Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Siemens logo v8


el greco

Recommended Posts

να κοιτα εδω πχ το logo με ποια μπωρει να συνεργαστει https://w3.siemens.com/mcms/programmable-logic-controller/en/logic-module-logo/demo-software/Pages/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το forum.Βασικά θέλω να καταθέσω ένα ερώτημα αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποίησα σωστά τον τρόπο μέσω του <<μπουτόν>> :απάντηση. Διορθώστε με παρακαλώ.

Προσπαθώ αρκετό καιρό να συνδέσω ένα Logo 8 BM με ένα smart phone, αλλά το μόνο που καταφέρνω είναι να επικοινωνήσω μέσω wi fi (όταν βρίσκομαι στο πεδίο του router),και όχι μέσω internet δηλαδή απομακρυσμένα. Μπορώ να έχω κάποια βοήθεια?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

για εκτός του lan σύνδεση πρέπει να ενεργοποιήσεις μια από τις υπηρεσίες dyndns που υποστηρίζει ο router και να προωθήσεις την πόρτα ή πόρτες tcp/udp από το router στην εσωτερική διεύθυνση του logo, οπ ;oτε μεσώ internet θα κτυπάς την dyndns διεύθυνση του router και θα βλέπεις το logo

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να το βλέπω με υπολογιστή μέσω internet , το έχω καταφέρει. Αυτό που δυσκολεύομαι είναι να το δώ απομακρυσμένα με smart phone και με την εφαρμογή  Logo App.  Πως όμως το smart θα καλέσει την IP του router που είναι 

συνδεδεμένο το logo ,αφού στην εφαρμογή γράφω μόνο την ip του logo και τίποτε άλλο?

Άλλωστε δεν μου ζητάει κάτι άλλο να συμπληρώσω όταν δημιουργώ την εγγραφή της συσκευής στο κινητό.

Edited by nikos zante
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν εννοείς να το βλέπω με υπολογιστή μέσω internet , το έχω καταφέρει. Αυτό που δυσκολεύομαι είναι να το δώ απομακρυσμένα με smart phone και με την εφαρμογή Logo App. Πως όμως το smart θα καλέσει την IP του router που είναι

συνδεδεμένο το logo ,αφού στην εφαρμογή γράφω μόνο την ip του logo και τίποτε άλλο?

Άλλωστε δεν μου ζητάει κάτι άλλο να συμπληρώσω όταν δημιουργώ την εγγραφή της συσκευής στο κινητό.

δεν βαζεις φανταζομαι την 192.168.χ.χχ.θα βαλεις την ip του ρουτερ (την εξωτερικη αυτη που συνδεεται με τον παροχο σου δηλ.)με καταληξη :χ (τελευταιο νουμερο εσωτερικης ip)

(αν εχω καταλαβει καλα αυτο που ρωτας)

Link to comment
Share on other sites

Πως όμως το smart θα καλέσει την IP του router που είναι 

συνδεδεμένο το logo ,αφού στην εφαρμογή γράφω μόνο την ip του logo και τίποτε άλλο?

 

 

η IP του logo υπάρχει μόνο μέσα στο lan σου και οχι στο internet γιαυτό όταν την χρησιμοποιείς δεν μπορείς να συνδεθείς. Η μοναδική διεύθυνση στο internet που έχεις είναι αυτή του router οπότε αυτή πρέπει να βάλεις στην εφαρμογή. Ή θα χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία dyndns και να βάζεις το όνομα που θα δώσεις (πχ nikos.dyndns.org) ή κάθε φορά θα πρέπει να βρίσκεις την τρέχουσα IP του router και να βάζεις αυτή

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.