Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Basic στο Excel;


Γιάννης

Recommended Posts

Γνωρίζω να χειρίζομαι καλά την παλιά καλή BASIC αλλά όχι την Visual. Προσπαθώ να φτιάξω ένα απλό πρόγραμμα επίλυσης ανοικτής όδευσης (πλήρως εξαρτημένης) αλλά δεν μπορώ να το κάνω στο Excel χωρίς χρήση BASIC....

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εισάγω routes της BASIC στο EXCEL;

 

π.χ.

Δώσε τον αριθμό των πολυγωνομετρικών..... =ν

 

FOR n=1 to ν ......

 

κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το να χρησιμοποιήσεις βρόχους (loops) μέσα από τους τύπους του excel νομίζω ότι δε γίνεται (ή εγώ δε ξέρω πως γίνεται...)

 

Aυτό που θέλεις να κάνεις φαντάζομαι ότι γίνεται μεν αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις Visual Basic for Applications (VBA). Βέβαια κάτι τέτοιο, μάλλον απαιτει λίγο διάβασμα, γιατί η συγκεκριμένη είναι αντικειμενοστραφής γλώσσα (Object oriented) και θα πρέπει να μάθεις να χειρίζεσαι τα αντικείμενα και τις μεθόδους του excel. Πάντως γενικά ο συνδυασμός excel και VBA δίνει τη δυνατότητα να κάνεις πολύ σύνθετες εφαρμογές.

 

Αν ψάξεις στο ιντερνετ για VBA excel tutorial θα βρεις πολύ υλικό, αλλά δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη κατέβασε το πρόγραμμα που έχω ανεβάσει εδω, έχω ανοιχτό τον κώδικα σε VBA για να πάρεις μια ιδέα για την χρήση των μεταβλητών και των βρόγχων αλλά και την εισαγωγή και εξαγωγή δεδομένων από κελιά EXCEL. Για οτιδήποτε απορία έχεις στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

IOVO

 

Η visual εφαρμόζεται στο πρόγραμμα μόνο στο κουμπί "Calculate";

 

Κατά τα λοιπά το συγκεκριμένο μου έδωσε μια πολύ καλή ιδέα για να δίνω μετρητές με την διαδικασία "if" που έχει στην αριστερή στήλη.

 

Αφού δηλαδή εισάγει κάποιος τα δεδομένα, καταλαβαίνει το πρόγραμμα τον αριθμό των σημείων της διατομής...

 

Εγώ προσπαθώ να φτιάξω ένα απλό πρόγραμμα επίλυσης ανοικτής πλήρως εξαρτημένης όδευσης γιατί έχω μια περίπτωση....

 

Το πρόβλημα μου επίσης είναι ότι πρέπει να βγάλω άκρη με τις γωνίες:

Αν γνωρίζετε από οδεύσεις, κάποια στιγμή χρησιμοποιείς το 2ο θεμελιώδες πρόβλημα, αλλά εκεί πρέπει να αποφασίσεις ποιον τύπο θα χρησιμοποιήσεις ανάλογα με το σχήμα!!!

 

Πιθανόν να κάνω κάποιο λάθος εδώ (προγραμματιστικό) γιατί στα προγράμματα που κυκλοφορούν στην πιάτσα δεν νομίζω ότι παρεμβαίνει πουθενά ο χρήστης να δηλώσει αν η γωνία του είναι στο πρώτο τεταρτημόριο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

 

Τώρα, συγχώρα με αλλά και λόγω του φόρτου δουλειάς και της ηλικίας...[...] η visual μου φαίνεται σαν κινέζικα. Για την ακρίβεια κάνω μεγάλο αγώνα ακόμα και να θυμηθώ την απλή BASIC.

Link to comment
Share on other sites

Αν την (VB) συνηθίσεις και έχεις βάσεις από την Basic δεν θα σε δυσκολέψει..

Έχε στο μυαλό σου το εξής απλό:

 

Ο τρόπος προγραμματισμού είναι σχεδόν ίδιος μόνο που η διαδικασίες (events) ενεργοποιούνται από το πάτημα ενός πλήκτρου ή την κίνηση του mouse κ.ο.κ.

Έτσι στο πρόγραμμα που κατέβασες μόλις πατηθεί το πλήκτρο "Calculate" ξεκινάει η εφαρμογή VB και τα δεδομένα που έχεις ήδη εισάγει στο φύλλο excel αποθηκεύονται σε μεταβλητές (variables) που στην προκειμένη περίπτωση είναι πίνακες , γίνονται οι υπολογισμοί και τα αποτελέσματα αποθηκεύονται ξανά στο φύλλο excel.

 

Αν θέλεις έχω να σου δώσω πολλά βοηθήματα πάνω στην VB. Άν θέλεις να αφιερώσεις λίγο χρόνο θα σου προτείνω το βιβλίο Visual Basic for Dummies

 

Που είναι το πρώτο που χρησιμοποίησα κι εγώ και κατατοπίστηκα πολύ καλά, σε πολύ μικρό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει έχει οδηγίες μέσα στην VB.NET. ΑΠλά πρέπει να μεταφέρεις το project (forms, modules, resources κλπ) Αν θέλεις να δοκιμάσεις, μπορείς να κατεβάσεις την Express έκδοση που διαθέτει εδώ η MS δωρεάν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, ενημερωτικά απαντάω για όσους ενδιαφέρθηκαν να με βοηθήσουν ότι έχω φτιάξει ένα ψιλοπρογραμματάκι χωρίς χρήση VB αλλά με εξαντλητική χρήση if()...

 

Το πρόγραμμα βέβαια είναι περιορισμένο (για την δουλειά που το ήθελα εγώ) αλλά θα το σουλουπώσω λίγο και θα το ανεβάσω.

 

Επιλύει ανοικτή πλήρως εξαρτημένη και προσανατολισμένη όδευση.

Μέχρι 30 στάσεις με εισαγωγή συντεταγμένων των δύο αρχικών και των δύο τελικών τριγωνομετρικών, των γωνιώμετρήσεων των στάσεων και των οριζόντιων αποστάσεων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.