Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ένας υποψήφιος πελάτης θέλει να ενταχθεί στο νόμο και μου λέει να συμπεριλάβουμε και τα κουφώματα που είχε αλλάξει πριν μερικά χρόνια, τη μόνωση στην ταράτσα κτλ και ότι μπορεί να μου εξασφαλίσει τιμολόγια ότι έγιναν τώρα. Εγώ δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής. Αν ο ενεργειακός επιθεωρητής που θα βάλει, συμφωνήσει να δώσει τα ΠΕΑ και το τελικό πόρισμα, να προχωρήσω; Πώς θα το αντιμετωπίζατε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχην δεν θα πρεπει να κουβεντιαζουμε τετοιες "παρατυπιες" εδω μεσα.

 

Εσυ αυτοψια εκανες?

Τη μονωση την ειδες?

Τα κουφωματα τα ειδες?

 

Περαν απο το παραπανω.

Ο Εν. Επ. εχει ολη την ευθυνη.

Διοτι πρεπει να συνταξει ΨΕΥΔΕΣ ΠΕΑ αρχικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλή ιδέα να κάνεις τέτοια κίνηση.

 

Στο σύστημα πρέπει να ανεβεί μια φωτογραφία στην τωρινή κατάσταση και μια μετά τις παρεμβάσεις.

Συνεπώς ξεκινάμε από εκεί, μπορεί να δείξει στις φωτογραφίες την διαφορά λόγω των εργασιών; Αν φαίνονται τα ίδια κουφώματα και πατζούρια πως θα δικαιολογήσει τις αλλαγές σε τυχόν έλεγχο;

 

Παράλληλα δεν θα έχει μεγάλο κέρδος, ιδιαίτερα αν ο προμηθευτής είχε κόψει και παλιότερα παραστατικά. Θα έχει πληρώσει ήδη μια φορά φόρους ,θα ζητήσει τώρα να κρατήσει τους φόρους που σε εικονικό τιμολόγιο είναι 23% ΦΠΑ, 26% έως 33% φόρος εισοδήματος και έως 4% εισφορά αλληλεγγύης, ήτοι από 40% έως 49% φόρο.

Συνεπώς μετά τους φόρους μένει το 60% έως 51% του εικονικού τιμολογίου.

Με επιδότηση 70%, η συμμετοχή του ιδιοκτήτη είναι 30% τα οποία θα τα πληρώσει από την τσέπη του.

Αν του τα δώσει το συνεργείο, τότε θα μείνει στην άκρη από 30% έως 21%.

Πόσο θα ζητήσει ο αλουμινάς για το ρίσκο για την κομπίνα; Αν τον πιάσουν για εικονικά παραστατικά θα πληρώσει πενταψήφιο ή εξαψήφιο νούμερο.

Αξίζει τόση φασαρία;

Δεν έχω αναφέρει καν τους φόρους που θα πρέπει να αποδώσει ο αλουμινάς για τα τιμολόγια των υλικών και τα ένσημα στο ΙΚΑ ώστε να μην κινήσει υποψίες για εικονικό τιμολόγιο.

 

Συνοπτικά, υπάρχουν δύο θέματα:

1) Αν ο ενεργειακός επιθεωρητής συμφωνήσει να δώσει τα ΠΕΑ γνωρίζοντας πως υπάρχει πιθανότητα να φανεί από τις φωτογραφίες το "κόλπο" και να έχει τις προβλεπόμενες ποινές.

2) Αν μετά τους φόρους και τις κρατήσεις για το τιμολόγιο των κουφωμάτων το όφελος του ιδιοκτήτη θα είναι μεγαλύτερο από την συμμετοχή του.

 

Συμπέρασμα: Δεν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει ακόμα γιατί μου φάνηκε περίεργη υπόθεση εξαρχής και απέφυγα, αλλά όπως τα λέτε όντως δεν συμφέρει.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

θελει ο πελατης μου να προχωρησει στην πληρωμη του παραβολου.

(ληγει σε 1 μηνα η προεγκριση) το προχωρω?

Τι ειδος πληρωμης επιλεγω?

εφαπαξ 20% ή το 30% με εκπτωση 10%?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αφού ολοκληρωθούν οι εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης και οι σχετικές διαδικασίες ώστε να γίνει ο συμψηφισμός, θα έχει την δυνατότητα ο ιδιοκτήτης να αποπλήρωσει εφάπαξ το σύνολο των υπόλοιπων δόσεων.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη

παραβολο 1000

συνολικο προστιμο 8000

-----------------------------------

ενεργ. επεμβασεις 5000

ομως το συμψηφισμος ειναι για 50% του προστιμου, αρα ενεργ. επεμβ υπολογιζω για 4000...σωστα?

--------------------------------------

τωρα πως θα παει ?

8000 / 60(δοσεις)=134 περιπου η δοση

αφαιρω τα 4000 της αναβαθμισεις μου μενουν αλλα 4000 που ειναι αλλες 30 δοσεις...σωστα?

μετα μπορω οποτε θελω να κανω εφαπαξ πληρωμη?

Link to comment
Share on other sites

Για συμψηφισμό νομίζω μόνο δόσεις.

εστω οτι επιλεγω καποιο τροπο τωρα, μετα γινεται να αλλαξει?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.