Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω περίπτωση βιοτεχνικού κτιρίου με αυθαιρεσίες προς υπαγωγή της τάξης των 9000 ευρώ. Τα περισσότερα τετραγωνικά αυθαιρεσίας είναι αποθήκες, παρ΄ όλα αυτά δηλώνονται ως υπέρβαση κύριων χώρων

μιας και ο μειωτικός συντελεστής βάσει της εγκ.4 άρθρ.36 παρ6 δεν εφαρμόζεται. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Με τόσο μεγάλο πρόστιμο σκέφτηκα την εφαρμογή της ενεργειακής αναβάθμισης αξιοποιώντας τα χρήματα του 50% του προστίμου. Όμως, πώς θα το τεκμηριώσω με έκδοση ΠΕΑ πριν και μετά αφού τα βιοτεχνικά κτίρια είναι στις εξαιρέσεις ΠΕΑ; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ που έστειλα mail στο Help desk στις 16-2 για απορίες σχετικά με την διαδικασία του συμψηφισμού, μου ήρθε αμέσως απάντηση, την ίδια μέρα, ότι "η λειτουργία του Γραφείου Ενημέρωσης, Help Desk, για τον Ν.4178 διακόπτεται, λόγω λήξης της σύμβασης με τους μηχανικούς της ομάδας στελέχωσης. Για νεότερα, θα ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα του Υ.Π.Ε.Κ.Α. www.ypeka.gr".

 

Άρα να υποθέσω ότι ακόμη δεν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έκανε την όλη διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους μας!
Μετά από συνομιλία με ιδιοκτήτη, με ενημέρωσε ότι θέλει να ρυθμίσει μια μικρή πράβαση σε κτίσμα εξοχικής κατοικίας της μητέρας του. Επειδή βιαζόταν να μπει στο νόμο, χρεώθηκαν τα τετραγωνικα που ισχυριζόταν (περίπου 45 τ.μ.), ώστε να προλάβει να κάνει υπαγωγή. Το παράβολο ήταν 500€. Πλήρωσε αυτό λοιπόν ώστε να προλάβει την υπαγωγή πριν την καταληκτική ημερομηνία του νόμου.
 
Μετά την αυτοψία αποδείχτηκε ότι τα αυθαίρετα τετραγωνικά ήταν πολύ περισσότερα, τα οποία και δηλώθηκαν σωστά. Είχαν μάλιστα καταβάλει στο παρελθόν ακόμη 2000€, άρα βάσει του αρχικού προστίμου των 20287€, με πληρωμένο παράβολο 500€ (αντί των 2000€) και τα ήδη καταβληθέντα ποσά της τάξεως των 2000€, επέλεξαν τρόπο πληρωμής 30% του προστίμου μπροστά και έκπτωση 10%. Διευκρινίζω πως παρόλο που τα τετραγωνικά διορθώθηκαν με τα σωστά, το παράβολο δεν άλλαξε, παρέμεινε 500€ και προσαυξήθηκαν οι δόσεις.
 
Θέλοντας να βρούμε το ποσό που μπορεί να συμψηφιστεί με την ενεργειακή αναβάθμιση του εν λόγω κτιρίου (50% του προστίμου χωρίς το παράβολο), η λογική είναι:
 
α) 20278€ - 0.10*20278€ - 2000€ - 500€ = 15750/2= 7875€  ??
β) 20278€ - 0.10*20278€ -   500€ = 17750/2= 8875€            ??
γ) 20278€ - 500€ = 19778/2=9889€  ??

δ) 20278 - 2000€ (το παράβολο που θα έπρεπε να έχει καταβληθεί εξ αρχής)= 18278/2=9139 ??

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αυτά μου φαίνονται πιο λογικά. Πρέπει να ξακαθαριστούν γιατί θα φανούμε και άσχετοι.

Τώρα που το helpdesk δε λειτουργεί, στο ΤΕΕ κάνουμε ερωτήσεις κανονικά, έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο αυστηρο ειναι το α.

Τωρα που το ξανασκεφτομαι, τα 2000€ (Παλιοτερα προστιμα) δε θα αφαιρεθουν απο το προστιμο? Αρα μαλλον δεν ειναι σωστο να μπουν στο συμψηφισμο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν ήδη αφαιρεθεί..

Έχει λογική να μην μπορούν να συμψηφιστούν, συνεπώς θα αφαιρείται και η έκπτωση του 10% και ότι μένει (μειον παραβολο) θα λογίζεται κατά το ήμισυ σαν εν δυνάμει ποσό προς συμψηφισμό.

Το πιο αυστηρό είναι το α και μάλλον θα κινηθώ υπέρ της ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...

 

Τα 2000€ τα εχει πληρωσει ομως. Αρα μηπως ειναι υπερσυντηρητικο να μην μπει το ποσο αυτο στον συμψηφισμο?

 

Και για την εκπτωση του 10% κανεις δεν ειναι σιγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερσυντηρητικό, αλλά άντε να τα έχει σκάσει ο ιδιοκτήτης και να του τα μαζέψω πάλι.

 

Θα το τολμίσω και θα σας πω αν έχω κάποιο νέο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.