Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι, ειπα (προστιμο- παραβολο)/2. Η εκπτωση -20% εγινε στο αρχικο προστιμο.

πες το ακριβές αρθριτικό παράδειγμα παρακαλώ  

ευχαριστώ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω στην τακτοποιηση αρχικο προστιμο 18000 ευρω. εβαλα πληρωμη με εφαπαξ εξοφληση. πληρωθηκε το παραβολο 2000 ευρω και μετα εβαλα εισαγωγη ποσων αναβαθμισης 8000 που μου προσκομισε ο ιδιοκτητης.

Οποτε μου εβγαλε υπολοιπο προς πληρωμη ενα εφαπαξ ποσο 4400.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαλαρή σε βρίσκω Εύη  :smile:

Ενδεχομένως να κάνεις καλά, σίγουρα δεν απαγορεύεται αλλά δε ρυθμίζεται κατ΄αυτό τον τρόπο... Σκοτάδι, ομίχλη 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς τι γίνεται με συμψηφισμό προστίμου αυθαιρέτου τριτογενούς τομέα;

 

1. Έχω ένα ξενοδοχείο με ανεξάρτητα κτίρια αλλά με κοινά συστήματα ΖΝΧ. Ο πελάτης θέλει να αλλάξει το σύστημα ΖΝΧ με αντλία θερμότητας και ηλιακούς συλλέκτες. Αποφάσισα λοιπόν να εκδώσω κοινό ΠΕΑ για όλη την μονάδα. Το θέμα είναι ότι με τον οδηγό που έβγαλαν (προφανώς τον πήραν από το εξοικονομώ που αφορούσε μόνο κατοικίες) αναφέρει 1300 ευρώ για ηλιακά συστήματα ανά διαμέρισμα! Εδώ που έχουμε ξενοδοχείο πως θα υπολογίσουμε την αναλογία κόστους συλλεκτών.

 

2.Επίσης, στο εξοικονομώ προβλεπόταν (αν δεν κάνω λάθος) αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου, όπου έπρεπε να δικαιολογήσεις ότι ο λέβητας έχει κατεστραμμένη μόνωση κλπ. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί στον συμψηφισμό να συμπεριλάβει λεβητα πετρελαίου σε κατοικία - πολυκατοικία, όταν ας πούμε υπάρχουν ηλεκτρικά σώματα ή θερμοπομποί;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε συνέχεια της #196

αφού έστειλα e-mail  στο ΤΕΕ ([email protected]όπως μου υποδείκνυε η απάντηση του ΥΠΕΚΑ , μετά από μόλις δύο ώρες με κάλεσαν από τα γραφεία του ΤΕΕ.

Η ευγενέστατη κυρία μου είπε πως είναι απαράδεκτο το ΥΠΕΚΑ να ¨πετάει το μπαλάκι¨ για την συγκεκριμένη περίπτωση στο ΤΕΕ, και με προέτρεψε να προβώ στην ενεργειακή

αναβάθμιση του κτιρίου μειώνοντας έτσι το ποσό του προστίμου κατά 50%, εκδίδοντας ΠΕΑ για το βιοτεχνικό κτίριο ακόμα και αν ανήκει στις εξαιρέσεις.

Σε ερώτησή μου, αν μπορώ την απάντηση αυτή να την έχω γραπτώς μου απάντησε αρνητικά.

Μου παρέθεσε επίσης ανάλογο προβληματισμό συναδέλφου που επικοινώνησε μαζί τους για συμψηφισμό προστίμου σε βιοτεχνικό κτίριο και ήθελε να προβεί σε

αντικατάσταση των συμβατικών λαμπτήρων με λαμπτήρες LED.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες @jimsiaf 

Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις πως έκανες τον λογισμό για το 50%; 

Όπως λέει η συναδέλφισσα στο #203 ή κάπως διαφορετικά; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα που ανέφερα στην κυρία από το ΤΕΕ και συμφώνησε για την ορθότητα:

Πρόστιμο:   10000 Ευρώ

Παράβολο:    2000 Ευρώ

οπότε 50% Χ 8000 = 4000 Ευρώ το όριο των εργασιών μου για ενεργειακή αναβάθμιση (ανεξαρτήτως του τρόπου πληρωμής)

 

Περίπτωση εφάπαξ καταβολής του ποσού:

Πρόστιμο:                                   10000 Ευρώ

Παράβολο:                                    2000 Ευρώ

Πρόστιμο με εφάπαξ καταβολή:    8000 Ευρώ - 2000 Ευρώ (παράβολο) = 6000 Ευρώ - 4000 Ευρώ (εργασίες) = 2000 Ευρώ τελικό ποσό πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συναδελφοι,

εχω την εξης απορια σχετικα με τον συμψηφισμό προστίμου αυθαιρέτου με εργασίες ενεργ. αναβ'αθμισης, προκειται να τακτοποιησω αυθαιρετη κατοικια σε οικοπεδο οπου υπαρχουν και αποθηκες τις οποιες επισης θα τακτοποιησω.

Ο πελατης μου εχει προβει μερος της κατοικιας σε εξωτερικη θερμομονωση την οποια θελει να συμπεριλαβω στην παραπανω διαδικασια....το ερωτημα μου ειναι γινεται συμψηφισμος προστιμου ή επειδη τακτοποιω και αποθηκες στην ιδια δηλωση αυθαιρετου δν γινεται να μπω στην συγκεγκριμενη ρυθμιση????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχει ερωτηθεί παλιότερα κάτι παρόμοιο και δεν το είδα. Έχω περίπτωση συναδέρφου που τακτοποιεί αυθαιρεσίες σε δικά του ενοικιαζόμενα δωμάτια (μπορεί να είναι και ξενοδοχείο δεν γνωρίζω) και έκανε κάποιες εργασίες όπως αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου και τοποθέτηση ηλιακών. Τις εργασίες τις έκανε  μεταξύ Αυγούστου 2013 και Αυγούστου 2014 και με ρωτάει αν μπορεί τώρα να μπει σ' αυτή τη διαδικασία ενεργειακής αναβάθμισης και να μειωθεί το πρόστιμο του 4178. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά αλλά αν κατάλαβα από το ΦΕΚ δεν μπορεί γιατί έπρεπε να βγει ένα ενεργειακό πιστοποιητικό πριν τις επεμβάσεις? Και αν τυχόν έχει ήδη πιστοποιητικό (θα τον ρωτήσω) πρέπει αυτό να έχει εκδοθεί μετά την ένταξη στον 4178 & αν ναι μπορώ τώρα να πάω για δεύτερη επιθεώρηση και να το εντάξει σ' αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.