Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαίρεση υποχρέωσης κατασκευής δικτύου φυσικού αερίου


ΕΥΗ ΤΑΥΛΑΚΗ

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την εξαιρεση από την υποχρέωση κατασκευής εγκαταστασης φ.α. για τις νέες και υφιστάμενες οικοδομές.

Η απαλλαγή ισχύει και για τα εντός σχεδίου εφοσον πάρουμε βεβαίωση περι μη υπαρξης αγωγού στα 25μ.?

Επίσης δύναται να μην υπολογίσουμε παροχη για λεβητα -γενικά για θερμανση- με οποιονδήποτε τρόπο? Κατι με εναλλακτικό τρόπο είχα κάνει παλιότερα και το είχα προσπεράσει, αλλά πάει καιρός και έχω χάσει το αρχείο μου :(

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2014 at 5:20 ΜΜ, ΕΥΗ ΤΑΥΛΑΚΗ said:

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την εξαιρεση από την υποχρέωση κατασκευής εγκαταστασης φ.α. για τις νέες και υφιστάμενες οικοδομές.

Η απαλλαγή ισχύει και για τα εντός σχεδίου εφοσον πάρουμε βεβαίωση περι μη υπαρξης αγωγού στα 25μ.? Για τα εκτός σχεδίου το γνωρίζω ...αλλά για τα εντός υπάρχει τέτοια διάταξη ? Γιατί μέχρι πριν 2 χρόνια στο Μενίδι για νέα οικοδομή με υποχρέωσαν να καταθέσω μελέτη χωρίς να υπάρχει δίκτυο στα 2 Khm 

Επίσης δύναται να μην υπολογίσουμε παροχη για λεβητα -γενικά για θερμανση- με οποιονδήποτε τρόπο? Και εισαγωγείς φ. αερίου θα γίνουν κλέφτες !!!

Κατι με εναλλακτικό τρόπο είχα κάνει παλιότερα και το είχα προσπεράσει, αλλά πάει καιρός και έχω χάσει το αρχείο μου :(

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αφορά μόνο τα εκτός σχεδίου. Αλλιώς πολύ μεγάλο ποσοστό οικοδομών θα μπορούσαν να απαλλαχθούν από την υποχρέωση κατασκευής δικτύου.

 

Παραθέτω από την σελίδα της ΕΠΑ Αττικής:

"


Στην περίπτωση οικοδομών εκτός σχεδίου πόλης μπορεί να ζητηθεί από την τοπική πολεοδομία βεβαίωση ότι η απόσταση από το δίκτυο φυσικού αερίου είναι άνω των 25m.....
 

 
Link to comment
Share on other sites

και προσθετω αυτο απο το ΠΔ 420/87

 

«Η εγκατάσταση δικτύου αερίων καυσίμων είναι υποχρεωτική για κάθε νέα οικοδομή που
ανεγείρεται εντός των Περιφερειών, Περιφερειακών Ενοτήτων, Δήμων, Δημοτικών Ενοτήτων,
Δημοτικών ή Τοπικών Κοινοτήτων ή οικισμών, που προσδιορίζονται εκάστοτε με κοινή απόφαση
των Υπουργών Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής
Αλλαγής, λαμβάνοντας υπόψιν το βαθμό διείσδυσης των αερίων καυσίμων στο ενεργειακό μείγμα
των οικείων Περιφερειών και τη σχεδιαζόμενη ανάπτυξη και επέκταση των δικτύων διανομής. Η
ανωτέρω υποχρέωση αφορά σε οικοδομές που προορίζονται για χρήση κατοικίας, προσωρινής
διαμονής, συνάθροισης κοινού, εκπαίδευσης, υγείας και κοινωνικής πρόνοιας, γραφείων, εμπορική
και επαγγελματική χρήση οποιασδήποτε μορφής, για στέγαση υπηρεσιών του Δημοσίου και του
ευρύτερου δημόσιου τομέα, καθώς και για βιομηχανική ή βιοτεχνική χρήση. Με την ίδια απόφαση
ρυθμίζονται τυχόν απαραίτητες λεπτομέρειες για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης.»

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για εξαιρεσεις... Αναφερει το αρθρο 8 του 420/1987 οτι εξαιρουνται οι λυόμενες κατασκευές, ξερει κανεις αν τελικά ισχύει ή έχει καταργηθεί με κάποιο άλλο νομοθετημα, γιατι αν ισχύει τοτε στα μεταλλικά βιδωτα κτίρια (θεωρούνται λυόμενα?) δεν υπάρχει απαιτηση κατασκευής ?

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 8 εχει ως εξης

[και δεν εχει καμμια τροποποιηση]

 

Αρθρο 8.

1. Εξαιρούνται από την υποχρέωση εγκατάστασης δικτύου αερίων
καυσίμων οι νέες λυόμενες κατασκευές και οι προσθήκες σε οικοδομές που
έχουν ανεγερθεί πριν από την έναρξη ισχύος του διατάγματος αυτού.

2. Εξαιρούνται από την υποχρέωση εγκαταστάσης δικτύου αερίων
καυσίμων οι νέες οικοδομές, των οποίων η άδεια οικοδομής έχει εκδοθεί
πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα συναδελφοι. Συμφωνα με το ΠΔ 420/87 εφοσον κανω προσθηκη σε διωροφο κτιριο προ του 1987(προσθηκη β οροφου) δε πρεπει να εξαιρεθω απο φυσικο αεριο? γιατι στην ΥΔΟΜ μου το ζητανε υποχρεωτικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα κ απο μενα. Είμαι ιδιωτης και σε σπίτι με αδεια του 1989 βγάλαμε μία άδεια το 2008 για άλλον εναν οροφο. Η άδεια του 1989 δεν ειχε καυσιμο αεριο. η άδεια του 2008 είχε. Είμαι υποχρεωμενη να την εκτελεσω;;

Επισης, δεδομενου οτι δεν περνα αεριο απο εδω κοντα, εχω καμια πιθανοτητα να εξαιρεθω; Ειμαι εντος σχεδιου πολης.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2016 at 5:04 ΜΜ, kostavros said:

 γιατι στην ΥΔΟΜ μου το ζητανε υποχρεωτικα

Αφού ο Ν. 420/87 προβλέπει την εξαίρεση σου κι αυτοί επιμένουν πές τους να στο δώσουν γραπτώς που το στηρίζουν.

 

On 12/7/2018 at 11:01 ΜΜ, IlianaECE said:

Καλησπερα κ απο μενα. Είμαι ιδιωτης και σε σπίτι με αδεια του 1989 βγάλαμε μία άδεια το 2008 για άλλον εναν οροφο. Η άδεια του 1989 δεν ειχε καυσιμο αεριο. η άδεια του 2008 είχε. Είμαι υποχρεωμενη να την εκτελεσω;; Ναι γιατί  απαιτείται η βεβαίωση κατασκευής της εταιρείας αερίου αλλοιώς δεν θα μπορεί να κλείσει ο φάκελος της οικ. άδειας και να συνδεθείτε οριστικά με τα δίκτυα (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κλπ)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.