Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παλιά δεδομένα GPS (πριν το 2000)


dimamp

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα!

 

Επειδή θέλω να μελετήσω ορισμένα χαρακτηριστικά το δικτύου, μπόρεις κάποιος παρακαλώ να μου στείλει (αν και εφόσον το θέλει) μετρήσεις στατικου χαρακτήρα από τριγωνομετρικά ανά την Ελλάδα;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Το 1998 όταν ήμουν φοιτητής στους Τοπογράφους στο Πολυτεχνείο Αθήνας υπήρχε ένα πρόγραμμα που έκανε το εργαστήριο Δορυφορικής Γεωδαισίας και μετράγαμε με GPS (στατικές μετρήσεις) σε τριγωνομετρικά ανά την Ελλάδα. Σκοπός του προγράμματος ήταν να εντοπίσουν και να  μετρήσουν μικρομετακινήσεις. Το πρόγραμμα έτρεχε για αρκετά χρόνια. 

Κάνε μία ερώτηση αν μπορούν να σε βοηθήσουν....

Link to comment
Share on other sites

Το 1998 όταν ήμουν φοιτητής στους Τοπογράφους στο Πολυτεχνείο Αθήνας υπήρχε ένα πρόγραμμα που έκανε το εργαστήριο Δορυφορικής Γεωδαισίας και μετράγαμε με GPS (στατικές μετρήσεις) σε τριγωνομετρικά ανά την Ελλάδα. Σκοπός του προγράμματος ήταν να εντοπίσουν και να  μετρήσουν μικρομετακινήσεις. Το πρόγραμμα έτρεχε για αρκετά χρόνια. 

Κάνε μία ερώτηση αν μπορούν να σε βοηθήσουν....

 

Δεν θα μου δωσουν απο κανενα εκπαιδευτικο ιδρυμα, ειμαι σιγουρος...Για αυτο ρωτω συναδελφους.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

texter Ειναι κρατικα μυστικα διαβαθμισμενα, λες και ειμαστε στο 2ο και 3ο γραφειο στο στρατο, εκει μου γραφουν που εχουμε ναρκοπεδια, καπως ετσι δηλαδη  :shock:  :shock:  :shock:  :|

Τα ιδια ακριβως ισχυουν και για κατι ΓΠΣ/Μελετες Δημων μου μας τα δινουν σε φωτοτυπιες αν πας σε καμμια τεχνικη υπηρεσια και οταν  τους ζητας το αρχειο (που το βλεπεις να στο ανοιγει μεσα στο πισι) σου λεει: Μεγαλε, αυτο ειναι ιδιοκτησια του δημου, παρε σε Α4 καμμια 10 φωτοτυπιες και κολλησετες με σελοτεηπ, το αρχειο dxf δεν φευγει απο εδω!! 

 

 

dimamp Για ποιες περιοχες περιπου ενδιαφερεσαι? Βορεια η Νοτια Ελλαδα?

Edited by jojo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ζητήσει και εγώ από παλαιότερους συναδέλφους και περιμένω απάντηση. Μόλις έχω θα σε ενημερώσω dimamp.

Link to comment
Share on other sites

@ jojo: Χμ...Ό,τι υπάρχει! Να πω την αλήθεια κυρίως Νότια χώρα και Νήσοι Ιονίου/Κρήτη. Φυσικά, πάσα προσφορά δεκτή!!!

@Mitsubae: Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να βρεις δεδομένα από ιδιώτες προ-2000. Λόγω του SA οι μετρήσεις απαιτούσανε ώρες (ακόμη και ημέρες) ακόμα και με DGPS και με πάντα αμφίβολα αποτελεσματα, για αυτό η χρήση GPS ήταν από ελάχιστη εως μηδενική εκείνες τις εποχές. Ευτυχώς ο Bill ( 8-) ) άνοιξε το σύστημα το 2000 και από τότε εκτινάχθηκε η χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, η SA δεν θα επηρεάσει τη λύση που θέλω. Θα λύσω βάσεις. Δεν έχεις άδικο για το γεγονός ότι είναι περιορσιμένες, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

 η Κτηματολόγιο έχει μετρήσεις από τις τότε μελέτες και μάλιστα περιλαμβάνουν και αρκετά σημεία της ΓΥΣ

τα οποία έπρεπε να περιλαμβάνουν (περιμετρικά) την περιοχή μελέτης

ίσως μπορέσω να σου στείλω rinex αλλά όχι στην περιοχή που αναφέρεις παραπάνω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.