Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την στατική αναβάθμιση θες μία άδεια λογικά. 

 

Για την ενεργειακή αναβάθμιση λογικά θέλει 48ωρη ενημέρωση αλλά δεν είναι υποχρεωτική αν δεν έχεις πρόβλημα με γείτονα. Και νομίζω δεν συμψηφίζεται κιόλας.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδιαβασε την ΥΑ.

Ειναι προυποθεση η εκδοση της οποιας αδειοδοτησης.

 

Αρθρο 1, 2β.

 

Ας μη γραφουμε οτι θελουμε..

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για περιπτωση μονο ενεργειακης αναβαθμισης.τι εννοεις οτι δε συμψηφιζεται?η αξια της αδειας,εννοεις?

σε περιπτωση που τα τιμολογια ξεπερνανε το 50% του προστιμου(βαζω και 2 ηλιακους προσθετους με τους οποιους ξεπερνω το 50% του προστιμου)

μετέχουν στην αναβαθμιση οι ηλιακοι?προσκομιζονται τα τιμολογια?ή μετεχουν μόνο οι υπολοιπες εργασιες για να πιασω το 50% του προστιμου?

Link to comment
Share on other sites

Για τις αμοιβες των Εν. Επιθεωρησεων, προκυπτει απο καπου, οτι η μεγιστη αμοιβη υπολογιζεται απο το ΠΔ100/2010?

 

 

ΥΓ. Εχουν πλακα τα -1. Γραφει οποιος θελει, οτι θελει, του δινεις την παραπομπη στην Νομοθεσια και σου βαζει και -1, "για να μαθεις"...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδιαβασε την ΥΑ.

Ειναι προυποθεση η εκδοση της οποιας αδειοδοτησης.

 

Αρθρο 1, 2β.

 

Ας μη γραφουμε οτι θελουμε..

 

Καλά χαλάρωσε, μπορείς να το γράψεις και πιο όμορφα. Για αυτό το -1.

 

Εγώ είμαι σε φάση που δεν έχει βγει ακόμη το 2ο ΠΕΑ , έχω βάλει λέβητα φυσικού αερίου και δεν βγάλαμε 48ωρη.

 

Δηλαδή αν δεν υποβληθεί 48ωρη θα είναι άκυρη η διαδικασία ? Έχει κάνει κανείς να μου πει αν είναι απαραίτητο δικαιολογητικό στο ηλεκτρονικό σύστημα, πέρα από το τι λέει η Υ.Α. ?

 

Επίσης η 48ωρη συμψηφίζεται ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Νικ, μπαινεις γραφεις μια πατατα: "ελα μωρε μη βγαλεις αδεια, αν εχεις καλο γειτονα" και δεν πρεπει να σε διορθωσει κανεις.

Οκ...

Και ο τροπος μου, μια χαρα ηταν.

 

Τι σημαινει ακυρη διαδικασια?

 

Ε9 ανεβαζεις?

Κατοψεις ανεβαζεις?

Γιατι τα ανεβαζεις? Για πλακα? Εγω σου λεω οτι και να μην τα ανεβαζεις δεν τρεχει τιποτα.

 

Η ΥΑ ειναι η μονη που οριζει τη διαδικασια του συμψηφισμου.

Οτι λεει η ΥΑ λοιπον.

Αν εχεις αλλη αποψη, να αναλαβεις την ευθυνη και να πεις στον πελατη σου "η ΥΑ ζηταει ως δικαιολογητικο την οποιααδειοδοτηση, αλλα αν ειναι καλος ο γειτονας, δε χρειαζειται, δε σου λεει κανεις τιποτα".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πατάτα είναι και η 48ωρη σε ιδιόκτητο κτίριο, ενός ιδιοκτήτη, για τοποθέτηση λέβητα αερίου. Εγώ διάβασα το εγχειρίδιο του ΤΕΕ. Εκεί ούτε αίτηση υπάρχει, ούτε ΥΔ αιτούντα. Μόνο τα πορίσματα.

 

Επίσης δεν μας απάντησες.

 

Έχεις κάνει συμψηφισμό ?

 

Ενεργοποιούνται ξεχωριστά πεδία για κάθε δικαιολογητικό της ΥΑ, δηλαδή κουτάκι για την αίτηση, κουτάκι για την 48ωρη, κουτάκι για το πόρισμα ή μπαίνουν όλα μαζί ?

 

Επίσης το πιο βασικό, συμψηφίζεται η 48ωρη ? Το έχεις κάνει ?

 

Εγώ στο εξοικονομώ δεν θυμάμαι να ήταν υποχρεωτική η έκδοση ΕΕΜΚ, μετά το αλλάξανε και μπερδεύτηκα. 

Link to comment
Share on other sites

Πατατα και ξεπατατα, αυτο οριζει ο Νομος.

 

Νικ, ψαξε, κανε οτι νομιζεις.

Αυτα που ρωτας (περαν απο τη διαδικασια του συστηματος του Ν4178) οριζονται στην ΥΑ.

 

Το εξ'οικονομω, τι το μπλεκεις τωρα?

 

ΥΓ. Για τη διαδικασια στο Συστημα του Ν4178, υπαρχει εγχειριδιο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.