Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

1ον : πρέπει να διευκρινιστεί στο [(πρόστιμο - παράβολο) / 2] αν λαμβάνεται

         το αρχικό πρόστιμο ή το απομειωμένο βάσει του σχήματος δόσεων.

 

2ον : τι γίνεται στην περίπτωση που έχω πολλές Ο.Ι. σε μία δήλωση και συγκεκριμένα

         πείτε ότι έχω 1 δήλωση, 5 Ο.Ι. και 3 ΠΕΑ

         (τα ΠΕΑ πάνε ανά χρήση)

         Λένε οι οδηγίες ότι ο επιμερισμός του 50% γίνεται για κάθε Ο.Ι. βάσει των χιλιοστών της.

         Επίσης μπορεί σε 1 ΠΕΑ να αντιστοιχούν 3 Ο.Ι.

         Το ΠΕΑ αυτό αναλύει μια σειρά από παρεμβάσεις που θα γίνουν και στις 3 Ο.Ι.

         Άρα θα πρέπει να κάνω επιμερισμό των παρεμβάσεων σε κάθε Ο.Ι. και το κόστος που

         προκύπτει να το συγκρίνω με το μέγιστο επιτρεπόμενο βάσει των χιλιοστών της κάθε Ο.Ι.

 

3ον : Τι εννοεί ο ποιητής στον πίνακα του παραρτήματος με το "όριο διαμ." και "όριο κτηρίου".

 

4ον : Είχε τεθεί από τον Vasilis_Top, το Νοέμβριο, ένας συμπληρωμένος πίνακας του παραρτήματος

         και έχω κάποιες ενστάσεις σε ορισμένα σημεία (κάλλιο αργά παρά ποτέ). Τα σημειώνω παρακάτω.

 

Οποιεσδήποτε απαντήσεις ευπρόσδεκτες.

post-215-0-56287900-1453885043_thumb.jpg

post-215-0-73978300-1453885064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

gio στην περίπτωση που μου έτυχε είχε ήδη υπαχθεί και πλήρωνε ήδη σε δόσεις. Στην περίπτωση του εφάπαξ δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό να υπαχθεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος συναδερφος που να εχει κανει την διαδικασια να μας πει καποια πραγματα!!!!!

α) Απο το προστιμο αφαιρουμε το παραβολο και απο το υπολοιπο ποσο αφαιρουμε το 50% της εν.αναβαθμισης και στο υπολοιπο βαζουμε την εκτπωση των δόσεων; ή στο προστιμο αφαιρουμε παραβολο και εκπτωση και στο υπολοιπο ποσο βαζουμε την μειωση 50% απο την αναβαθμιση;

β) με εφαπαξ γινεται;

γ)τα ΠΕΑ μπαινουν στο ποσο της αναβαθμισης;

δ)τα ΠΕΑ μπορει να τα κανει ο ιδιος μηχανικος της τακτοποιησης

ε) το ΦΠΑ δεν το υπολογιζουμε σωστα;

στ)ισχυουν οι τιμες κι οι αναβαθμισεις του εξοικονομω;

 

κοιταξτε τον πινακα πανω της ΤETA και αν εχετε σχολιασμο επι αυτου

υπαρχει καπου να επικοινωνισουμε για τις αποριες μας

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1ον : πρέπει να διευκρινιστεί στο [(πρόστιμο - παράβολο) / 2] αν λαμβάνεται

         το αρχικό πρόστιμο ή το απομειωμένο βάσει του σχήματος δόσεων.

 

2ον : τι γίνεται στην περίπτωση που έχω πολλές Ο.Ι. σε μία δήλωση και συγκεκριμένα

         πείτε ότι έχω 1 δήλωση, 5 Ο.Ι. και 3 ΠΕΑ

         (τα ΠΕΑ πάνε ανά χρήση)

         Λένε οι οδηγίες ότι ο επιμερισμός του 50% γίνεται για κάθε Ο.Ι. βάσει των χιλιοστών της.

         Επίσης μπορεί σε 1 ΠΕΑ να αντιστοιχούν 3 Ο.Ι.

         Το ΠΕΑ αυτό αναλύει μια σειρά από παρεμβάσεις που θα γίνουν και στις 3 Ο.Ι.

         Άρα θα πρέπει να κάνω επιμερισμό των παρεμβάσεων σε κάθε Ο.Ι. και το κόστος που

         προκύπτει να το συγκρίνω με το μέγιστο επιτρεπόμενο βάσει των χιλιοστών της κάθε Ο.Ι.

 

3ον : Τι εννοεί ο ποιητής στον πίνακα του παραρτήματος με το "όριο διαμ." και "όριο κτηρίου".

 

4ον : Είχε τεθεί από τον Vasilis_Top, το Νοέμβριο, ένας συμπληρωμένος πίνακας του παραρτήματος

         και έχω κάποιες ενστάσεις σε ορισμένα σημεία (κάλλιο αργά παρά ποτέ). Τα σημειώνω παρακάτω.

 

Οποιεσδήποτε απαντήσεις ευπρόσδεκτες.

 

Γιατι 4379,84;;

Ειχα αναφερει οτι εστω πως το προστιμο ειναι 8000 και το παραβολο  2000. Αρα (8000-2000) / 2  = 3000 μεγιστο ποσο αφαιρεσης του προστιμου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης.

 

Θεωρώ ότι στη στήλη "Μέγιστη δαπάνη (χωρίς ΦΠΑ)" μπαίνει

η μέγιστη δαπάνη για το δεδομένο κονδύλιο (αυτή που δικαιολογεί το

πρόγραμμα). Εν προκειμένω, για τα ανοιγόμενα κουφώματα :

(280 * 19,24) / 1,23 = 4.379,84 ευρώ

 

Μπορεί όμως ο πελάτης να μην έδωσε μόνο τόσα, αλλά για παράδειγμα

10.000 (χωρίς ΦΠΑ). Αυτό μπαίνει κατά τη γνώμη μου, στη στήλη

"Κόστος Παραστατικών (χωρίς ΦΠΑ)".

 

Και στην τελευταία στήλη μπαίνει το μικρότερο από τις δύο αριστερές στήλες.

Δηλαδή αν έδωσε περισσότερα απ' ότι του δικαιολογεί το πρόγραμμα, θα μπει

η δαπάνη του προγράμματος, αλλιώς αυτή που πραγματικά δαπάνησε για τις εργασίες.

 

Αυτό γίνεται για κάθε εργασία ενεργειακής αναβάθμισης, δηλαδή κάθε γραμμή συμπληρώνεται

από μία εργασία πχ στην επόμενη γραμμή θα μπει η δαπάνη για θερμοπρόσοψη, στην επόμενη

γραμμή η δαπάνη για καυστήρα κ.ο.κ.

 

Έπειτα, στο δεύτερο πινακάκι που συμπλήρωσες και έχει τίτλο "Σύνοψη", γίνεται ακριβώς η σύνοψη

και η σύγκριση με το 50% που λέει ο νόμος.

 

Δηλαδή : Κόστος βάσει παραστατικών : αυτά που έδωσε πραγματικά ο πελάτης.

               Επιλέξιμη δαπάνη : min(κόστους παραστατικών ; αυτών που του δικαιολογεί το πρόγραμμα)  --έστω Α

               Αμοιβή εν. επιθεωρήσεων : η αμοιβή χωρίς ΦΠΑ --έστω Β

               Κόστος ενεργειακής αναβ. : Α + Β

               Ποσοστό συμμετοχής στο σύνολο : [(Α + Β) / (πρόστιμο - παράβολο)]      --έστω x%

               Τελική δαπάνη για συμψηφισμό : Αν x% < 50%, τότε μπαίνει το A+B

                                                                   Αν x% > 50%, τότε μπαίνει το 50% * (πρόστιμο - παράβολο).

 

Αυτά βέβαια είναι η δική μου άποψη στο πώς συμπληρώνεται ο πίνακας. Δεν την έχω επιβεβαιώσει με

κανένα help desk ή οτιδήποτε. Απλά, το θεωρώ πιο λογικό.

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

 

----------------------------------------------

 

Επίσης σε ότι αφορά κάποια ερωτήματα που έθεσε ο συνάδελφος sakaflias στο # 173,

 

επικοινώνησα με το τοπικό ΤΕΕ και μου επιβεβαίωσαν ότι το 50% λογίζεται επί του

αρχικού προστίμου (πριν την έκτπωση).

Ο πελάτης μπορεί να επιλέξει ακόμη και το σχήμα του εφάπαξ.

[παράδειγμα: υπάγεται στο Ν. 4178 την αρχή του εξαμήνου, πληρώνει το παράβολο, κάνει

το 1ο ΠΕΑ, κάνει τις εργασίες ενεργ. αναβάθμισης, μαζεύει όλα τα παραστατικά, κάνει 2ο ΠΕΑ,

πάει και πληρώνει εφάπαξ το υπόλοιπο ποσό μέχρι το τέλος του εξαμήνου με έκτπωση 20%

(έχει το χρονικό περιθώριο να το κάνει)].

Edited by Teta
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους συναδέλφους:

 

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Κτίριο 5 οριζοντίων ιδιοκτησιών οι οποίες ανήκουν όλες σε έναν ιδιοκτήτη έχει υπαχθεί σε μια δήλωση στον Ν.4178. Το κτίριο δεν διαθέτει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

 

  • Τα Π.Ε.Α. που θα εκδοθούν πριν και μετά τις εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης λογικά θα αφορούν ολόκληρο το κτίριο. Συμφωνείτε/ Διαφωνείτε??

 

  • Οι όποιες αναβαθμίσεις αποφασιστούν μπορούν να επικεντρωθούν σε μία στάθμη του κτιρίου (π.χ. μόνωση δώματος και θερμοπρόσοψη του τετάρτου ορόφου) ή μήπως πρέπει να αφορούν παρεμβάσεις που έχουν επίδραση σε όλες τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (π.χ. εγκατάσταση συστήματος αντιστάθμισης στο λεβητοστάσιο) ? (εξυπακούεται ότι το κτίριο θα ανέβει κατηγορία από οποιεσδήποτε  παρεμβάσεις και να γίνουν).

 

 

  • Γνωρίζετε αν είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση ηλιακού συλλέκτη?

 

  • Τι γίνεται σε περίπτωση όπου στο κτίριο έχουν ήδη εκδοθεί προηγούμενα Π.Ε.Α. για κάποια διαμερίσματα για λόγους ενοικίασης? (θα τα συσχετίσω με το Π.Ε.Α. του κτιρίου στην σελίδα του buildingcert)? Περιορίζομαι με κάποιον τρόπο από τα προηγούμενα Π.Ε.Α.?

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω ένα ερώτημα, αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα πάρω σαφή απάντηση θα ήθελα απλώς να συζητήσουμε τα συν και πλην.

 

Δεδομένα: τακτοποιημένη αυθαίρετη οικία 30ετίας 50 τμ με πρόστιμο 9.000 το οποίο έχει πληρωθεί περί το 40% μέχρι τώρα.

Η χρήση θα είναι ως εξοχική κατοικία με περιστασιακή, ολιγοήμερη διαμονή και μόνο τους θερινούς – θερμούς μήνες του έτους.

Χρήζει ανακαίνισης στα παρακάτω: αντικατάσταση κουφωμάτων (ξύλινα σαπισμένα) επισκευή-ολοκλήρωση στέγης (έχει μόνο δοκάρια και κεραμίδια) κάτι ψιλά σε ηλεκτρικά – υδραυλικά –μερεμέτια (που θα τα κάνω μόνος μου). Το ζητούμενο είναι με μικρό κόστος να μπορέσει να γίνει κατοικήσιμο.

Ερώτημα: δεδομένου ότι οι περισσότερες εργασίες, και πιο κοστοβόρες, εμπίπτουν στην κατηγορία της ενεργειακής αναβάθμισης αξίζει να μπω στη διαδικασία συμψηφισμού του προστίμου ή όχι.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι οι παρακάτω: αν τα κάνω «by the book» θα επιβαρυνθώ με επιπλέον κόστη (ΦΠΑ, 2 ΠΕΑ, καπέλο κόστους στις εργασίες – υλικά) και θα πρέπει τα χρήματα να καταβληθούν άμεσα (οι εργασίες θα πρέπει να ολοκληρωθούν πριν ξεπεράσω το 50% του προστίμου). Ενδεχομένως επίσης προκειμένου να εξασφαλιστεί η ενεργειακή αναβάθμιση να χρειαστεί να κάνω περισσότερες εργασίες (πχ εξωτερική μόνωση) που δε θα έκανα εξαρχής.

 

Από την άλλη αν τις κάνω σιγά σιγά με προσωπική εργασία και το μαστοράκο του χωριού θα μου έρθει πιο οικονομικά κι οι εργασίες και το πρόστιμο θα καταβληθούν σε ορίζοντα 5ετίας .

Βέβαια στην πρώτη περίπτωση θα έχω πιο σωστό αποτέλεσμα και ένα μέρος των χρημάτων θα έχει καταβληθεί στην πραγματική οικονομία κι όχι στον κουβά (του ελληνικού χρέους). Ο φόβος μου όμως είναι μήπως στη πρώτη περίπτωση ξεπεραστεί κατά πολύ το μισό του προστίμου και φτάσω να πληρώσω πολλαπλάσια και άμεσα, πράγμα δύσκολο ως αδύνατο!

 

Ο μηχανικός που έκανε την τακτοποίηση(και θα βγάλει και άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες) μου λέει δεν αξίζει ο συμψηφισμός και να τα κάνω μόνος μου, θα ήθελα όμως να ακούσω κι άλλες γνώμες. Το σημείο καμπής είναι πόσο θα ξεπεράσει η διαφορά των προϋπολογισμών πρώτης και δεύτερης λύσης το μισό του προστίμου που μένει να πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι οριακή η περίπτωση. Μάλλον δεν αξίζει. Πιστεύω ο συμψηφισμός αξίζει σε μεγάλα ακίνητα με μεγάλα πρόστιμα που χρησιμοποιούνται αρκετά.

 

Τα αρνητικά είναι όπως τα λες. Τα ΠΕΑ και αυτά συμψηφίζονται στην καθαρή αμοιβή τους αν δεν κάνω λάθος.

 

Εν τω μεταξύ από αυτά που γράφεις το μόνο που θα κάνεις είναι αλλαγή κουφωμάτων. Η στέγη για να την αλλάξεις και πάλι θα σου κοστίσει...μόνο τα μονωτικά μπορείς να συμψηφίσεις. Ηλιακό θερμοσίφωνα θες ? A/C δεν μπαίνουν. Εξωτερική μόνωση δεν αξίζει για τέτοια χρήση. Άντε να βάλεις και καμιά τέντα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα κουφώματα είναι το μεγαλύτερο κόστος. Αυτό που δε μ’ αρέσει είναι ότι άλλη προσφορά σου κάνουν αν πας σαν απλώς ιδιώτης κι άλλη αν τους πεις ότι θα μπεις πχ στο εξοικονομώ και δεν μιλάω μόνο για τη διαφορά του ΦΠΑ!

Υπάρχει πλαφόν στο ποσό που δικαιολογείται λόγω τετραγωνικών και πλήθος ανοιγμάτων? Μιλάμε για 50 τμ. (2 μπαλκονόπορτες, ένα μεγάλο παράθυρο, 2 μικρά, και την κεντρική είσοδο).

Ηλιακός και εξωτερική μόνωση όντως δεν αξίζουν λόγω περιστασιακής χρήσης, τέντα δεν είχα σκεφτεί αλλά χρειάζεται. Στέγη δεν θ αλλάξω, θα βάλω μόνο κάποιο μονωτικό και ραμποτέ.

Ποιο είναι το μέγιστο ποσό που δικαιολογείται γι αυτές τις εργασίες και θα καταφέρω κατά τη γνώμη σας να επιτύχω αναβάθμιση της κατηγορίας ή θα χρειαστώ κι άλλες εργασίες?

 

****** UPDATE ***

Προσπάθησα να κάνω ένα case study για την περίπτωσή μου μήπως και βοηθήσει στη λήψη της απόφασης, αν έχετε κάποιο σχόλιο δεκτό.

--- οι τιμές είναι ενδεικτικές και από το μυαλό μου απλά δεν ήθελα να γεμίσω το ποστ με άγνωστους  χι, ψι. Τις υπόλοιπες εργασίες (βαψίματα, ηλεκτρικά) δεν τις καταγράφω  γιατί είναι ίδιες και στις δυο περιπτώσεις. ---

 

 

Αν πάω στη λύση του συμψηφισμού που δικαιολογεί ότι το εξοικονομώ:

1.Β. Για ανοιγόμενα με υαλοπίνακα (χωρίς παντζούρια / ρολά): 280 €/τμ

 

1.Δ. Εξωτερικά συστήματα σκίασης και εξώφυλλα: Έως 2.500 € ανά ιδιοκτησία

 

2.Γ. Για εσωτερική θερμομόνωση: 25 €/τμ

 

Αν θεωρήσουμε ότι πετύχω αυτές τις τιμές στην αγορά θα πληρώσω (7τμ * 280 €/τμ) + (2500 €) + (50 * 25 €/τμ) = 5710 € * 1,23 = 7.023 €

 

Θα πρέπει να πληρώσω [παράβολο] + [κόστος ΠΕΑ * 2] +[κόστος μελέτης] + [7000] ΑΜΕΣΑ καταβληθέντα!

Σ’ αυτή τη περίπτωση νομίζω θα έχω υπερκαλύψει το μισό του προστίμου (4500) οπότε δε θα πληρώσω άλλο πρόστιμο.

 

Αν πάω στη λύση του πασαλείμματος πιστεύω με 3000 καλύπτω τα κουφώματα και τη στέγη (δε θα είναι ίδιας ποιότητας με τη πρώτης λύση) και θα πρέπει να ξοφλήσω και το σύνολό του προστίμου (άλλα 4500).

Πάμε λοιπόν στα 7500 τα οποία δεν εξοφλώ άμεσα αλλά σε ορίζοντα 5ετίας.

 

 

Έχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου? Ξεχνάω κάτι? Ευχαριστώ.

Edited by 41ex
Link to comment
Share on other sites

Η ΥΑ για τον συμψηφισμο, αναφερει οτι πρωτα γινεται η υπαγωγη στον Ν4178, μετα εκδιδεται το 1ο ΠΕΑ, με γινονται οι εργασιες και μετα εκδιδεται το 2ο ΠΕΑ.

Αν υπαρχει ηδη ΠΕΑ, πριν την υπαγωγη στον Ν4178, το οποιο περιλαμβανει τις επεμβασεις που θελει να κανει ο ιδιοκτητης, μπορει  να χρησιμοποιηθει??

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.