Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Αν δεν διπλοπληρώθηκε γιατί να επιστρέψει την αμοιβή ? Δεν το καταλαβαίνω.

Τότε θα πρέπει ο μηχανικός να κινηθεί κατά των τεσσάρων συνιδιοκτητών και να ζητήσει το επίμαχο ποσόν.

Είναι νομίζω σημαντικό στην όλη ιστορία να αποδειχθεί η πορεία του χρήματος. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι το εξής. Οτι η άδεια ναι μεν δεν βγήκε στο όνομά της, αλλά προφορικά πήρα τη συγκατάθεση να προχωρήσω στην έκδοση της αδείας και στο όνομα των 4. Αλλιώς τι? Βλάκας είμαι να την βγάλω και να το δει μετά? Ο ένας από τους 4 δικαιούχους είναι η μητέρα της. Τέλος πάντων, μάλλον το θέμα είναι πολύπλοκο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά θεωρώ πως δεν έχει κανένα νόημα να ψάχνουμε τώρα πως και γιατί βγήκε η δε βγήκε η άδεια στο όνομα του ενός ή του άλλου.

Η ουσία είναι μία και από τα πόστ όλων που διαβάζω αντιλαμβάνομαι ότι συμφωνούμε στο εξής:

 

Βγήκε μία άδεια. Ποιά ήταν η συμφωνηθείσα αμοιβή για της μελέτες αυτής της άδειας? Έστω 100.

Ποιο είναι το ποσό που κατέληξε στην τσέπη σου?

 

Αν είναι 100 τότε δεν οφείλεις τίποτα. Ψάχνεις την πορεία των χρημάτων και αποδεικνύεις ότι πήρες ακριβώς όσα συμφωνήθηκαν

 

Αν πήρες 101 πρέπει να επιστρέψεις το 1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μπορώ να ρωτήσω κάτι; Ξέρω ότι δεν απαιτείται πιά φυσική παρουσία στην ΕΤΕ για πληρωμή αμοιβών μηχανικού (πλην ΕΜΠ βέβαια, που ακόμα χρειάζεται "παράσταση"...), διότι η διαδικασία μπορεί να γίνει πλέον μέσω web banking. Μπορεί όμως να "παρακαμφθεί" η ΕΤΕ, και η πληρωμή της αμοιβής να γίνει μέσω άλλης τράπεζας (π.χ. alpha);

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες "αιτιολογία", εννοείς να γράφει "για έκδοση οικοδομικής αδείας κλπ κλπ";

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

@tetris @gp1 Στην περίπτωση που ο πελάτης έχει αφήσει την αμοιβή σε μετρητά (αναγκαστικά διότι δεν εχει web banking ούτε καποιον να τον βοηθήσει) πως μπορώ να υποβάλω τα χρήματα στον λογαριασμό?? Πλέον κάτω απο 1000 ευρώ στο ταμείο της τράπεζας δεν σε εξυπηρετούν. Αν τα καταθέσω στον προσωπικό μου λογαριασμό και τα κάνω μεταφορά στον λογαριασμό της επιχείρησης είναι οκ? Η λογιστικά είμαι έκθετος?

Υπάρχει κάποια εναλλακτική οδός που αγνοώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, orestis_evg94 said:

@tetris @gp1 Στην περίπτωση που ο πελάτης έχει αφήσει την αμοιβή σε μετρητά (αναγκαστικά διότι δεν εχει web banking ούτε καποιον να τον βοηθήσει) πως μπορώ να υποβάλω τα χρήματα στον λογαριασμό?? Πλέον κάτω απο 1000 ευρώ στο ταμείο της τράπεζας δεν σε εξυπηρετούν. Αν τα καταθέσω στον προσωπικό μου λογαριασμό και τα κάνω μεταφορά στον λογαριασμό της επιχείρησης είναι οκ? Η λογιστικά είμαι έκθετος?

Υπάρχει κάποια εναλλακτική οδός που αγνοώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για ποιον λόγο να καταθέσεις τα χρήματα στο λογαριασμό σου;; Η κατάθεση της αμοιβής μας έχει πλέον καταργηθεί. Κόβεις ΑΠΥ και τίποτα άλλο. Η πληρωμή μέσω τράπεζας κλπ είναι απαιτούμενη μόνο λόγω φορολογικής νομοθεσίας. Νομίζω ότι μεταξύ επαγγελματία και ιδιώτη δεν μπορείς μετρητά εάν το ποσό είναι πάνω από 500€, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω και υπό το πρίσμα της φορολογίας (όσο είναι δυνατόν να γνωρίζει κάποιος εδώ). Εάν δεν τα καταθέσω στον λογαριασμό της επιχείρησης δεν θα είναι σαν να ''κρύβω'' έσοδα? Η θα μαι οκ αν στο ΑΠΥ δηλώσω το ποσό (300 ευρω) και τροπος πληρωμής μετρητά? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.