Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσβαση ΑΜΕΑ σε νεα κατοικια


Recommended Posts

On 10/6/2017 at 9:51 ΠΜ, kostavros said:

δηλαδη επειδη εχω και στην πυλωτη μια γκαρσονιερα 30τ.μ. δεν λογιζεται σαν μονοκατοικια και πρεπει να κανω ανελκυστηρα?

τι εκανες με αυτο το θεμα?

Επισης, γνωριζει καποιος ποσο πρεπει να ειναι το πλατος της σκαλας για 2οροφο μετα την τοποθετηση αναβατοριου?

Περιπου 30 εκ ειναι το αναβατοριο με το καθισμα διπλωμενο, οποτε +1,20 καθαρο για τη σκαλα ή στο 1,20 μπορει να μπει το αναβατοριο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

σε οικόπεδο με κλίση περίπου 25%  κατασκευάζω την κατοικία τέρμα πάνω, αλλά το αυτοκίνητο ανεβαίνει μέχρι τη μέση . Για να ανέβω στη κατοικία χρειάζομαι άλλα 7 μ. ύψους. Δύναται από κει και πάνω να δείξω εξωτερική σκάλα με 4 ενδιάμεσα πλατύσκαλα με πρόβλεψη αναβατορίου μέχρι την είσοδο της κατοικίας ;

Link to comment
Share on other sites

Να γίνει δρόμος μέχρι πάνω τεχνικά δεν είναι εφικτό; 

Όχι μόνο για άτομα με αναπηρία αλλά και για τους νυν ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

μαθηματικώς είναι αλλά λειτουργικά δεν εξυπηρετεί γιατι σε ενδιάμεσο επίπεδο θα γίνει και πισίνα και δεν διαθέτω πλάτος

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε γωνιακό οικόπεδο (διώροφη με οροφοδιαμέρισματα) αφηνω ακάλυπτο δδ. Θα πρέπει να εχει πρόσβαση ΑΜΕΑ ο χώρος;

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σε οικόπεδο με μεγάλη κλίση η πρόσβαση στο πίσω τετραώροφο κτίριο κατοικιών  γινεται με διάδρομο πλάτους 1,30μ  ο οποίος έχει και 2 τμήματα με 8 σκαλοπάτια. Ο ράμπες ανάμεσα στα σκαλοπάτια έχουν κλίση 2%.Για να βάλω αναβατόριο  ΑΜΕΑ  στα σημεία που έχω σκαλοπάτια  θα πρέπει μπροστά να έχω τμήμα 1,50χ1,50;

Link to comment
Share on other sites

 όχι βέβαια, η γνώμη μου είναι ότι το 2% δεν χαρακτηρίζει το τμήμα ράμπα, το 2% είναι τόσο λίγο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τμήμα για να φεύγουν τα νερά της βροχής. Το πλάτος 1,30 δεν ξέρω αν επαρκεί αλλά αν παίρνεις άδεια με διάδρομο 1,30 και πλ. σκάλας 1,30 θεωρώ ότι μπροστά στη σκάλα δεν θα έπρεπε να διαμορφωθεί πλατύσκαλο με πλάτος 1,30. Πάντως σε κάθε περίπτωση πήγαινε το έτσι πολεοδομία και βλέπεις τι σου λένε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά 

Μελετώ μια νέα διώροφη κατοικία (υπόγειο - ισόγειο - όροφος) με δυο ανεξάρτητες κατοικίες (ισόγειο και όροφος) 

Το συνολικό ύψος μου είναι 8,50μ

Εχω ανελκυστήρα και Σκαλα 1.20μ θεωρώντας πως αυτό είναι μονόδρομος ( είναι;) 

Η ερώτηση μου είναι αν χρειάζομαι μελέτη προσβασιμότητας και αν χρειάζομαι επίσης τον χώρο 0.80 χ 1.30 σε κάθε στάθμη του κλιμακοστάσιου για το αμαξίδιο ΑΜΕΑ ;

Ευχαριστω για τις σκέψεις σας εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ιδιώτης, θα σου απαντήσει ο μηχανικός σου (μελετητής)

Αν είσαι μηχανικός, διόρθωσε το προφίλ σου (ειδικότητα) για να μπορέσουμε να απαντήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.