Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πανελλήνιες και 10%;


Harden

Recommended Posts

Στο μεταξύ τα μαθήματα ξεκίνησαν! Εσύ πού βρίσκεσαι? Παρακολουθείς ή ακόμα το σκέφτεσαι? Ελπίζω να μη το βλέπεις σα δικαιολογία να μη διαβάζεις!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια ο άνθρωπος δεν θέλει να γίνει πολιτικός μηχανικός με το ζόρι δηλαδή να τον πείσετε; αφού δεν τον ενδιαφέρει γιατι θίγεςτε οι ΠΜ; Και ναι μπορεί τεχνολογίες θέρμανσης και μηχανές να ειναι για κάποιον πιο ενδιαφέρον απο το να βλέπει τσιμεντα

Φίλε ξανά προσπάθησε εκεί που θέλεις είτε 10 είτε 6% αν το θέλεις πραγματικά θα πετύχεις. Άλλωστε μην κανείς κάτι που μπορεί να μετανιώσεις αργότερα γιατι δεν προσπαθήσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Mα δε του λέμε να μη γίνει, απλά λέμε ότι με το "10%" δεν έχει πολλές ελπίδες και να μην επαναπαύεται. Ίσως πρέπει να ξαναδώσει πανελλήνιες, αν φυσικά προβλέπεται στο ισχύον σύστημα. Αλλιώς εξωτερικό. Ψάχνουμε να βρούμε μια ρεαλιστική λύση. Το να του πούμε να ρίξει ένα μηχανογραφικό μπας και γίνει κανένα θαύμα είναι εντελώς ανεύθυνο. Αν δε περάσει τι θα του πούμε μετά?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ονομάζομαι Παναγιώτης είμαι 18 χρονών και φέτος έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις. Έβγαλα 18160 μόρια και ως πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό επέλεξα την σχολή των Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΑΠΘ. Δυστυχώς όμως πέρασα στην σχολή της δεύτερης επιλογής μου που είναι αυτή των Πολιτικών Μηχανικών στο ΑΠΘ καθώς η άλλη εκτοξεύθηκε στα 18476. Αρχικά νόμιζα ότι θα μου αρέσει και αυτή το ίδιο καθώς έχει πολλά μαθηματικά, όμως βλέποντας κάποια μαθήματα όπως οδοποιία, πολεοδομία κλπ και ακούγοντας τα περί ανεργίας έχω καταλάβει ότι αυτή η σχολή δεν μου ταιριάζει.Ο λόγος που δημιούργησα το θέμα αυτό είναι για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας και αν έχω πιθανότητες με το 10% του χρόνου να μπω στο τμήμα που επιθυμώ ή άλλους τρόπους που πιθανότατα δεν γνωρίζω.(Μην μου πείτε να πάω σε άλλη πόλη καθώς δεν είναι εφικτό οικονομικά). Επίσης θα το εκτιμούσα αν κάποιος φοιτητής στο τμήμα πολιτικών μηχανικών μου παρουσίαζε λίγο καλύτερα το περιεχόμενο μαθημάτων που διδάσκονται συγκεκριμένα οι ΠΜ.(πχ όχι Μαθηματικά ,Φυσική κλπ)

 

Τα μαθήματα και η επιστήμη, είναι κάπως ασυναφή σε σχέση με το τι επαγγελματική δραστηριότητα θα ακολουθήσεις. Έτσι όπως έχουν καταντήσει τα Πολυτεχνεία με αργόσχολους φιλοσόφους, οικογενειοκράτες και κομματοκράτες δύσκολο να μάθεις κάτι σημαντικό για την δουλειά σου. Μετρημένοι στα δάκτυλα είναι αυτοί που επικοινωνούν με το εξωτερικό περιβάλλον, έχουν το μεράκι και μπορούν να σου μάθουν πρακτικά πράγματα. Δεν ξέρω για παράδειγμα ποιος μηχανολόγος και σε ποια σχολή έχει διδαχθεί διαστασιολόγηση και πρότυπη μελέτη Γερανογεφυρών τύπου Πυλώνα ή Οικοδομικών Γερανών βάσει του Ευρωκώδικα 3,μέρος 6; Κάτι τέτοιο πχ πουλάει στην αγορά, ενώ η Επιχειρησιακή Έρευνα π.χ. δεν πουλάει. 

Για μένα θα άξιζε μηχανολόγος αν είχαμε πολλές και μεγάλες βιομηχανίες. Αλλά ακόμα και αυτές που έχουμε λειτουργούν με πολύ κλειστούς κύκλους. Για αυτό αν δεν μπορείς να μπεις στους κύκλους ξανασκέψου τους μηχανολόγους. Γιατί αν δεν βρεις άκρη να μπεις στις βιομηχανίες (χαλυβουργίες, σωληνουργίες, διυλιστήρια κλπ) και αναγκαστείς να ασχοληθείς με τεχνικό γραφείο και ελεύθερο επάγγελμα, θα δεις ότι τα δικαιώματα του μηχανολόγου είναι περιορισμένα και ότι θα συνέφερε να τελειώσεις πολιτικός μηχανικός για να έχεις περισσότερα δικαιώματα και δουλειά. 

Από την άλλη πρέπει να διαλέξεις και κάτι που θα σε γεμίζει και εμπνέει. Ζύγισε όλα αυτά που σου λέμε οι συνάδελφοι και πάρε την απόφαση σου.

Edited by dzois1985
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας και πάλι. Έχω παρακολουθήσει μαθήματα στην σχολή εδώ και έναν μήνα και πιστεύω ότι πλέον ξέρω τι θέλω να κάνω πραγματικά και αυτό είναι να πάω στους Μηχανολόγους. Πανελλήνιες δεν πρόκειται να ξαναδώσω, συνεπώς η μόνη μου λύση είναι το 10% σε άλλη πόλη (θεσ/νικη δεν έχω ελπίδα) και μετεγγραφή (καθώς το σύστημα φαίνεται χαλαρό σε αυτό το θέμα από ότι έχω διαπιστώσει μέσα στο πολυτεχνείο). Στο τμήμα μου βέβαια θα συνεχίσω να πηγαίνω λόγω παρέας και για να λέω ότι κάνω κάτι τέλος πάντων. Εντάξει από διάβασμα δεν πάω καλά αλλά έτσι είναι οι πρωτοετείς, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dzois85 ως προς τα επαγγελματικά. Η ελλάδα δεν είναι χώρα της υψηλής τεχνολογίας, οπότε επιβιώνει όποιος ασχολείται με πιο καθημερινά πράγματα. Το δε πανεπιστήμιο, ούτε στους πολιτικούς μηχανικούς δε θα σου δώσει τα εφόδια για μια αξιοπρεπή μισθωτή εργασία. Και δε θα το κάνει επειδή δε θα σου χρειαστούν αυτά τα εφόδια αν δε συνδυάζονται με γνωριμίες από το χώρο των εταιρειών. Αν έχεις τις γνωριμίες και πάλι δε σου χρειάζονται τα εφόδια διότι θα τα αποκτήσεις με την εμπειρία, όταν θα προσληφθείς με τη βοήθεια των υποστηρικτών σου σε μια καλή δουλειά. Το πανεπιστήμιο θεωρητικά σου μαθαίνει τα πάντα, αλλά πρακτικά σε προετοιμάζει μόνο για έρευνα, διότι δεν έχει και την τεχνογνωσία να σε προετοιμάσει για κάτι άλλο.

Edited by georgiosmadonanakis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευετε οτι ο πολιτικος μηχανικος θα εχει περισσοτερη δουλεια απο το μηχανολογο?Υπαρχει τετοια περιπτωση?Απο την αποψη οτι η οικοδομη εχει κλαταρει και οτι τα μηχανολογικα ειναι διαχρονικα στα σπιτια στα καταστηματα και παντου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΜ κολλάει παντού ειδικά σε μισθωτή εργασία..Από οικοδομή, μέχρι πάσης φύσης βιομηχανίας, παραγωγικής διαδικασίας, ναυτιλία, υγεία, κτλ κτλ. Τώρα έχει μεγάλη πέραση ο τομέας της ενέργειας. Ο ΠΜ που θα πάει? Οπότε από που προκύπτει ότι θα έχει περισσότερη δουλειά? Δεν γίνονται αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παίζει να το γυρίσεις σε μηχανολόγος, προσπάθησε να περάσεις τα κοινά μαθήματα (μαθηματικά, φυσικές, χημείες κλπ) ώστε να τα αναγνωρίσεις και να μη πάει χαμένη η χρονιά. Μάλιστα, αν μπορέσεις και τα περάσεις σχεδόν όλα παίζει να σε γράψουν στο β' έτος και να είσαι ακόμα καλύτερα.

Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό;

Edited by Harden
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.