Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων για την εγγραφή στο ΜΕΚ


Engineer

Recommended Posts

Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης (ΦΕΚ 138/τ.Α/13-6-2014) το Π.Δ. 90/2014, με το οποίο ορίζονται οι κατηγορίες έργων καθώς και οι προϋποθέσεις εγγραφής, κατάταξης και προαγωγής, στο Μητρώο Εμπειρίας Κατασκευαστών (Μ.Ε.Κ.), διπλωματούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής.

 

Το ανωτέρω Π.Δ., αντικαθιστά του άρθρο 4 του Π.Δ. 472/1985 (ΦΕΚ/Α΄/168/2-10-1985) που κωδικοποιήθηκε στο άρθρο 109 της κωδικοποίησης νομοθεσίας κατασκευής των δημοσίων έργων η οποία κυρώθηκε με το ν. 3669/2008 (ΦΕΚ/ Α΄/116/18-6-2008).

 

Ειδικότερα τα σημεία ι έως και νβ, της παρ. 1 του άρθρου 1 του άνω Π.Δ. αφορούν στις ειδικότητες διπλωματούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής που δεν προβλέπονταν στο Π.Δ. 472/1985 και αποκτούν δικαίωμα εγγραφής στο Μ.Ε.Κ..

 

Ακολουθεί συγκεντρωτικός πίνακας των ειδικοτήτων, διπλωματούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής, με τις προϋποθέσεις εγγραφής τους και τις αντίστοιχες κατηγορίες έργων.

 

Σύμφωνα με το άρθρο 2, το Π.Δ. 90/2014 ισχύει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως στις 13/06/2014.

 

Δείτε τον πίνακα ανά ειδικότητα

 

Πηγή: http://technews-gree...ml#.VBrrnPl_tnY

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε. με ΜΕΚ Β οικοδομικά. Οι συνάδελφοι Τ.Ε. αν έχετε καμία διευκρίνηση για τη περίπτωσή μας παρακαλώ ενημερώστε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο αγρονομος τοπογραφος δεν υπαρχει σε κατηγοριες οπως ''μηχανικος οδοποιιας/συγκοινωνιων κλπ''?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι έγινε...

 

Ένας Π.Μ. τελικά που γράφεται ? Δεν γράφεται στις 5 κατηγορίες : ΟΔΟ, ΟΙΚ, ΥΔΡ, ΛΙΜ, Β/ΕΝ ανάλογα με την εμπειρία του ? 

 

Η ειδικότητα π.χ. Δομοστατικός Π.Μ. τι είναι ?!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που μπήκε ο σεπτέμβρης και ξεκίνησαν οι εγγραφες στα κολέγια, οι ειδικότητες που δίνουν  ειναι αυτές τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει αν οι ειδικότητες γίνουν 1046 αφού οι κατηγορίες παραμένουν οι ίδιες ??

 

Αφορά κολλέγια όπως λέει και ο st2 που θα βγάζουν π.χ. δομοστατικούς πολιτικούς μηχανικούς ? Εγώ είμαι δομοστατικός πολιτικός μηχανικός ! Κάτι χάνω..

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει αν οι ειδικότητες γίνουν 1046 αφού οι κατηγορίες παραμένουν οι ίδιες ??

 

Αφορά κολλέγια όπως λέει και ο st2 που θα βγάζουν π.χ. δομοστατικούς πολιτικούς μηχανικούς ? Εγώ είμαι δομοστατικός πολιτικός μηχανικός ! Κάτι χάνω..

 

σε άλλο θέμα, αναφέρθηκε οτι υπαρχει η σκεψη να αυξηθουν οι κατηγοριες  σε 46

 

 

Προς το τέλος της συνάντησης, αιφνιδιαστικά η κα Τρέζου, Σύμβουλος του Υπουργού, μας ενημέρωσε για σκέψεις περί δημιουργίας 46 (!) κατηγοριών δημοσίων έργων (δηλαδή πέραν των υφιστάμενων 6 γενικών και των 8 εξειδικευμένων κατηγοριών)

 

http://www.michanikos.gr/topic/40444-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%85/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.