Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπενθύμιση: Υποχρεωτικά μέσω τραπέζης οι συναλλαγές άνω των 500 ευρώ


JasonK

Recommended Posts

Και γιατί να στηθεί στην ΕΤΕ; Σε όποιον λογαριασμό και σε όποια τράπεζα θέλει μπορεί να κάνει την κατάθεση.

Μόνο σε εταιρείες πρέπει να γίνει κατάθεση σε όψεως (πλέον επαγγελματικό λογαριασμό)

Link to comment
Share on other sites

Η οποια κατατεθεση (οταν και αν υπαρχει υποχρεωση) πρεπει να γινεται στο ονομα του "πελατη".

 

 

Εγραψα το παραπανω.

 

Συμφωνα και με το αμφιλεγομενο εντυπο της ΔΟΚΚ, δεν υπαρχει καμια υποχρεωση καταθεσης της αμοιβης στην ΕΤΕ.

Συμφωνα επισης με τον Ν4030, δεν οριζεται πουθενα ως δικαιολογητικο το "εντυπο καταθεσης της αμοιβης".

 

Στην περιπτωση ομως, κατα την οποια ο υπαλληλος ειναι στοκος, κατα πασα πιθανοτητα το εντυπο της ΕΤΕ θα απαιτησει.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως μιλούσατε γενικά για κατάθεση αμοιβής και όχι αποκλειστικά για ΥπΔομ........  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να επαναφερω το θεμα συνάδελφοι??

όταν λέμε τραπεζικό λογαριασμό, για μια ατομική επιχείρηση τι εννοούμε?

πχ εγώ έχω 2 οψεως της εθνικής και άλλον έναν. Και έχω μια εταιρεια πελατη για 4178 που δε τη βολευουν καθολου αυτοι οι λογαριασμοι και θελουν να τα βαλουν σε αλλη τραπεζα. Αν εκει έχω εγω ενα απλο ταμιευτηριο με τη γυναικα μου ειμαι οκ??? ή πρεπει να εχω επαγγαλματικο οψεως??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αν κοψω τιμολογιο πωλησης σε ιδιωτη με το αφμ του κανονικα αλλα εκει που λεει επαγγελμα βαλω ιδιωτησ υψους 1300 ευρω τοτε ποιο οριο ισχυει των 500 ευρω οποτε και θα πρεπει να εξοφληθει μεσω τραπεζης η των 1500 οποτε και θα μου δωσει μετρητα στο χερι χωρισ να παει τραπεζα;

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ.1216/1.10.2014

"[...]

Ως αξία συναλλαγής λαμβάνεται υπόψη το καθαρό ποσό της αξίας της συναλλαγής, προ ΦΠΑ.

...

2. Ειδικότερα, με την περίπτωση β΄ του ως άνω άρθρου ορίζεται ότι δεν εκπίπτει κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των €500, από την ημεδαπή ή την αλλοδαπή, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

...

7. Επίσης, διευκρινίζεται ότι με τραπεζικό μέσο πληρωμής αποκλειστικά και μόνο εξοφλούνται, μερικά ή ολικά και οι συναλλαγές αξίας άνω των €500, στις περιπτώσεις πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών για λογαριασμό τρίτου. Δηλαδή, ο αντιπρόσωπος – εντολοδόχος πρέπει να πληρωθεί με τραπεζικό μέσο πληρωμής και να αποδώσει το προϊόν της πώλησης (ποσό) στον εντολέα του, εφόσον προκύπτει αξία άνω των €500 ανά εκκαθάριση μετά την αφαίρεση από αυτόν της προμήθειας που δικαιούται, με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

[...]"
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

οι συναλλαγές πάνω από 500E πρέπει να γίνουν μέσω τραπέζης πιά.

Εχω όψεως στην ΕΤΕ αλλά χρωστώ και πιθανόν θα μου τα κατασχέσουν

1.ξέρει κανείς αν κατασχέτουν από όψεως?

2. πότε ελευθερώνονται τα χρήματα από τον όψεως συνήθως, ώστε να μπορείς να κάνεις ανάληψη. Θυμάμαι το παλιό που ήταν μια εβδομάδα είχε γινει μία μέρα. Τώρα?

3. μπορεί να μου τα καταθέσει στην Αττικής που έχω απλό λογαριασμό, αλλά τον έχω δηλώσει ακατάσχετο ή πρέπει οπωσδήποτε να κατατεθούν στον όψεως?

4. αν μου καταθέσει κόβω κανονικά ΑΛΣ, και πρέπει να γράψω κάτι πάνω?

5. θα μπορούσαν αν το ποσό ήταν 540 ευρώ, να κατατεθούν μέσω τραπέζης, αλλά μισά στον όψεως , μισά στην Αττικής?

6. Τώρα που θα κατατεθούν μέσω τραπέζης πρέπει υποχρεωτικά να εκδωθει Εντολή Πληρωμής από το ΤΕΕ, ή όπως μέχρι τώρα δεν χρειαζόταν για ΠΕΑ, πάλι δεν χρειάζεται απλά θα το περάσω από το σύστημα όπως πάντα χωρίς να εκδώσω εντολή πληρωμής?

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου γαι τα ερωτήματά σου είναι η παρακάτω:

1) Απο παντού μπορούν να κατασχέσουν.

2) Αμεσα.

3) Ναι. Σκόπιμο όμως είναι, να είναι προσωπικός ο λογαριασμός στην Αττικής.

4) Οχι. Σκόπιμο είναι (βοηθάει σε πιθανό έλεγχο, αλλά και εσένα για λόγους τάξης) να έχεις επισυναπτόμενα στο παραστατικό που μένει σε 'σένα τα αποδεικτικά κατάθεσης (π.χ. ή αυτό που μπορείς να τυπώσεις εσύ μέσω e-banking που φαίνεται η κατάθεση, ή κάποιο αντίγραφο (ή φωτοτυπία) του καταθετηρίου αν η κατάθεση γίνει στον γκισέ ... όποιο βολεύει. Προσωπικά τυπώνω μέσω e-banking)

5) Ναι, σε συνδιασμό με το ανωτέρω (3).

6) Εχουν εκφραστεί και οι δύο θέσεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@katrmp

 

To Δημόσιο μπορεί να κατασχέσει από παντού.
Ακόμα και η viva wallet έχει ανεβάσει ενημέρωση ότι και από αυτούς μπορεί να κατασχέσει.

 

Αρα είτε τα μοιράσεις είτε όχι δεν θα ωφεληθείς κάτι.

Γιατί δεν δηλώνεις τον λογαριασμό που πληρώνεσαι  ως "ακατάσχετο" ? Νομίζω  σε καλύτπει μέχρι 1200 το μήνα.
Από το να στα πάρει όλα , κάτι είναι κι αυτό.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

 

3) Ναι. Σκόπιμο όμως είναι, να είναι προσωπικός ο λογαριασμός στην Αττικής.

 

6) Εχουν εκφραστεί και οι δύο θέσεις.

3. είμαι κύριος με 2ο όνομα  την γυναίκα μου η οποία δεν έχει όμως τίποτα έσοδα. Υπάρχει πρόβλημα?

 

6. ποιά προτείνετε? το λέω διότι αν δημιουργήσω εντολής πληρωμής θα πρέπει να τον στείλω στον Ταμία να πληρώσει, ενώ αν δεν δημιουργήσω μπορεί και στο αυτόματο μηχάνημα easy- pay να καταθέσει στον οψεώς μου.

7. όταν δημιουργείτε εντολή πληρωμής (εγώ για πεα που πληρωνόντουσαν μετρητά δεν έχω δημιουργήσει ποτε), το ποσό που βγαίνει υπέρ τεε τι λέτε στον ταμια? την δίνετε την εντολή πληρωμής? Πάλι συμπληρώνετε ένα δυπλότυπο της ΕΤΕ <<απόδειξη είσπραξης αμοιβών μηχανικών>> που συμπληρώναμε χειρόγραφα και γράφαμε και το <<υπερ ΤΕΕ>>? 

8. έχει κανείς ιδία γνώση αν τα κατασχέτουν στο δευτερόλεπτο (μήπως επειδη ειναι όψεως είναι καλύτερα)?. Αν πάω μαζί με τον πελάτη , τα βάλει και βγάλω αμέσως κάποια

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.