Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός με ή χωρίς ΤΣΜΕΔΕ


ikaros.mih

Recommended Posts

Είμαι, πλέον ξανά, στην αναζήτηση για δουλειά, απλώς δεν έχω πάρει ακόμα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

Είναι προτιμότερο λέτε να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ ή να προσληφθώ στην ουσία χωρίς πτυχίο;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή δεν θα συμβεί κι αυτό;

Το θέμα μου είναι ότι επειδή έχω διάφορες προτάσεις, είναι καλύτερο να με προσλάβουν με σκέτο ΙΚΑ χωρίς να έχω εγγραφεί στο ΤΕΕ ή να γραφτώ στο ΤΕΕ;
Που, δηλαδή, θα κερδίζω περισσότερα ως μισθωτός;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βλέπω ότι είσαι ηλεκτρονικός μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών άρα δεν χρειάζεται να γραφτείς στο ΤΕΕ. Δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαιώματα για μηχανικούς υπολογιστών (ακομα?) όπως για τους κλασικούς μηχανικούς (ηλεκτρολόγους-μηχανολόγους-πολιτικούς). Επίσης από την στιγμή που θα γραφτείς στο ΤΕΕ θα ασφαλιστείς αυτόματα στο ΤΣΜΕΔΕ, μέγιστο λάθος διότι:

 

1)Θα πρέπει να πληρώνεις μια ζωή εισφορές είτε δουλεύεις είτε όχι.

2)Οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών στο ΤΣΜΕΔΕ είναι περισσότερες από ότι στο ΙΚΑ ή στο ΔΗΜΟΣΙΟ (αν ήσουν μηχανικός του δημοσίου) με πολύ λιγότερες παροχές.

3)Οι εισφορές των ελεύθερων επαγγελματιών (εργασία με μπλοκάκι) ή των ανέργων (ναι είναι το ίδιο)  αυξάνονται με εκθετικούς ρυθμούς.

4)Αν πείς στην εταιρεία που θα δουλέψεις ότι είσαι ασφαλισμένος στο τσμέδε κατα 90% θα σε βάλει σε καθεστώς μισθωτού με μπλοκάκι γιατι δεν την συμφέρει αλλιώς και εννοείται ούτε εσένα γιατι δεν δικαιούσαι δώρα και αποζημίωση απόλυσης, ούτε ταμείο ανεργίας (τελευταία νομίζω έχει προβλεφθεί σε περίπτωση που απολυθείς να πάρεις ταμείο ανεργίας ως "μισθωτός" με μπλοκάκι).

5)Δεν μπορείς να ξεγραφτείς (εκτός κάποιων ελαχίστων περιπτώσεων).

6)Αν θες να φύγεις στο εξωτερικό για εργασία (πολύ πιθανό γιατί είναι τραγικά τα πράγματα στην ελλάδα) θα πρεπει να τρέχεις να ξεγραφτείς από το τσμέδε για να μην πληρώνεις διπλές εισφορές (εξωτερικού και τσμέδε)

7)Πλέον έχουν καταργηθεί όλες οι συλογικές συμβάσεις άρα και των μηχανικών.

 

Πότε πρέπει να γραφτείς στο ΤΕΕ.

 

1)Χρειάζεται να έχεις δικαίωμα υπογραφής για να εκτελέσεις την εργασία σου (π.χ. ηλεκτρολογικες,μηχανολογικές κτλ μελέτες).

2)Θές να συμμετάσχεις σε διαγωνισμό του δημοσίου σε θέση μηχανικού που έχει προαπέτουμενο να είσαι μέλος του ΤΕΕ (άδεια ασκήσεως επαγγέλματος).

3)Έχεις λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής σου και μπορείς να πληρώνεις εισφορές μια ζωή δουλεύεις δεν δουλεύεις.

 

Αυτά, ελπίζω να σε έβαλα κάπως στο κλίμα που επικρατεί, αν μου διέφυγε κάτι η έκανα κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

 

sarou13

Διπλωματούχος Ηλεκτρονικός Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ

Edited by sarou13
Link to comment
Share on other sites

Καταλάθως έβαλα ηλεκτρονικός, ηλεκτρολόγος είμαι! 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, μπορώ να πω ότι μάλλον μου άλλαξες οριστικά γνώμη και δεν θα γραφτώ στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.