Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξαίρεση υποχρέωσης κατασκευής δικτύου φυσικού αερίου


ΕΥΗ ΤΑΥΛΑΚΗ

Recommended Posts

On 21/7/2016 at 5:04 ΜΜ, kostavros said:

Καλησπερα συναδελφοι. Συμφωνα με το ΠΔ 420/87 εφοσον κανω προσθηκη σε διωροφο κτιριο προ του 1987(προσθηκη β οροφου) δε πρεπει να εξαιρεθω απο φυσικο αεριο? γιατι στην ΥΔΟΜ μου το ζητανε υποχρεωτικα

  Αρθρο 8.

   1.  Εξαιρούνται  από  την  υποχρέωση  εγκατάστασης  δικτύου   αερίων
 καυσίμων οι νέες λυόμενες κατασκευές και οι προσθήκες σε οικοδομές που
 έχουν ανεγερθεί πριν από την έναρξη ισχύος του διατάγματος αυτού.

   2.   Εξαιρούνται  από  την  υποχρέωση  εγκαταστάσης  δικτύου  αερίων
 καυσίμων οι νέες οικοδομές, των οποίων η άδεια οικοδομής έχει  εκδοθεί
 πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, αναφέρεται πιο πάνω για βεβαίωση κατασκευής δικτύου από την εταιρία αερίου.

Αυτή η βεβαίωση πότε παραλαμβάνεται; Πότε δηλαδή πρέπει να γίνει η κατασκευή του δικτύου, ώστε να ελεγθεί;

Αφορά σε κατοικία που δεν θα συνδεθεί άμεσα καθώς δεν υπάρχει δίκτυο στο δρόμο και θα ήθελα να μάθω σε ποια φάση της κατασκευής - ολοκλήρωσης άδειας γίνεται ο έλεγχος αυτός. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

η βεβαίωση ελέγχου κατασκευής δικτύου εκδίδεται από την εταιρεία αερίου μετά από αυτοψία μηχανικού της και κατατίθεται στην πολεοδομία για το κλείσιμο της Οικοδομικής Άδειας. 

Είναι υποχρεωτική για τις περιοχές που αναφέρονται στο Π.∆. 420/87 όπως συµπληρώνεται από το άρθρο 30 του Ν. 3175/2003, εκτός από τις εξαιρέσεις που έχουν αναφερθεί προηγουμένως.

Η εγκατάσταση γίνεται συνήθως μετά το σοβάτισμα και πριν το τελικό βάψιμο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Κάτι άλλο που έγραψα σε διαφορετικό topic, αλλά νομίζω κολλάει και εδώ και φαντάζομαι θα γνωρίζεις.

Πώς θα κρίνω πού θα σταματήσει η σωλήνωση του εσωτερικού δικτύου. Διαβάζω για ταπωμένες αναμονές, εντός κτιρίου - εκτός κτιρίου κτλ αλλά υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο από το άρθρο 5 του 420/87 που λέει μέχρι τις συσκευές;

Πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω θέμα στον έλεγχο κατασκευής, αν πχ έχω σταματήσει έναν σωλήνα έξω και μου πουν από την εταιρία πρέπει να μπει μέσα ή κάτι αντίστοιχο; Δεν θα πρέπει να ξέρω νωρίτερα τα ακριβή απαιτούμενα που αφορούν στην πραγματική κατασκευή; Δεν ξέρω αν έχει λογική το ερώτημα, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο υποτίθεται ότι θα πρέπει να είναι έτοιμο για να κουμπώσεις τις συσκευές (όταν είναι να συνδεθείς). 

Δηλαδή για την κουζίνα που είναι εσωτερικά, θα πρέπει να μπει η σωλήνα εντός του χώρου και λίγο πριν την συσκευή να τοποθετηθεί βάνα ταπωμένη (προσοχή απαιτείται βάνα και πριν την είσοδο του σωλήσα σε εσωτερικό χώρο). Αν είναι λέβητας επίτοιχος εξωτερικός θα πάει η σωλήνα μέχρι την θέση της συσκευής και ξανά θα τοποθετηθεί βάννα ταπωμένη.

Επίσης θα πρέπει να τοποθετηθούν και οι καμινέδες !!!!

Δεν καταλαβαίνω τι ευνοείς "Δεν θα πρέπει να ξέρω νωρίτερα τα ακριβή απαιτούμενα που αφορούν στην πραγματική κατασκευή;", καθώς θα πρέπει να έχεις εγκεκριμένη μελέτη την οποία και θα εφαρμόσεις όπου αναγράφονται όλα τα στοιχεία (σωληνώσεις, διατομές σωλήνων, συσκευές, καμινάδες, κλπ). Εάν αναφέρεσαι στο ότι μελλοντικά όταν συνδεθείς με το Φ.Α. μπορεί να επιλέξεις άλλου τύπου συσκευές - τότε θα κάνεις τροποποίηση της μελέτης φυσικού αερίου στην ΕΠΑ και αντίστοιχα θα τροποποιήσεις και την εγκατάσταση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ, κατανοητός.

Εκεί που ρώτησες, εννοούσα στο κομμάτι που θα πραγματοποιηθεί σήμερα. Αν εγώ φτιάξω τις αναμονές και ο έλεγχος μου πει  π.χ. δεν έβαλες ταπωμένη αναμονή μέσα και έξω (όπως είπες). Απ' ότι καταλαβαίνω, δεν παίρνω βεβαίωση, κάνω τις διορθώσεις και ξαναέρχεται έλεγχος. Νομίζω ΟΚ μέχρι εδώ. Ευχαριστώ πάλι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, L-Nikos said:

Ωραία σε ευχαριστώ, κατανοητός.

Εκεί που ρώτησες, εννοούσα στο κομμάτι που θα πραγματοποιηθεί σήμερα. Αν εγώ φτιάξω τις αναμονές και ο έλεγχος μου πει  π.χ. δεν έβαλες ταπωμένη αναμονή μέσα και έξω (όπως είπες). Απ' ότι καταλαβαίνω, δεν παίρνω βεβαίωση, κάνω τις διορθώσεις και ξαναέρχεται έλεγχος. Νομίζω ΟΚ μέχρι εδώ. Ευχαριστώ πάλι

Το δίκτυο πρέπει να φτιαχτεί όπως είναι στην εγκεκριμένη μελέτη. Όποτε το φτιάξεις, καλείς έλεγχο αμέσως, θες δεν θες να κλείσει η άδεια, για να πάρεις την βεβαίωση κατασκευής γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να σου ξηλώσουν-κλέψουν τις σωληνώσεις.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους , 

Υπάρχει κάποια πρόβλεψη για κατασκευές όπου η θέρμανση γίνεται με αντλία θερμότητας και άρα το φυσικό αέριο δεν αποτελεί την βέλτιστη λύση; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε νέα οικοδομή που θέλουμε να βγει Α+ και θα βάλουμε αντλία θερμότητας , δεν μπορούμε να πάρουμε απαλλαγή από αέριο ?

Επίσης αν βάλουμε και φωτοβολταϊκά γιατί πρέπει να έχουμε την υποχρέωση για παροχή κουζίνας αερίου ?

Μήπως υπάρχει κάποια δυνατότητα απαλλαγής ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, BAS said:

Σε νέα οικοδομή που θέλουμε να βγει Α+ και θα βάλουμε αντλία θερμότητας , δεν μπορούμε να πάρουμε απαλλαγή από αέριο ? Θα πρέπει να βάλετε Α/Θ που τροφοδοτείται απο φυσικό αέριο.

Επίσης αν βάλουμε και φωτοβολταϊκά γιατί πρέπει να έχουμε την υποχρέωση για παροχή κουζίνας αερίου ? Γι' αυτή τη περίπτωση, δεν θυμάμαι τι λέει η νομοθεσία, αν πρέπει το παραγόμενο ρεύμα διοχετεύεται στο δίκτυο ή πάει για εσωτερική κατανάλωση στο κάθε διαμέρισμα (ή μονοκατοικία ανάλογα που αναφέρεσαι), πρέπει να το δει ο μηχανολόγος σου.

Μήπως υπάρχει κάποια δυνατότητα απαλλαγής ?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.