Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέλω λάμπες LED τι προτείνετε;


AccountSaver

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

ΠΙστεύω ότι είμαι στην σωστή ενότητα αν όχι παρακαλώ να μετακινηθεί εκεί που πρέπει.

 

Προχθες κατόπιν συζήτησης με την μητέρα μου σκεφτήκαμε να ρίξουμε κάπως  τον λογαριασμό..

 

Μέτρησα :

 

9 x GU 10 (Λάμπες 35watt η μία)

20 x E14 (Λάμπες μέσο όρο ~20watt ) (άλλές ήταν 60 άλλες 10 κτλ.)

5 x E27 (λάμπες μεγάλες 40-50watt η κάθε μία).

 

Λέω να τις αλλάξω ΌΛΕΣ σε τεχνολόγια LED.

 

Από ότι κοίταξα παίζει ρόλο τα Lumens, οι μοίρες φωτισμού και το πόσα LEDάκια έχει μέσα.

 

Κοίταξα στο e-bay γιατί Ελλάδα δύσκολα τα πράγματα.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένη εταιρία ή κάποιο συγκεκριμένο Link από ebay ή οτιδήποτε για να αγοράσω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ξάδερφος είχε αγοράσει απο Jumbo , 2 λάμπες LED ισχυρές αλλά φωτίζουν σαν ευθεία και δεν φωτίζουν γενικά ούτε ένα μπάνιο των 3τμ. οπότε σκέφτηκα οτι παίζει ρόλο ακόμα και η γωνία μοιρών.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν επιχειρήσεις να τις αλλάξεις όλες ταυτόχρονα θα μαζευτεί ένα σεβαστό ποσό.

Εναλλακτικά μπορείς να χωρίσεις τους λαμπτήρες σου ανάλογα με τον ημερήσιο χρόνο χρήσης σε 3 κατηγορίες (π.χ. συχνή ή/και πολύωρη χρήση - μέτρια χρήση - σπάνια ή/και ολιγόλεπτη χρήση).

Για αρχή μπορείς να αντικαταστήσεις μόνο τους λαμπτήρες της 1ης κατηγορίας οι οποίοι συνεισφέρουν και περισσότερο στην ημερήσια κατανάλωση.

Συνεχίζεις με τις επόμενες 2 κατηγορίες μέχρι εκεί που φτάνουν τα χρήματά σου.

Είναι σίγουρο ότι θα δεις διαφορά στην κατανάλωση.

 

Να θυμάσαι ότι ισχύει ο κανόνας "ότι πληρώνεις παίρνεις". Θα πρότεινα επώνυμους λαμπτήρες οι οποίοι δεν χαλάνε εύκολα και διατηρούν σταθερή απόδοση για πολλές χιλιάδες ώρες.

Όπως γράφει και ο φίλος παραπάνω, η γωνία φωτισμού είναι μία παράμετρος που πρέπει να λάβεις υπόψη ανάλογα με τον χώρο που φωτίζει ο λαμπτήρας.

Υπάρχουν πια πολλές επιλογές και με μία αναζήτηση στο internet θα βρεις τεράστια ποικιλία σε ποιότητα και τιμές.

Edited by genesis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τα φθηνά led έχουν απαράδεκτα τροφοδοτικά με αποτέλεσμα για 5 w τσιπάκι να καταναλώνεις 10 και 11 στα 220v 

γενικά σπάνια θα βρείς καλύτερα και απο τύχη μόνο οπότε οτι ισχύ βλέπεις την διπλασιάζεις για να δεις τι καίει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

ΠΙστεύω ότι είμαι στην σωστή ενότητα αν όχι παρακαλώ να μετακινηθεί εκεί που πρέπει.

 

Προχθες κατόπιν συζήτησης με την μητέρα μου σκεφτήκαμε να ρίξουμε κάπως  τον λογαριασμό..

 

Μέτρησα :

 

9 x GU 10 (Λάμπες 35watt η μία)

20 x E14 (Λάμπες μέσο όρο ~20watt ) (άλλές ήταν 60 άλλες 10 κτλ.)

5 x E27 (λάμπες μεγάλες 40-50watt η κάθε μία).

 

Λέω να τις αλλάξω ΌΛΕΣ σε τεχνολόγια LED.

 

Από ότι κοίταξα παίζει ρόλο τα Lumens, οι μοίρες φωτισμού και το πόσα LEDάκια έχει μέσα.

 

Κοίταξα στο e-bay γιατί Ελλάδα δύσκολα τα πράγματα.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένη εταιρία ή κάποιο συγκεκριμένο Link από ebay ή οτιδήποτε για να αγοράσω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Παίζει ρόλο ο τύπος του led, το χρώμα (κρύο, ζεστο, κτλ), οι μοίρες.

 

Βασικό στοιχείο είναι ο τύπος του led. Στις Ε14 και E27 τη καλύτερη φωτεινότητα την έχουν τα smd 5050 και τώρα πρόσφατα βγήκαν τα 5630 ή 5730 τα οποία είναι ακόμα καλύτερα. Άρα ψάχνεις για led με τύπο smd5050/5630/5730.

 

Για φωτιστικά όπου η λάμπα μπαίνει χωνευτή επιλέγεις led λαμπα με μοίρες 120 ή 180 (http://www.ebay.co.uk/itm/231305921501?var=530553330874) ενώ για φωτιστικά τύπου χελώνα η πλαφονιερα επιλέγεις Led λαμπα με μοιρες 360 (http://www.ebay.co.uk/itm/381036462423?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=650358615580&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

 

 Οι Gu10 που έχεις τι χώρο φωτίζουν? Ειναι χαμηλοταβανο η ψηλοταβανο? Συνήθως αναγράφονται και οι μοίρες (45, 60, κτλ) πάνω τους εκτός απο τα watt.Τσέκαρε τις δικές σου να δεις. Στις Gu10 υπάρχει πληθώρα λαμπτήρων (χωρίς led smd 5050 και πάνω) αλλα παρολα αυτα εκπεμπουν άψογο φως π.χ. αυτές της εταιρείας Creed: http://www.ebay.co.uk/itm/231200537415?var=530418201154.

 

Χοντρικά χοντρικά μια λάμπα με led smd5050 4-5W αντιστοιχεί σε κλασσική  40-50W. Ψάξε σε ελληνικά e-shops (www.ledmania.gr, www.mrled.gr, κτλ) για να καταλάβεις τις αντιστοιχίες Watt

 

Στο ebay θα τα βρεις στις μισές τιμές εννοείται!

Edited by ydwr79
Link to comment
Share on other sites

Led στις κουρτίνες, στα ρούχα, κλπ κλπ

 

Με τις τιμές τα χαλάμε λίγο μέχρι να τα σπουδάσει ο Κινέζος...

 

Στην δεύτερη φωτ/α η κλασική λάμπα (για νοσταλγούς) κοστίζει 35€ και προσφέρει μια οικονομία 90%

 

http://www.stern.de/wirtschaft/immobilien/ratgeber-energiesparen/stromkosten/energie-sparen-mit-leds-die-alternative-zur-energiesparlampe-2146927.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες 

το θέμα το ανακάλυψα σήμερα που κατά σύμπτωση... 

άλλαξα το φωτισμό του γραφείου μου (από φθορίου 1.20μ σε LED 1.2) δηλ αργά!!

 

Οι λαμπτήρες γράφουν 6000κ αλλά ο φωτισμός τους κατά την γνώμη είναι θερμός λευκός 

και όχι του πάγου όπως ήταν οι προηγούμενοι

Μπορώ να πω ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος 

 

Τι πρέπει να κάνω ή που έκανα τη βλακεία!!

Υπάρχουν δηλ λαμπτήρες ειδικοί για γραφείο??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες 

το θέμα το ανακάλυψα σήμερα που κατά σύμπτωση... 

άλλαξα το φωτισμό του γραφείου μου (από φθορίου 1.20μ σε LED 1.2) δηλ αργά!!

 

Οι λαμπτήρες γράφουν 6000κ αλλά ο φωτισμός τους κατά την γνώμη είναι θερμός λευκός 

και όχι του πάγου όπως ήταν οι προηγούμενοι

Μπορώ να πω ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος 

 

Τι πρέπει να κάνω ή που έκανα τη βλακεία!!

Υπάρχουν δηλ λαμπτήρες ειδικοί για γραφείο??

 

Εντύπωση μου κάνει που λες οτι ειναι θερμός λευκός ο φωτισμος. Συνήθως το κρύο άσπρο το αποδίσουν ευκολότερα τα leds.

Μήπως τα lumens της καινούργιας λάμπας είναι λιγότερα και σε ξεγελάει?

 

Γενικά οι λάμπες φθορίου έχουν μεγάλη φωτεινότητα οπότε θα πρέπει να πάρεις λάμπα με πολλά και ισχυρά leds.

 

Πόσα Watt ήταν η λάμπα φθορίου που είχες?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ ydwr79

Οι λαμπτήρες ήταν 4 των 36w, στο πίσω χώρο του γραφείου μου, διαστάσεων 4χ4,5 

και ο φωτισμός του ήταν κατάλευκος (ηλίου), ενώ τώρα ο φωτισμός έρχεται προς το κίτρινο (αν δεν κάνω λάθος λέγεται και θερμό λευκό)

υ.γ όσο για lumens αν αυτό αναφέρεται στην ένδειξη 6000κ που αναφέρω 

το κουτί έχει 3 ενδείξεις  3000κ 4000κ και 6000κ, με ειδική επισήμανση στο 6000κ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.