Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Οχι, η άδεια βγήκε με άλλα καταθετήρια στο όνομα των άλλων συνιδιοκτητών. Θα υπάρχει όμως πάντα μια κατάθεση αμοιβής στο όνομά μου από αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H σύμφωνη συγκατάθεση της πελάτισας ήταν έγγραφη? 

Αν ναι, είναι ένα στοιχείο που μπορεί να δικαιολογήσει το ότι πλήρωσε αυτή για να βγεί η άδεια.

Το άλλο στοιχείο είναι ότι με αυτό το καταθετήριο εκδόθηκε η οικοδομική άδεια. (Αν είναι έτσι...)

Και ένα άλλο στοιχείο είναι ότι εσύ δεν έλαβες άλλη αμοιβή από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες τους οποίους υποτίθεται ότι εκπροσωπούσε αυτή. (Αν είναι έτσι...)

 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα εφόσον υπάρχει το παραγόμενο έργο (Ο.Α.) άσχετα με το από ποιόν πληρώθηκε.

Ας πάει στα δικαστήρια.....γυρεύοντας....

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η σύμφωνη άδειά της δεν ήταν έγγραφη. Σε καμία περίπτωση.

Εχει ρωτήσει σε μηχανικούς και δικηγόρους και ισχυρίζεται ότι μπορεί να δικαιωθεί. Καταλαβαίνω τη θέση της...Τώρα δεν μπορεί να πάρει δάνειο για να χτίσει. Ομως εγώ την είχα ενημερώσει και το γνώριζε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η σύμφωνη άδειά της δεν ήταν έγγραφη. Σε καμία περίπτωση.

Εχει ρωτήσει σε μηχανικούς και δικηγόρους και ισχυρίζεται ότι μπορεί να δικαιωθεί. Καταλαβαίνω τη θέση της...Τώρα δεν μπορεί να πάρει δάνειο για να χτίσει. Ομως εγώ την είχα ενημερώσει και το γνώριζε.

Ευτυχώς υπάρχουν καταθέσεις και από τους άλλους συνιδιοκτήτες μέσα στο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα.

Υπήρχε μία συμφωνηθείσα αμοιβή για Άδεια έστω 5 ευρω.

Υπάρχουν όμως 2 καταθετήρια 5 ευρώ στο όνομα αυτή και 5 ευρώ στο όνομα των συνιδοκτητων.

Η Άδεια εκδόθηκε τελικά με το 2ο

Όμως η αμοιβή κατατέθηκε 2 φορές?? Δηλαδή εσύ έλαβες για την άδεια 10 ευρώ η 5 που ήταν τα συμφωνημένα?

 

Αν έλαβες 5 τότε τι συνέβη με τα χρήματα των καταθετηρίων?

Έκανες την κατάθεση εσύ με δικά σου χρήματα?

Κάναν την κατάθεση αυτοί και μετά εσύ τα έβγαλες και τους τα επέστρεψες?

Τα βρήκαν μεταξύ τους?

Πρέπει να αποδείξεις την πορεία των χρημάτων και ότι ουσιαστικά δεν διπλοπληρώθηκες και άρα δεν της χρωστάς τίποτα. Λογικά θα δικαιωθείς

 

Αν έλαβες 10 τότε μάλλον έχει δίκιο να στα ζητάει

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μπερδεύτηκα...

Πόσα χρήματα κατατέθηκαν σε λογαριασμό σου; Είτε από εσένα για λογαριασμό των πελατών σου είτε από τους πελάτες σου.

Τα καταθετήρια για όσα χρήματα κατατέθηκαν, χρησιμοποιήθηκαν για την οικοδομικά άδεια;

Τι ποσό έκοψες σε αποδείξεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διπλοπληρωθεί για τίποτα. Η πρώτη κατάθεση στο όνομα της πελάτισας ήταν μια μικρή προκαταβολή αρχιτεκτονικής μελέτης για την πληρότητα του φακέλου. Εκανα αίτηση για την άδεια στο όνομά της, η οποία έχει πρωτοκολληθεί κιόλας.

Κατόπιν τούτου ο υπάλληλος αποφάσισε ότι η άδεια πρέπει να βγει και στο όνομα των τεσσάρων, οι οποίοι έκαναν τον έναν από αυτούς πληρεξούσιο και πλήρωσαν.

Οπότε έκανα νέα αίτηση με καινούργιο φάκελο.Δεν έχω κάνει παρανομία θεωρώ.

Αν έχει γίνει κάτι εν αγνοία μου δεν έχω αντίρρηση να επιστρέψω τα χρήματα. Για αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ως γενικότερο σχόλιο ο μηχανικός πληρώνεται για να συντάξει μελέτη και όχι για να βγάλει άδεια.

Αν από του 4 συνιδιοκτήτες υπάρχει ανάθεση των μελετών, αντίστοιχη ανάληψη και πληρωμή στο 100% του κόστους των μελετών πρέπει να επιστραφεί η αρχική προκαταβολή της κόρης που αχρεωστήτως καταβλήθηκε. Αν δηλαδή η αμοιβή ήταν 100 και πήρες 10 προκαταβολή από την κόρη σε μια κατάθεση και ξανά 100 από τους 4 συνιδιοκτήτες, πρέπει να επιστραφούν τα 10.

Δεδομένου πως αυτή τη στιγμή η κόρη δεν έχει εμπράγματο δικαίωμα στο ακίνητο δεν μπορεί εύκολα να έχει άδεια στο όνομά της. Λέω εύκολα γιατί υπάρχουν περιπτώσεις όπως επαγγελματικά συμφωνητικά μίσθωσης που συνηθίζεται να δίνεται το δικαίωμα έκδοσης αδειών δόμησης. Πιστεύω μπορεί να λυθεί με συνδρομή δικηγόρου και συμβολαιογράφου και σε συνεννόηση με τράπεζα και υπηρεσία δόμησης. Απόδοση επικαρπίας, προσύμφωνο δωρεάς ή ότι άλλο μπορεί να δώσει λύση. Αλλιώς ας της το δωρίσουν όλοι εν ζωή το οικόπεδο και αναθεωρείς για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη. Εκτός αν προτιμάει να ψάχνει το πρόβλημα στην λύση και όχι το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο inaris

Η άδεια ΔΕΝ μπορεί να εκδοθεί σε όνομα μη κυρίου του οικοπέδου, εκτός των περιπτώσεων μισθώσεων και με έγγραφη συγκατάθεση των ιδιοκτητών.

Συνεπώς, κακώς (λανθασμένα) έγινε η αρχική διαδικασία, και οφείλεις να επιστρέψεις την αρχική αμοιβή (τα λάθη πληρώνονται...) 

Link to comment
Share on other sites

Προσκόμισα στην Πολεοδομία πληρεξούσιο από δικηγόρο από όλους τους ιδιοκτήτες να βγει η άδεια στο όνομά της. Υπέγραψαν όλοι.
 

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.