Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνδεσμολογία θερμοστάτη boiler


gk1359

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα θερμοσίφωνα/boiler/ηλιακό idropi του οποίου η ηλεκτρική αντίσταση λειτουργεί με περίεργο τρόπο. Συγκεκριμένα όταν δίνεται ρεύμα στον θερμοστάτη (απλός εμπορίου)  της αντίστασης ανάβει για 20-30 δευτερόλεπτα κι έπειτα σβήνει. Μετα απο 1λεπτό ξαναανάβει και αυτη η διαδικασία συνεχίζει για ώρες μέχρι που το νερό φτάνει σε αξιοπρεπή επίπεδα 60-70ο και τότε η διαδικασία σταματά. Αυτό συμβαίνει σε όποια θερμοκρασία κι αν έχω τον θερμοστάτη >40ο. 

Ο ηλεκτρολόγος αφου έλεγξε την αντίσταση αντικατέστησε τον θερμοστάτη χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Ο μηχανολόγος μηχ. (συνεργάζόμενο γραφείο) που μου πούλησε και το σύστημα δεν μπορεί να εξηγήσει το φαινόμενο

Το φαινόμενο πρέπει να εμφανιζόταν  απο την αρχή καθώς λόγω της 3πλης την ηλεκτρική αντίσταση δεν την χρησιμοποιούσαμε σχεδόν ποτέ και δεν είχε παρατηρηθεί.

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σωληνάκι - κυάθιο που μπαίνει μέσα ο θερμοστάτης, ακουμπάει στην αντίσταση και υπερθερμαίνεται με αποτέλεσμα να κόβει ο θερμοστάτης.

 

Όταν κρυώσει ενεργοποιείται ξανά.

 

Για να διαπιστωθεί και να επισκευαστεί (απλή κάμψη του κυάθιου),πρέπει να βγεί η αντίσταση από το Boiler.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ antloukidis μου ακούγεται απόλυτα λογικό αυτό που σκέφτηκες.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Θα καλέσω υδραυλικό απο αυριο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το πρόβλημά σου λύθηκε, αλλά αν όχι, είδες αν ο θερμοστάτης δίνει σε κάποιο ρελαί εντολή για να δώσει τάση αυτό με κάποια επαφή του στο boiler; Πιστεύω έτσι να είναι, γιατί οι επαφές του θερμοστάτη δεν νομίζω να σηκώνουν ρεύμα γύρω στα 19 Α, ρεύμα που περνάει από αυτές όταν τέτοιες ηλεκτρικές αντιστάσεις είναι 4000 W.

 

Ζητώ συγγνώμη για τον λάθος σχολιασμό μου!

Edited by Jwatson
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 οι επαφές του θερμοστάτη δεν νομίζω να σηκώνουν ρεύμα γύρω στα 19 Α, ρεύμα που περνάει από αυτές όταν τέτοιες ηλεκτρικές αντιστάσεις είναι 4000 W.

 

Σε αφήνω μετεξεταστέο :mrgreen: ….. έχουμε δει  φριτέζες  6kw να ελέγχονται μόνο  από τον θερμοστάτη χωρίς να παρεμβάλλεται ρελε

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχεις δει πολλούς θερμοσίφωνες να τροφοδοτούνται με ρελέ?

 

Εγώ κανένα.

Συνάδελφοι έχετε απόλυτο δίκιο, γιατί δεν πρόσεξα ότι έγραφε για τον θερμοστάτη που είναι επάνω στο boiler, μέσα στο κυάθιο.

Το μυαλό μου πήγε σε εντελώς διαφορετική περίπτωση.

Απόλυτα δικό μου λάθος!

Edited by Jwatson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.