πραγματική κατασταση????? Γιατί έχω διαφορές στα ανοίγματα αλλά και την σκάλα της μαιζονέτας η οποία τώρα δεν υφίσταται.....Οποιος μπορεί να βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.