Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέτρινα σπίτια με μεταλλικό σκελετό.


 
andreaspele

Recommended Posts

ναι myri...

και ο στατικός στην μελέτη και στα σχέδια πρότασης έχει ενίσχυση εσωτερικά με μανδύα Ω.Σ...

και η πρόταση δεν γίνεται αποδεκτή....

 

τα υπόλοιπα τα εξήγησα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπλέκει με αρχαιολογία σκουρα τα πράγματα.

Οσο αφορα τα διατηρητέα κτίρια, εάν κάποιο χαρακτηριστεί έτσι, ο χαρακτηρισμός αυτός αφορά το σύνολο του κτιρίου και εννοείται μαζι με το εσωτερικό του(μέχρι και σκαλες έχουν ζητησει να μην πειραχθούν) .

Γραφουν όλες τις λεπτομέρειες αυτες οι πράξεις χαρακτηρισμού.

Λογικά μπορεί να υπάρχουν χαρακτηρισμοί που τους ενδιαφέρει μόνο η διατήρηση της όψης π.χ. (εγω τουλάχιστον όμως δεν έχω δεί).

 

Παντώς ας μας πεί κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει αυτό το σύστημα έδρασης του μεταλλικού σκελετού στους πέτρινους τοίχους, περισσότερες λεπτομερειες. Να μαθαίνουμε και εμείς..

Ομολογώ ότι όσες περιπτώσεις έχω δεί το εσωτερικό των κτιρίων ξυλώνεται εξ'ολοκληρου και κατασκευάζεται ξεχωριστός μεταλλικός σκελετός ανεξάρτητος απο τους πέτρινους τοιχους, και εννοείται πως εδώ υπάρχει "παράβαση". Δυστηχώς το ίδιο έχω κάνει και εγώ με την ελπίδα να μην περάσει αρχαιολογία μεχρι την ολοκλήρωση του έργου . πολύ δύσκολο να επανέλθουν μισοσάπια ξύλινα πατώματα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχω δει πολλές εγκεκριμένες αποκαταστάσεις στο Ιστορικό κέντρο με μανδύα ΩΣ

 

και επειδή ακριβώς μετά από ΕΠΑΕ γυρισμό δεν έχει

η συζήτηση για τα στατικά ξεκινούσε άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχαιολογία και όπως είπε ο giannist έτσι τα θέλουν....σχεδον χωρις καμμία αλλαγή.

myri δεν εχασες επεισόδια απλά αρκετοι μελετητές που ασχολούνται με διατηρητέα ξέρουν και κάνουν την μελετη σύμφωνα με αυτα που ορίζουν στο ΥΠΠΟ και ιδιαίτερα στο ΚΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο ανήκει σε ιδιώτη και η κάτοψή του είναι περίπου 7,00μx10,50μ.

Θα διατηρηθούν μόνο οι όψεις.

Δυστυχώς myri, δεν υπήρξε συνεννόηση με στατικό πριν την κατάθεση.

 

Όπως προανέφερα, μεταλλικές δοκοί θα αντικαταστήσουν τις ξύλινες και πάνω θα μπει σύμμικτη πλάκα. Μάλιστα απ'ότι έμαθα το τελευταίο προστέθηκε μετά από παρατήρηση της υπηρεσίας η οποία ζήτησε να γραφεί ως εξής "...και σύμμικτη πλάκα τύπου conti".

Link to comment
Share on other sites

..... προστέθηκε μετά από παρατήρηση της υπηρεσίας η οποία ζήτησε να γραφεί ως εξής "...και σύμμικτη πλάκα τύπου conti".

 

 

 

:shock: :shock: :shock: :shock:

 

ΑΜΑΝ!

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον είναι διατηρητέο μόνο στις όψεις μέσα κάνεις πρακτικά ότι θέλεις. Το κατασκευάζεις στατικά ανεξάρτητο όπωτε δεν θέλει έλεγχο υπάρχοντος. Βεβαία αν οι τοίχοι έχουν υποστεί βλάβες τότε θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.