Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μήπως θα έπρεπε το 1ο ΠΕΑ να έχει εκδοθεί εντός της ισχύος του Ν.4178/13 και η επιλογή αφαιρέθηκε με την έναρξη του Ν.4495/17.Δεν είχα προσέξει την συγκεκριμένη αλλαγή πριν το αναφέρεις. Ενδεχομένως να μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ με αιτιολογία "άλλο" και εκεί να συμπληρωθεί η πραγματική αιτιολογία και μετά βγάζεις κανονικά το 2ο που επιβεβαιώνει τις αλλαγές. Εννοείται ότι πάντα κάνουμε ΠΕΑ για την υφιστάμενη κατάσταση (και όχι αναδρομικά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι μια ιδέα κι αυτή (το "άλλο") !!!

Δεν πάμε αναδρομικά... δεν έχουν γίνει ακόμα παρεμβάσεις αναβάθμισης...

Το ψάχνουμε όμως πολύ προσεχτικά !!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διαβάζοντας το συγκεκριμένο τόπικ καταλαβαίνω ότι όλοι οι συνάδελφοι έχουμε απορίες στις οποίες κανείς δεν μπορεί να απαντήσει. Αλλεπάλληλες ερωτήσεις χωρίς αντίστοιχη απάντηση. Εγώ έχω καταλήξει ότι ο συμψηφισμός προστίμων μπορεί να γίνει και για δηλώσεις του Ν.4178 / 2013 τουλάχιστον μέχρι τον Νοέμβρη του 2018. Επίσης είμαι στην διαδικασία καταγραφής των παρεμβάσεων και έκδοσης του 2ου ΠΕΑ για την ολοκλήρωση του συμψηφισμού. Στο buildingcert εμένα μου δίνει τη δυνατότητα να βγάλω 2ο πεα με τον Ν. 4178 / 2013. Ενώ το 1ο πέα το έκανα όταν είχε εκδοθεί ο 4495 / 2017 (Ιανουάριος 2018) και τότε είχε την επιλογή σαν 1η ενεργειακή επιθεώρηση του ν. 4178 /2013. Προφανώς είχαν εκδοθεί και οι νέες τοτεε. Σχετικά με το πόρισμα δήλωση του Ενεργειακού επιθεωρητή, έχω την εντύπωση ότι ήταν ένα από τα παραρτήματα του εξοικονομώ κατ' οίκον 1. Όμως σε αναζήτηση που έκανα πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο στην σελίδα του υπεκά πλέον, οπότε σε περίπτωση που δεν μπορώ να το βρώ  θα χρησιμοποιήσω κάτι αντίστοιχο όπως στην σελ 4 του παραρτήματος 3 του εξοικονομώ κατ' οίκον 2. Ελπίζω να βοήθησα και αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ να μου πείτε.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

έχω περίπτωση νομιμοποίησης κτιρίου κατοικίας, με ΟΑ, στο οποίο έχουν ολοκληρωθεί μέχρι και τα εξωτερικά επιχρίσματα. Το πρόστιμο είναι υψηλό και ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει την ενεργειακή αναβάθμιση. Αυτή την στιγμή δεν έχει παράθυρα, εσωτερικά χωρίσματα και εσωτερικά επιχρίσματα. Ο ιδιοκτήτης ζητάει να κάνει εσωτερική θερμομόνωση και να προσθέσει ηλιακό(υδραυλικά έχουν ολοκληρωθεί). Με τον τρόπο αυτόν θα καλυφθούν οι απαιτήσεις της αναβάθμισης.  Έχει κανείς καμία ιδέα τι μέθοδο πρέπει να ακολουθήσω; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.