Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης - ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

Manolis gon Εννοω το κοστος αναθεωρησης της αδειας,που θα γινει για ολον τον οροφο αρα θα βαρυνει ολους τους ιδιοκτητες του οροφου.Τι γινεται οταν καποιος δεν θελει; Μπορω να τακτοποιησω μονο το δικο μου;

 

giannisp Μπορω δηλαδη να παρω βεβαιωση μηχανικου για μη αυθαιρετα χωρις αναθεωρηση της αδειας, γιατι το κοστος ειναι μεγαλο και για να γινει το συμβολαιο μου πρεπει τελικα να πληρωσω μονος μου για ολο τον οροφο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στην παρακάτω περίπτωση:

 

Τετραώροφη οικοδομή επι pilotis με υπόγειο και δώμα, με άδεια 2008 ως δύο μεζονέτες, α΄+ β' ορόφου, και γ'+δ' ορόφου.

Στην πράξη υλοποιήθηκε (και χρησιμοποιείται) ως μια κατοικία, με δυνατότητα πάντα υλοποίησης των αρχικών σχεδίων, δηλαδή στατικά και Η/Μ βάση της Ο.Α..

Ως προς τη ΔΕΗ έχει πάρει τρεις μετρητές, ένα για κάθε μεζονέτα και το κοινόχρηστο.

Δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

 

Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να αποκαταστήσει τα σχέδια βάση της πραγματικής κατάστασης.

 

1) Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί; Γίνεται με απλή ενημέρωση φακέλου;

 

2) Καθώς θέλει να ρυθμίσει και κάποιες αυθαιρεσίες που έχουν γίνει, μπορεί να πάει με τον Ν4014;

(έχω την εντύπωση οτι η διαφοροποίηση των εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν συνιστά παράβαση του ν4014)

Σ'αυτή την περίπτωση, θα καταθέσει ένα φάκελο ή δύο;

Ή μήπως πρέπει πρώτα να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες ανα κατοικία, και μετά να κάνει ενημέρωση φακέλου;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη αν ξεφεύγω απο το topic, αλλά έχω πραγματικά μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για έκδοση άδειας εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε κατοικία με άδεια του '75, θα ζητηθεί και παθητική ή αρκούν αρχιτεκτονικά - ύδρευση - αποχέτευση?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ εσωτερικές διαρρυθμίσεις έχω την εντύπωση πως δεν αλλάζουν πολύ τα μήκη οδεύσεων διαφυγής οπότε μάλλον δε θα χρειαστεί άλλη παθητική.

Link to comment
Share on other sites

@ yian:

Για την αλλαγή διαρρύθμισης, αν δεν υπάρχουν επεμβάσεις σε φέροντα στοιχεία, μπορεί να εκδοθεί έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Απλά - γρήγορα - ανώδυνα.

 

@ marmar72:

Η αλλαγή διαρρύθμισης δεν συνιστά παράβαση κατά τον 4014, αλλά δεν απαγορεύεται να ρυθμίσεις όποια αυθαίρετη κατασκευή κρίνεις πως το χρειάζεται. Επομένως κατά την γνώμη μου θα μπορούσες να συμπεριλάβεις την αλλαγή της διαρρύθμισης στις "λοιπές παραβάσεις".

Τώρα, αν θέλεις να το κάνεις πιο "καθαρά", δηλαδή να υπάρχει φάκελος στην πολεοδομία που να έχει τα ορθά στοιχεία ως προς τη διαρρύθμιση της οικοδομής (εφόσον αυτά ικανοποιούν τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις), τότε θα πρέπει πρώτα να κλείσεις την διαδικασία του 4014 για ο,τι δεν νομιμοποιείται και μετά να πας πολεοδομία (είναι γενική αναθεώρηση εφόσον αλλάζουν τόσες μελέτες και όχι απλή ενημέρωση) . Σκέψου ότι αν δεν έχεις κάνει πρώτα την ρύθμιση του 4014 και καταθέσεις φάκελο στην πολεοδομία τότε θα πρέπει στα σχέδια που θα παρουσιάσεις να "παραλείψεις" τις άλλες παρανομίες για να είναι δυνατόν να σου εκδώσουν την αναθεώρηση της άδειας. Άρα ψευδές τοπογραφικό, φωτογραφίες με photoshop και γενικώς ψέματα χωρίς λόγο. Ακόμα βέβαια, από ότι ακούω από συναδέλφους, οι πολεοδομίες δεν έχουν οδηγίες για το πώς θα χειριστούν υποθέσεις οι οποίες περιλαμβάνουν κατασκευές που έχουν ρυθμιστεί με τον 4014, επομένως πριν κάνεις κάτι θα έπρεπε να μιλήσεις με το πολεοδομικό γραφείο που έχει εκδώσει την άδεια για το αν έχουν "λύσει" το ζήτημα.

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

το 75 δεν υπήρεχε απαιτηση για παθητική πυροπραστασία, δεν απαιτείται παθητική

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα. Πελάτης μου έκανε αλλαγή χρήσης ενός ισογείου καταστήματος σε 2 διαμερίσματα. Το θέμα είναι πως γι' αυτές τις αλλαγές οι οποίες έγιναν πριν μια 5ετια δεν εκδόθηκε η απαιτούμενη οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης. Τώρα ο άνθρωπος θέλει να εκδόσει άδεια ώστε να μήν έχει εκκρεμότητα. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Να προχωρήσω με άδεια αλλαγής χρήσης και εσωτερικών διαρρυθμίσεων σα να γίνονται τώρα οι αλλαγές πληρώνοντας και τα ένσημα? Να δηλώσω την αυθαιρεσία στο Ν4014 πληρώνοντας το παράβολο και να προχωρήσω σε έκδοση οικοδομικής άδειας ? Στην περίπτωση όμως αυτή γνωρίζετε τι γίνεται με το ΙΚΑ καταβάλλονται κανονικά τα ένσημα ή δεν οφείλονται ένσημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρήσεις σε άδεια, πληρώνοντας μόνο το παράβολο του 4014, τότε θα περάσεις από ΙΚΑ κανονικά και με τον νόμο. (Ε41/432-18.11.2011 έγγραφο ΙΚΑ. ΑΔΑ 45764691ΩΓ-ΦΨ9)

 

Το να πας σήμερα να βγάλεις άδεια σαν να μην έχεις κάνει τίποτα, είναι οικονομική λύση και συνηθισμένη τακτική γενικώς, αλλά καταλαβαίνεις φαντάζομαι το ρίσκο που παίρνεις και το ψέμα που λες...

 

Να το ρυθμίσεις ολόκληρο με 4014 και να τελειώνεις είναι εντελώς ασύμφορο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαντική αυτή η εγκύκλιος του ΙΚΑ . Τελικά με αυτό το νόμο κλείνεις την μια πληγή ανοίγεις την άλλη. Να ρωτήσω κάτι ακόμη γνωρίζετε αν υπάρχουν και κυρώσεις από πλευράς ΙΚΑ για αυτή την περίπτωση. Επιπλέον ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί στο ΙΚΑ στο θέμα των νομιμοποιήσεων (προ και μετά 10ετίας)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κι απο μένα!

¨εχω μια περίπτωση οικοδομής του 73. Στον 3ο όροφο ο μηχανικος ενώ στην άδεια έχει δείξει ένα διαμέρισμα ενιαιο τελικά κατά την κατασκευη εφτιαξε 2 διαμερισματα τα οποία πούλησε.Στα συμβολαια φαινονται σαν 2 ιδιοκτησιες( όπως μου ειπαν στην πολεοδομία για οποιαδήποτε αλλαγη τοτε δεν απαιτουνταν ενημερωση φακελου Ο.Α. και στα συμβόλαια δεν ζητουσαν αριθμος αδειας και σχέδια). Ο ένας εκ των δυο ιδιοκτητων τώρα θέλει να κάνει τακτοποίηση φακέλου..Χρειάζεται συνέναιση και του άλλου ιδιοκτητη μιας και στα σχεδια της αδειας φαινεται σαν ενας χώρος ή μπορω να προχωρησω με τακτοποίηση μόνο της μιας ιδιοκτησιας?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.