Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταλλικές


 
makis

Recommended Posts

Για όλους τους συνδιασμούς φόρτισης, μετά αυξάνω λιγάκι τα πέδιλά μου και όταν δω οτι έω εξαντλήσει κάθε ανοχή δικιά μου σταματάω την ανάλυση και κρύβω τα ψευτολάθη. Βασικά απο το betonexpress και για κάποιους συνδιασμούς που βλέπω οτι είναι κρίσιμοι λύνω πέδιλα και πεδιλοδοκούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις δύο συνδέσεις μου το χανε πει σε μια πολεοδομία και αναφερόμουν σε δύο συνδέσεις ροπής. Εγώ ελέγχω έδραση, κορφιά και δοκό - κολώνα. Μάλιστα ούτε τεύχος ζητάνε.

 

Τώρα για τα συνδ δοκάρια που λέτε ο ΕΑΚ σου λέει αν έχεις άνοιγμα πάνω από 12 μ. δεν έχει νόημα να τα βάζεις γιατί δεν λειτουργούν πρακτικά

Link to comment
Share on other sites

Αν η θεμελίωση είναι ανισόσταθμη , είναι δόκιμη λύση με πεδιλοδοκούς? .Το κτίριο είναι μεταλλικό μικρό 8,00Χ9,00 με μερικό υπόγειο(περίπου το μισό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Είμαι αρχαριος στο αντικειμενο. Άρχισα να ασχολούμαι με μελετη βιομηχανικού κτιρίου (μεταλλικά πλαίσια)

με πρόγραμμα που δεν υπολογίζει θεμελίωση, αλλά υπάρχει δυνατότητα χρήσης STEREOSTATIKA.

Μπορώ να λύσω μόνο τη θεμελίωση με το τελευταίο, Ή θα χρειαστώ αναβάθμιση με κάποιο αλλό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την έκδοση του INSTANT 4.50.6.0(Μάρτιος 2004).Αν χρησιμοποιήσω q=1.50 υπάρχει κάποιο πρόβλημα εναρμόνισης με τους κανονισμούς τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι!

Με την ευκαιρία του θέματος των Μεταλλικών Κατασκευών, σας παραθέτω

τις δικές μου εμπειρίες. Καταρχήν είμαι κάτοχος των εξής τριών προγραμμάτων VK-STEEL, INSTANT,SOFISTIK τα οποία απέκτησα με την σειρά που αναφέρονται.

Στην παρούσα εκπονώ μελέτες μόνο με το SOFISTIK, όπου οι δυνατότητες μοντελοποίησης είναι ανεξάντλητες. Σχετικά με τη χρήση του συντελεστή (q) έχω να σας προτείνω το εξής.:

Αρχικά επιλύετε τον φορέα με συντελεστή (q=3.5 ή 4) η όποια άλλη τιμή προτείνει ο Ε.Α.Κ. και με τα εντατικά αυτής της επίλυσης διαστασιολογείτε τα μέλη σας

(Υποστυλώματα, Ζευκτά , Αντιανέμιους σύνδεσμους κλπ.).

Στη συνέχεια επανεπιλύετε τον φορέα με (q=1.0) και με τα εντατικά αυτής της επίλυσης διαστασιολογείτε τις συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,ευχαριστώ για την πρόταση που δείχνει αρκετά ελκυστική!

θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής και αν θέλεις μου απαντας: με τη χρήση του (κορυφαίου) sofistik ,είδες σημαντικές διαφορές ως προς προς τα αποτελέσματα ανάλυσης σε σχέση με τα άλλα προγράμματα; (δεν μπορεί ..θα έκανες κάποιο τέστ)

Link to comment
Share on other sites

ΣτέφανεΒ. Σ

το Sofistik μπορείς κάνοντας χρήση των επιφανειακών πεπερασμένων(quads elements) να περιγράψεις με ακρίβεια διαφράγματα και ειδικότερα

πραγματικές συνθήκες σύνδεσης δοκών - πλακών όπου λαμβάνεται υπόψη στο μοντέλο σου το πραγματικό beff.

Στη περίπτωση δε που η δοκός (beam element) είναι τεγίδα και το (Quad)έχει τα χαρακτηριστηκά του χαλυβδόφυλου επικάλυψης, τότε έχεις λάβει υπόψη σου με αρκετή ακρίβεια την επίδραση του στον έλεγχο καμτικού - στρεπτοκαμτικού λυγισμού. Με άλλα λόγια προσδιορίζεται επακριβώς το αντίστοιχο μήκος λυγισμού,περί τον ασθενή ή ισχυρό άξονα του μέλους, από την ανάλυση.

Τόσο στο VK-STEEL όσο και στο INSTANT τέτοιου είδους ανάλυση δεν είναι δυνατή γιατί δεν διαθέτουν πεπερασμένα.

Επιπρόσθετα στο Sofistik είναι δυνατή η διεξαγωγή μη γραμμικής ανάλυσης κατά την οποία μπορείς να περιγράψεις με (quads) πέδιλα, πεδιλοδοκούς,κοιτοστρώσεις, εισάγοντας ελατήρια με θλιπτική μόνο λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω sofistik σε μεταλλικές κατασκευές εδώ και ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής. Συνεργάζεται με 2 προγράμματα ελέγχου μελών (steelmember) και συνδέσεων (steelconnection), και έχει πολλές δυνατότητες στην προσομοίωση και στις φορτίσεις λόγω ανέμου. Ένα μειονέκτημα είναι οτι βγάζει σχέδια μόνο συνδέσεων τα οποία είναι και λίγο πρόχειρα. Επίσης, υπάρχει πολύ καλή υποστήριξη από την sofistik hellas σε ότι και άν χρειάστηκα.Από τιμές δεν ξέρω τι παίζει αλλα πρέπει να είναι λίγο τσιμπημένες....

 

 

Μεταλλικά έχω κάνει και με το next το οποίο μου φάνηκε επιεικώς απαράδεκτο.Το instant δεν το έχω χρησιμοποιήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.