Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πανελλήνιες και 10%;


Harden

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοω οτι του χρονου θα κανεις 6% για ΜΜ και σου ευχομαι να τα καταφερεις!

Αυτο το ακαδ. ετος θα εχεις ολο το χρονο να ασχοληθεις τι ισχυει για τις μετεγγραφες να ρωτησεις, να ξαναρωτησεις και δε θα βγεις χαμενος πιστευω.

Να σε ενημερωσω οτι απο φετος επανηλθε και το μετρο της αμοιβαιας μετεγγραφης, ενδεικτικα--> http://www.edu4u.gr/Metegrafes.aspx

Επισης καλο θα ηταν να πας και σε καμια διαλεξη των ΜΜ σε μαθημα που θα σου εστιασει τη προσοχη να δεις πως ειναι και εκει.(χαρα σου θα ειναι φανταζομαι)

Ελπιζω να βοηθησα...καλη ακαδ. χρονια και δινεις βαση στο Β' εξαμ. στο μαθημα Αντοχη των Υλικων(μπρρρ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι του χρονου θα κανεις 6% για ΜΜ και σου ευχομαι να τα καταφερεις!

Αυτο το ακαδ. ετος θα εχεις ολο το χρονο να ασχοληθεις τι ισχυει για τις μετεγγραφες να ρωτησεις, να ξαναρωτησεις και δε θα βγεις χαμενος πιστευω.

Να σε ενημερωσω οτι απο φετος επανηλθε και το μετρο της αμοιβαιας μετεγγραφης, ενδεικτικα--> http://www.edu4u.gr/Metegrafes.aspx

 

αυτο το 6% που υπάρχει? δεν νομίζω ότι ισχύει, αλλά γενικά είναι 10% για αυτούς που έδωσαν φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον του χρόνου με 6% ή 10% τέλος πάντων θα ψάξω για άλλη πόλη αν γίνεται λόγω οικονομικών.Τουλάχιστον με 18.160 πιάνω Μηχανολόγους σε άλλη πόλη, σωστά;

Edited by Harden
Link to comment
Share on other sites

Παληκάρι μου αν δεν σου αρέσει η σχολή μην το σκέφτεσαι!

 

Νομίζω όλοι οι παλιότεροι έχουμε να πούμε παραδείγματα συμφοιτητών μας που μπήκαν με το ζόρι σε μία σχολή και είτε την παράτησαν, είτε κάνουν μία δουλεία που δεν τους γεμίζει...

 

Πάντως, έχεις περίπου 9 μήνες να δεις αν σου κάνει ή όχι...

 

Κοίταξε να περάσεις καλά και να απολαύσεις την φοιτητική ζωή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι αρχίζω να καταλαβαίνω τι ψάχνει ο φίλος μας και δε το βρίσκει εκεί που είναι τώρα. Αναφερόμενος σε τεχνολογία μάλλον εννοεί την τεχνολογία κατά τα εφηβικά κριτήρια: αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες, πυραύλους κλπ. Δηλαδή το νεανικό μυαλό του ορθώς ελκύεται από τέτοια πράγματα σε σχέση με τις οικοδομές που το φυσιολογικό άνθρωπο αρχίζουν να τον ενδιαφέρουν όταν θα πρέπει να παντρέψει τα παιδιά του.

 

Και μπορεί μεν στο επάγγελμα να μη δει κανένας μηχανολόγος αεροπλάνα και άρματα μάχης, και πιθανώς ούτε και στη σχολή, ωστόσο παίζει ρόλο και ο κόσμος που θα συναντά καθημερινά στα φοιτητικά του χρόνια. Όταν ήμουν φοιτητής οι συνάδελφοι μηχανολόγοι μου φαίνονταν πιο παιδιά σε σχέση με μας τους πολιτικούς μηχανικούς που οι περισσότεροι σκέφτονταν μόνο τα μπουζούκια και τις ταβέρνες. Παίζανε περισσότερο με τους υπολογιστές, άκουγαν και έπαιζαν περισσότηρη μουσική μέταλ, ασχολούνταν περισσότερο με τις μοτοσυκλέτες και τα αυτοκίνητα.. και βλέπανε και τις σπουδές μέρος όλου αυτού του πανηγυριού. Ίσως έπαιζε ρόλο και η έλλειψη κοριτσιών που δεν ενθάρρυνε το τρεντιλίκι, αντίθετα έφερνε εφηβική τρέλα..  Όλα αυτά όμως για ένα 18χρονο είναι σοβαροί λόγοι για να ενθουσιαστεί ή να ξενερώσει με τη σχολή που πέρασε.

Edited by georgiosmadonanakis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι αρχίζω να καταλαβαίνω τι ψάχνει ο φίλος μας και δε το βρίσκει εκεί που είναι τώρα. Αναφερόμενος σε τεχνολογία μάλλον εννοεί την τεχνολογία κατά τα εφηβικά κριτήρια: αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες, πυραύλους κλπ. Δηλαδή το νεανικό μυαλό του ορθώς ελκύεται από τέτοια πράγματα σε σχέση με τις οικοδομές που το φυσιολογικό άνθρωπο αρχίζουν να τον ενδιαφέρουν όταν θα πρέπει να παντρέψει τα παιδιά του.

 

Και μπορεί μεν στο επάγγελμα να μη δει κανένας μηχανολόγος αεροπλάνα και άρματα μάχης, και πιθανώς ούτε και στη σχολή, ωστόσο παίζει ρόλο και ο κόσμος που θα συναντά καθημερινά στα φοιτητικά του χρόνια. Όταν ήμουν φοιτητής οι συνάδελφοι μηχανολόγοι μου φαίνονταν πιο παιδιά σε σχέση με μας τους πολιτικούς μηχανικούς που οι περισσότεροι σκέφτονταν μόνο τα μπουζούκια και τις ταβέρνες. Παίζανε περισσότερο με τους υπολογιστές, άκουγαν και έπαιζαν περισσότηρη μουσική μέταλ, ασχολούνταν περισσότερο με τις μοτοσυκλέτες και τα αυτοκίνητα.. και βλέπανε και τις σπουδές μέρος όλου αυτού του πανηγυριού. Ίσως έπαιζε ρόλο και η έλλειψη κοριτσιών που δεν ενθάρρυνε το τρεντιλίκι, αντίθετα έφερνε εφηβική τρέλα..  Όλα αυτά όμως για ένα 18χρονο είναι σοβαροί λόγοι για να ενθουσιαστεί ή να ξενερώσει με τη σχολή που πέρασε.

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν δεν κανω λάθος οι βάσεις του 10% είναι πιο ανεβασμένες σε σχέση με αυτές του 90%. Πόσο μάλλον για μια περιζήτητη σχολή όπως οι μηχανολόγοι μηχανικοί. Πάντως δες πρώτα πως θα σου φανεί η σχολή των πολιτικών μηχανικών και μετά κάνεις 10% δεν σε εμποδίζει κανείς. Απ' ότι ξέρω η σχολή που πέρασες έχει πολλά μαθηματικά και φυσικές τα οποία μαθαίνετε να τα εφαρμόζεται σε συγκεκριμένο πεδίο. Από τη σχολή των πολιτικών μηχανικών έχεις πολύ μεγάλη γκάμα να ασχοληθείς. Ακόμα και με το κατάλληλο μεταπτυχιακό να το γυρίσεις σε μηχανολογικά (λέμε τώρα). Να ξέρεις μια συμβουλή σου δίνω σαν νέα πτυχιούχος τίποτα δεν είναι σίγουρο για το με τι θα ασχοληθείς στο μέλλον. Το κάθε πτυχίο σου εξασφαλίζει γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο. Δεν είναι τελεσίδικο. Καλή φοιτητική ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.