Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταλλικές


 
makis

Recommended Posts

Παιδιά επειδή είχα μια διαφωνία με ένα συναδελφο θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Τις ατέλειες που εφαρμόζεται στις κορυφές των υποστυλωμάτων βάσει ποιού φορτίου την υπολογίζεται? Εισάγεται την δυσμενέστερη ατέλεια ή για κάθε στατική φόρτιση τοποθετείτε και την αντίστοιχη ατέλεια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είχα μια διαφωνία με ένα συναδελφο θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Τις ατέλειες που εφαρμόζεται στις κορυφές των υποστυλωμάτων βάσει ποιού φορτίου την υπολογίζεται? Εισάγεται την δυσμενέστερη ατέλεια ή για κάθε στατική φόρτιση τοποθετείτε και την αντίστοιχη ατέλεια?

 

G+(ψ2*Q)

 

*** Σε κτίρια τα οποία λόγω σεισμού ή ανέμου παραλαμβάνουν σημαντικά φορτία,η θεώρηση αρχκής κλίσης (ατελειών) είναι περιττή.

Αυτό ισχύει όταν ο λόγος οριζόντιων προς κατακόρυφα φορτία είναι μεγαλύτερος από (0.10)***

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Επειδή είμαι νεός μηχανικός θα ήθελα να ρωτήσω:Στη μελέτη των μεταλλικών κατασκευών :

1) Οι συνθήκες στήριξης πως γίνονται κατασκευάτικά π.χ πάκτωση ή άρθρωση δοκού σε στύλου , άρθρωση στις τεγίδες κ.τ.λ

 

1) Αντιμετωπιζονται με τις συνδεσεις. ΠΧ αν θεωρησεις στο μοντελο σου αρθρωση στη συνδεση δοκου-υποστυλωματος θα εφαρμοσεις μια απλη συνδεση που θεωρητικα δε μεταβιβαζει ροπες αλλα μονο διατμηση(στην πραξη μεταβιβαζονται μικρες ροπες παντα), αν θεωρησεις στο μοντελο σου πακτωση σε υπ-δοκο θα εφαρμοσεις μια συνδεση ροπης που ειναι αρκετα διαφορετικη απο την απλη

 

Καλησπερα παιδια ,ψαχνοντας πληροφοριες για τη διπλωματικη μου διαβασα το παραπανω σχετικο με μια απορια που εχω και παραθετω ενα σχεδιακι με μια αρθρωτη συνδεση δοκου σε δοκο. Εχει προκυψει απο σεισμικα φορτια ροπη κατα τον Υ αξονα (ασθενης αξονας) στην παρεα της μικρης δοκου ''οχι μεγαλη''. Κατα τον Z (ισχυρος αξονας) ειναι μηδενικη οπως ηταν φυσικο καθως εχει οριστει ως αρθρωτη η λειτουργια της σε αυτη τη διευθυνση. Πρεπει να ελεγχθει η συνδεση κατα τον Υ αξονα και αν ναι με ποιο τροπο ? τα γωνιακα ειναι εκατερωθεν της ΙPΕ 270. Προσοχη δε μιλω για τη ροπη που προκυπτει λογο εκκεντροτητας των γωνιακων !

 

 

Υ.Γ τα εντατικα μεγεθη μου δωθηκαν ετοιμα, την αναλυση δεν την εκανα εγω, απλα ελεγχω την επαρκεια της συνδεσης.

Οποιος μπορει να μου δωσει τα φωτα του θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως ! ευχαριστω προκαταβολικα

 

αυτο ειναι το σχεδιακι.

 

 

[left:dda25fbadb]http://farm2.static.flickr.com/1088/3174698452_45ca74cd11.jpg[/left:dda25fbadb]

Link to comment
Share on other sites

8,5 KN και εχει προκυψει απο σεισμικα φορτια οχι στατικα ! μηπως θα επρεπε ο μελετητης να ειχε κανει και καποια αλλη παραδοχη που δεν εκανε ; ή ειναι φυσιολογικο ; με αιφνιδιασες με τη ταχυτητα που απαντησες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είχα μια διαφωνία με ένα συναδελφο θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Τις ατέλειες που εφαρμόζεται στις κορυφές των υποστυλωμάτων βάσει ποιού φορτίου την υπολογίζεται? Εισάγεται την δυσμενέστερη ατέλεια ή για κάθε στατική φόρτιση τοποθετείτε και την αντίστοιχη ατέλεια?

 

Η ατέλεια που εφαρμόζεται μπορεί να εισαχθεί κατευθείαν ώς μετακίνηση φο=1/200, και όπως είπε πολύ σωστά ο cv95602 από τα οιονεί κατακόρυφα. Στην περίπτωση όμως του μονόρωφου κτηρίου επειδή για τις στέγες (κατηγορία H) το ψ2=0 με βάση τον παράρτημα A του ΕΝ1990 οπότε μπορεις να πάρεις τις ατέλειες μόνο από τα G

Link to comment
Share on other sites

Το 8.5 ΚΝ πρέπει να είναι τέμνουσα Vy (σωστότερα κατά ΕΚ3,δηλ.την ασθενή πλευρά )που πρέπει να επαλληλισθεί με την κατακόρυφη τέμνουσα Vz για κατακόρυφα φορτία G+(ψ2)Q, με τελική τιμή για έλεγχο στη σεισμική φόρτιση, την συνισταμένη των 2 τεμνουσών και να ελεγχθεί με την αλληλεπίδραση εφελκυσμού, φυσικά για φορτία G+(ψ2)Q +/-Ε,

(κοχλίες κύρια δοκού)

(θα σου δώσει μικρότερη τιμή από τα κατακόρυφα 1.35G+1.50Q!!)

 

Αν είναι ροπή,τι να πω; Εγώ πιστευω πως αυτή η σύνδεση πρωσωμειώνεται με άρθρωση και στους 2 άξονες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ασφαλως και εννοουσα 8,5 ΚΝm ! Συγνωμη αν σας μπερδεψα ...

 

Αν είναι ροπή,τι να πω; Εγώ πιστευω πως αυτή η σύνδεση πρωσωμειώνεται με άρθρωση και στους 2 άξονες.

 

στεφανε και εγω αυτο νομιζα και οταν πηρα τα εντατικα μεγεθη στα χερια μου δεν ηξερα, αν και πως να ελεγξω τη συνδεση, σε αυτη τη ροπη.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.