Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάλυση εργολαβίας πριν την υπογραφή Συμφωνητικού


Paul_Mix

Recommended Posts

"Η συμβαση..... συναπτεται με την κοινοποιηση προς τον ανακηρυχθεντα ως αναδοχο,της εγκριτικης του αποτελεσματος της δημοπρασιας αποφασης...."

(&1 αρθρο30 Ν3669/08).Το αυτο και το αρθρο 23 Ν2690/99

Το θεμα σου βεβαια ειναι τι αποzημιωση δικαιουσαι.Εδω υπαρχει προβλημα.Θεωρω οτι (αν τελικα δεν υπογραψεις συμφωνητικο) η αποφαση που θα παρθει απο τον Κυριο του Εργου (να το ζητησεις εγγραφως αν αυτος αδιαφορει) ερμηνευεται σαν διαλυση της συμβασης και ως εκ τουτου θα πας συμφωνα με τα αρθρα 62-64 του ν3669/08 ) .Βλεπε και Διοικητικο Εφετειο Λαρισας 19/2004

Oi 12 μηνες που γραφει ο georgegaleos αναφερονται σε χρονικη διαρκεια για τη συναψη και οχι την υπογραφη της συμβασης.

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Γιώργο, για μια ακόμα φορά η συμβολή σου είναι πολύτιμη και καθοριστική.

 

Πρακτικά, τι απαιτήσεις μπορώ να έχω απο τον ΚτΕ ως αποζημίωση και πώς μπορώ να εξασφαλιστώ?

 

 

Αυτό που λέει "η Προισταμενη αρχη μπορει να ανακαλεσει την διακηρυξη εαν δεν εχει συναφθει συμβαση μεσα σε 12 μηνες"

α)εννοει μέσα στους 12 μηνες μπορει να την ανακαλεσει ή μετα τους 12 μηνες μπορει να την ανακαλεσει?

β)αυτο πια δεν με "πιανει" αφου η Κατακυρωση του διαγωνισμου θεωρειται ως εναρξη της συμβασης, επομενως τωρα υποτιθεται οτι υπαρχει Συμβαση εν ισχυ εστω κι αν δεν εχουμε υπογραψει??

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου βεβαια ειναι τι αποzημιωση δικαιουσαι.Εδω υπαρχει προβλημα.Θεωρω οτι (αν τελικα δεν υπογραψεις συμφωνητικο) η αποφαση που θα παρθει απο τον Κυριο του Εργου (να το ζητησεις εγγραφως αν αυτος αδιαφορει) ερμηνευεται σαν διαλυση της συμβασης και ως εκ τουτου θα πας συμφωνα με τα αρθρα 62-64 του ν3669/08 ) .Βλεπε και Διοικητικο Εφετειο Λαρισας 19/2004

 

 

Πρακτικά τι μπορώ να κάνω για να εξασφαλιστώ? μπορεί ο ΚτΕ να διαλύσει έτσι απλά την "συμβαση" χωρίς να με αποζημιώσει και εγω να μην έχω την δυνατότητα για καμια αντίδραση?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μάλλον καθ' υπερβολή ο συνάδερφος είπε ότι αγόρασε/παρήγγειλε υλικά...δεν φαντάζομαι πριν υπογράψει να αγοράζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμένα σε ίδιο θέμα έχω ζητήσει αποζημίωση στο πόσο των εγγυητικών βασικής και της πρόσθετης και δεν μου τις αναγνωρίζουν λένε ότι υπάρχει μια απόφαση από ελεγκτικού συνεδρίου ακόμα δεν την έχω δει έχει κάποιος κάποια άποψη επί του θέματος που μπορώ να βασιστώ να μου πληρώσουν τουλάχιστον τα ποσά που έδωσα για εγγυητικές;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.