Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταδικασμένος ισόβιος(;) μηχανικός


sito

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ειμαι νέος μηχανικός και εγγεγραμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (ναι, μουντζωστε με). Επειδή όπως όλοι γνωρίζουμε στην αγορά εργασίας για μας τους μηχανικούς, πετάς φύλο κάτω και δεν κουνιέται ούτε για πλάκα, ψαχτηκα και γω για κατι διαφορετικό.

 

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής,

 

Βρήκα κατι σαν χειρηστής μηχανηματων τεχνικών έργων. Ήξερα οτι ειμεις οι διπλ. μηχανικοί μπορούμε να βγάλουμε άδεια χειρηστη μηχανηματων χωρις προϋπηρεσια και ανευ εξετασεων. Πήγα στην νομαρχία όπου ένας ευγενικός υπάλληλος (ναι υπαρχουν και αυτοί) με ενημέρωσε οτι άλλαξαν τα πράγματα και πλεον οι μηχανικοί χρειάζονται 20 ημέρες προϋπηρεσία ωστε να βγάλουν την άδεια και ανευ εξετάσεων. Του είπα οτι είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν μπορω να αποδείξω απο ένσημα ΙΚΑ την προϋπηρεσία και μου είπε συνενοήσου με το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Πάω λοιπον στο ΤΣΜΕΔΕ όπου με τα πολλά με ενημέρωσε υπάλληλος οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μηχανικός να είναι μισθωτός και να είναι δηλωμένος κάτι διαφορετικό απ'ότι σαν  μηχανικός.

 

Ισχύει αυτό; δηλαδή δεν μπορώ να πάω σε κάποια εταιρία να δουλέψω σαν εργάτης π.χ. ;;;

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ερώτηση. Πάντως το να βγάζουν οι μηχανικοί άδεια χειριστή έτσι για πλάκα είναι γελοίο.

 

Έτσι όπως μας τα λες πάντως όσοι είναι να δώσουν εξετάσεις στο ΤΕΕ καλό θα ήταν να βρουν

κάποιο εργολάβο για να δουλέψουν ένα 20 ήμερο χειριστές(ή τέλος πάντων να του πληρώσουν τα

αντίστοιχα ένσημα βρε αδερφέ)

 

Υγ Αναρωτιέμαι εάν γίνεται Ελ. Επ. Μηχανικός να κόψει μπλοκάκι σαν βοηθός χειριστή και μετά να βγάλει άδεια. Λολ

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα (λιγο), δηλαδή δεν μπορώ να κανω έναρξη με την οικογενειακή επιχείρηση ως δευτερη δραστηριότητα;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα (λιγο), δηλαδή δεν μπορώ να κανω έναρξη με την οικογενειακή επιχείρηση ως δευτερη δραστηριότητα;

νομίζω σαν ελ.επαγγ. δεν παιζει ρόλο αφού οι νέοι ασφαλισμένοι δικαιούνται απαλλαγή απο ΟΑΕΕ ό,τι επιχειρηση και αν ανοιξουν ενώ οι προ του 93 ασφαλισμένοι μόνο εφόσον η επίχειρηση ειναι συνναφές με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΆΝΟΙΑ! Οι γραφειοκράτες είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά! Άμα έχω ανάγκη να δουλέψω ανειδίκευτος σε οικοδομή, θα μου το απαγορέψει το ΤΣΜΕΔΕ?
 

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε sito

με το ΙΚΑ θα επικοινωνήσεις το ΤΣΜΕΔΕ δεν χρειάζεται πουθενά, αυτά που σου είπαν είναι ανοησίες

συνάδελφοι Μεταλλειολόγοι που έχουν σχετικά δικαιώματα εργάζονται σαν γομωτές

θα είσαι χειριστής πλέον και δεν θα κόβεις μπλοκάκι

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε sito

με το ΙΚΑ θα επικοινωνήσεις το ΤΣΜΕΔΕ δεν χρειάζεται πουθενά, αυτά που σου είπαν είναι ανοησίες

συνάδελφοι Μεταλλειολόγοι που έχουν σχετικά δικαιώματα εργάζονται σαν γομωτές

θα είσαι χειριστής πλέον και δεν θα κόβεις μπλοκάκι

 

 

Δεν έχω κάνει έναρξη.

Δηλαδή τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου είπε ο υπάλληλος στην νομαρχία (δεν υπάρχει πλεόν Νομαρχία)

θα το συζητήσεις με το ΙΚΑ

τον τρόπο για τα 20 ημερομίσθια θα τον βρείς (ντόπιοι εργολάβοι,σωματεία χειριστών κλπ)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου είπε ο υπάλληλος στην νομαρχία (δεν υπάρχει πλεόν Νομαρχία)

θα το συζητήσεις με το ΙΚΑ

τον τρόπο για τα 20 ημερομίσθια θα τον βρείς (ντόπιοι εργολάβοι,σωματεία χειριστών κλπ)

 

Τα 20 ενσημα είναι το μόνο εύκολο. Με το ΤΣΜΕΔΕ όμως τι γινεται; Ευχάριστω πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Sito αυτό που σου είπε το ΤΣΜΕΔΕ είναι ότι λόγω της υποχρεωτικής ασφάλισης σε αυτό, δεν μπορείς να δηλώνεσαι ως κάτι άλλο. Δηλαδή, ως μισθωτός είτε κάνεις την καθαρίστρια είτε το μηχανικό, στα επίσημα έγγραφα πρέπει να δηλώνεσαι μηχανικός γιατί ασφαλιστικός φορέας σου είναι το ΤΣΜΕΔΕ, το οποίο δεν ασφαλίζει κάτι άλλο πλην μηχανικών.

Γιαυτό αρκετοί εργοδότες γκρινιάζουν με τους μηχανικούς μισθωτούς.

 

Διάβασε και τα σχετικά άρθρα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.