Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξώστης ή Ημιυπαίθριος;


Recommended Posts

καλημέρα συνάδερφοι,

 

προσπαθώ να καταλάβω τι είναι οι χώροι που έχω με ροζ hatch στο σχεδιο που είναι συννημένο,

κανονικά αφου δεν ορίζονται απο φέροντα στοιχεία θα πρεπε να είναι εξώστες ή μήπως κάνω λάθος?....

στέλνω και μια φοτορεαλιστικη αποψη για να γίνει περισσότερο κατανοητό...

ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια...

post-337-0-58043800-1411988142_thumb.jpg

erwthma_michanikos.gr.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ για εξώστες,όχι ημιυπαίθριους.Το θέμα όμως πολλές φορές είναι πως το μεταφράζει ο εκάστοτε υπάλληλος της ΥΔΟΜ.Σε συζήτηση που είχα πρόσφατα με υπάλληλο της ΥΔΟΜ της περιοχής μου,μου είπε οτι σήμερα παρεμφερείς κατασκευές τις θεωρούν εξώστες ενώ παλαιότερα τις θεωρούσαν Η/Χ .Το ίδιο μου επιβεβαίωσαν και συνάδελφοι οτι ίσχυε παλαιότερα (κακώς κατ'εμέ,εκτός και μου διαφεύγει κάποια διάταξη ή επεξηγηματικό έγγραφο που διευκρίνιζε τέτοιου είδους περιπτώσεις από εποχής ΓΟΚ).

Για μένα δηλαδή,είναι εξώστης,με μη προσβάσιιμο προστέγασμα από πάνω και κατακόρυφα μη φέροντα αρχιτεκτονικά στοιχεία που προσδίδουν αισθητικό ενδιαφέρον στην κατασκευή.

Αλήθεια στην ΥΔΟΜ σου τι λένε?

Edited by Greenick
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!...

 

δεν έχω πάει Υ.Δ ακόμη θα πάω αύριο μεθάυριο αλλά επειδή κάνω διάγραμμα κάλυψης έπρεπε κάπως να το προσδιορίσω, γιατι αν είναι εξώστης δεν μετράει στην κάλυψη ενώ αν είναι ημιυπαίθριος μετράει ( και μου δημιουργεί προβλήματα .... :| )   (σωστά ή μήπως δεν έχω καταλάβει σωστά???)

ΝΟΚ αρθρο 12 παραγραφος 4. β)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!!!!! :) !

 

να κάνω μια ερώτηση ακόμη :oops:

 

διαβάζω στο ΝΟΚ οτι

"6.      Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται :

α.     Οι επιφάνειες των ανοιχτών εξωστών και ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων, όταν η συνολική επιφάνεια των χώρων αυτών έχει ποσοστό μικρότερο ή ίσο του 40% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί στο οικόπεδο. Σε κάθε περίπτωση το ποσοστό των ανοιχτών ημιυπαίθριων χώρων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί."

 

δηλαδή αν στο οικόπεδο μου επιτρέπεται δόμηση 400τμ εγώ έχω δικαίωμα να πραγματοποιήσω 80τμ εξώστες ακόμη και αν δεν χρησιμοποιώ όλη τη δόμηση δηλαδη αν η πραγματοποιούμενη δόμηση μου ειναι 300τμ?

 

ή το ποσοστό είναι αντιστοιχο της δόμησης που πραγματοποιώ?

 

ευχαριστώ και πάλι!

 

edit:  μετά απο έρευνα στο foroum  καταλάβαίνω οτι είναι στη συνολικά επιτρεπόμενη δόμηση και μπορεί το ποσοστο των εξωστών να φτασει μέχρι και 40%... (σωστά?)

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

και εγώ για εξώστη το βλέπω αν το κατάλαβα καλά από τον φωτορεαλισμό γιατί δεν βλέπω ο διακοσμητικός τοίχος να φτάνει μέχρι πάνω και επομένως έχουμε πρόβολο Κλειστός εξώστης (έλκερ) δεν είναι , αφού είναι ανοικτός μπροστά σε όλο το μήκος Αρα εξώστης και επίσης συμφωνώ ότι είναι στην συνολική επιφάνεια το ποσοστό 20% των εξωστών που μπορούμε να κάνουμε και όχι στην επιφάνεια που εμείς δομούμαι στο υπόψη κτήριο Και αν δεν έχω ημιυπαίθριους μπορεί να φτάσει σε ποσοστό 40 % της μέγιστης επιφάνειας δόμησης οι εξώστες 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω την αποψη οτι η επιφανεια με την ροζ γραμμοσκιαση ειναι ημιυπαιθριος εαν και εφοσον:

1) στεγαζεται

2) οι τοιχοι (πλευρικοι δεξια και αριστερα) φθανουν μεχρι την οροφη.

 

Το ποσοστο των ΗΧ και εξωστων οπως σωστα ειπωθηκε μπορει να φθασει το 40% της επιτρεπομενης δομησης ανεξαρτητως της δομησης που πραγματοποιειται

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Από τον ΝΟΚ:

Άρθρο 2
Ορισμοί

5. Ανοικτός Εξώστης (μπαλκόνι) είναι η οριζόντια προεξοχή του δαπέδου ορόφου ή δώματος που προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου.
6. Ανοικτoί ημιυπαίθριοι χώροι είναι οι μη θερμαινόμενοι στεγασμένοι χώροι που διαθέτουν τουλάχιστον μία ανοιχτή πλευρά προς κοινόχρηστο χώρο ή προς τους υποχρεωτικούς ακάλυπτους χώρους και το μήκος του ανοίγματος είναι ίσο ή μεγαλύτερο του 35% του συνολικού μήκους του περιγράμματος του ανοικτού ημιυπαίθριου χώρου.

 

Ο νόμος έχει ορισμό του εξώστη και του Η/Χ. Νομίζω όμως πως επικαλύπτονται οι ορισμοί, γι'αυτό υπάρχει το πρόβλημα της διαφορετικής ερμηνείας του από τον εκάστοτε μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

:( ... μαλλον είναι πιο πολυπλοκο τελικά...

 

δεν υπάρχει πουθενά καμια ξεκάθαρη απάντηση λέτε... ?

 

η αλήθεια είναι οτι και μένα ημιυπαίθριος μου φαίνεται απλά με βολεύει να είναι εξώστης... :(...

 

 

γιατί όμως ο εξώστης να μη μετράει στη κάλυψη και ο η/χ να μετράει ποιά η λογική του νόμου?

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

Απο τον ορισμο:

Ανοικτoί ημιυπαίθριοι χώροι είναι οι μη θερμαινόμενοι στεγασμένοι χώροι..................

 

Εαν λοιπον δεν στεγασεις ολοκληρο το τμημα αυτων των επιφανειων με πλακα ή εστω κανεις μια περγκολιτσα σε ενα τμημα τοτε θα εχεις τις επιφανειες αυτες σαν εξωστες.Αλλιως οπως το δειχνεις θεωρω οτι ειναι ΗΧ.

Αλλος τροπος για να θεωρουνται εξωστες ειναι οι πλαγιοι τοιχοι να μην ανεβουν ψηλα μεχρι την οροφη  και να θεωρηθουν προστατευτικα στηθαια αλλα αυτο δεν ξερω κατα ποσο σου χαλαει τις οψεις σου............

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.