Μετάβαση στο περιεχόμενο

τριγωνομετρικά ΓΥΣ - παλαιότερα


Recommended Posts

Συνάδελφοι, 

 

να ρωτήσω κάτι το οποίο μάλλον οι παλαιότεροι θα το ξέρουν.

 

Το θέμα σχετίζεται με μελέτες Φυσικού Αερίου.

 

Ανατρέχοντας στις τοπογραφικές μελέτες του παρελθόντος , όπου τα πρώτα κομμάτια γίνανε στη βόρεια Ελλάδα- από Λάρισα και πάνω, βλέπω ότι στα σημεία ΓΥΣ που κρατήθηκαν σταθερά για να επιλυθεί το δίκτυο της μελέτης, είχαν συντεταγμένες διαφορετικές από αυτές που δίνει τώρα η ΓΥΣ (για τα ίδια σημεία)

 

Μιλάμε για έτη 1989-1992, ή όπως στο παράδειγμα που έχω 1996.

 

Γνωρίζει κανείς πότε άρχισε να δίνει η ΓΥΣ συντεταγμένες ΕΓΣΑ; ή υπάρχει το ενδεχόμενο να έγινε κάποια επανασυνόρθωση το 1993 ή κάποια άλλη στιγμή οπότε και έπειτα χορηγούνταν άλλες συντεταγμένες; 

 

 

ευχαριστώ!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες τις μελέτες που είχε δώσει η « ΑΣΠΡΟΦΩΣ», έτσι λεγόταν η εταιρία που διαχειριζόταν την χάραξη του αγωγού Φυσ.  Αερίου και δεν είμαι σίγουρος αν γράφεται με «Ω», τις ήθελε σε ένα  Σύστημα συντεταγμένων  που το ονόμαζε τότε «Ευρωπαϊκό Μερκατορικό». Νομίζω είναι το ίδιο  και αυτό που βγάζει η γκούγκλ  αν ζητήσεις απ΄τις ρυθμίσεις ορθ.  συντ/νες.  Αν θυμάμαι καλά μας έδινε όλα τα τριγ. σημεία της περιοχής με τις τιμές αυτού του συστήματος  ακόμα και τους λογαρίθμους αλλαγής. Αυτά μια εποχή, πριν 20/25 χρόνια, που υπήρχε με το ζόρι το  MS DOS και …κάποια ερασιτεχνικά προγράμματα  gw basic.  Η «AΣΠΡΟΦΩΣ», τότε,  έβαλε επιβλέποντες μηχανικούς του εργου τους απόστρατους αξιωματικούς !!! που έκαναν θητεία στη ΓΥΣ σαν τοπογράφοι Μηχ. Πάντως υπάρχει τρόπος μετατροπής αυτού του συστήματος σε  ΗΑΤΤ (ανάποδος δρόμος). Που εγώ, πίστεψέ με δεν τον θυμάμαι! Νομίζω όμως εδώ στην Β. Ελλάδα, για τα μέρη που πέρασε ο αγωγός υπάρχουν στην ΓΥΣ οι τιμές των τριγωνομετρικών σε αυτό το σύστημα! Για την περιοχή του Σιδηροκάστρου,  που έκανα αποτυπώσεις για την Εγνατία, μετά από χρόνια έπεσε  στα χέρια μου  τέτοια λίστα τρ. Σημείων με αυτές τις τιμές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οι συντεταγμένες που αναφέρεται ο giannis στο αρχικό μήνυμα άν θυμάμαι καλά έχουν προέλθει

από μετασχηματισμό

για τον τρόπο συνόρθωσης έχουμε συζητήσει εκτενώς παλαιότερα στο φόρουμ

giannis

τι τάξεως διαφορές έχεις?

Link to comment
Share on other sites

κάτι ψιλιάστικα...αλλά στη βόρεια ελλάδα έχω διαφορές 1-1.5 μέτρο στο y και 0.25 στο x

 

παράδειγμα:

 

ΓΥΣ 11 (κτήματα) στο ΦΧ ΚΙΛΚΙΣ 

παλιά:  411387.898 , 4513707.47 , 168.54

τώρα:   411387.043 , 4513708.574 , 168.54

 

ΓΥΣ 12 (Λευκοθέα) στο ΦΧ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

παλιά: 494625.787 , 4540550.085 , 140.760

τώρα:  494625,523 , 4550551.548 , 140.76

 

τις παλιές τιμές τις έδινε το 1991

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το ΕΓΣΑ87, επίσημα, εφαρμόζεται από το 1990 (Μελέτες Αναδασμών- Οδοποιίας κλπ) ενώ οι μελέτες των πράξεων εφαρμογής, ακόμη και των χρόνων 1990 εως 1999 συνεχιζόταν να γίνονται στο Μερκατορικό σύστημα με τις τρεις ζώνες. Δεν ξέρω σε τι μελέτη αναφέρεσαι για το Κιλκίς. Οι μελέτες πάντως για το Φυσ. Αέριο δουλευόταν από το 1988 (πριν από το ΕΓΣΑ) έως περίπου 1991. Οι τιμές π.χ. των συντεταγμένων στο Ν. Σερρών, αν θυμάμαι καλά, ήταν περίπου  για τα Χ=650000- 700000μ και για τα Υ=4500000μ. Πιθανότατα αυτές οι τιμές που αναφέρεις να προέκυψαν, ίσως, από κάποιον μετασχηματισμό  που έκανες κάποιος συνάδελφος για κάποια του δουλειά ( πιθανόν με το TEXAS INSTUMENT που οι νεώτεροι συν. το χρησιμοποιούν μόνο για πρόσθεση και αφαίρεση). Η ΓΥΣ υπολόγισε τα τριγ/κά της σε ΕΓΣΑ   2-3 Χρόνια αργότερα και …έτσι ισορρόπησαν κάπως τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.