Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντα. Απλά έδωσε εξουσιοδότηση το ΤΕΕ στην ΕΤΕ να εισπράττει τις αμοιβές μας και να του αποδίδει το 2%.

 

Η κατάθεση της αμοιβής, με βάση το ΠΔ, γίνονταν στο ΤΕΕ ή στις εξουσιοδοτημένες από αυτό τράπεζες. Αν θυμάστε, πριν ξεκινήσει η πτώση του Κοσκωτά, ήθελε να έχει η Τράπεζα Κρήτης την εξουσιοδότηση....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οι αμοιβες πηγαιναν στην ΕΤΕ και οχι στο ΤΕΕ και οπως εγραψα και παραπανω, αλλα δεν εδωσαν πολλοι σημασια, ειναι ενα πατημα για να σου πει η ΥΔΟΜ, "οκ μην πας τις αμοιβες στο ΤΕΕ, να τις πας στην ΕΤΕ και να μου φερεις το αποκομμα".

 

Επισης ο συναδελφος που ελαβε την απαντηση, εγραψε οτι μπορουμε να πηγαινουμε με την εντολη πληρωμης σε οποιαδηποτε τραπεζα, πραγμα που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

 

Επισης ανεφερε οτι απο 1.1.15 καταργειται η εισφορα υπερ ΤΣΜΕΔΕ, πραγμα που ομοιως δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 τελευταία (εντολή πληρωμής και ΤΣΜΕΔΕ) συμφωνώ αλλά το ότι η κατάθεση γίνεται στο ΤΕΕ οφείλουν να το γνωρίζουν αφού και όταν είχαμε υποχρέωση μπορούσαμε να κάνουμε την κατάθεση κατευθείαν στο ΤΕΕ......άρα τότε δεν  υπήρχε έντυπο της ΕΤΕ αλλά του ΤΕΕ....   :)

 

Η ουσία των λεγομένων σου είναι πως αν μπλέξεις με καρεκλοκένταυρο δεν την γλυτώνεις!!!!!

Και δεν έχεις άδικο..... (χτες είχα μεγάλη πλάκα σε μία ΥΔΟΜ, όταν θα έχω όρεξη θα τα γράψω αναλυτικά....)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο συνάδελφος εννοούσε ότι μπορούμε να κάνουμε κατάθεση σε οποιαδήποτε τράπεζα εφόσον η αμοιβή είναι μεγαλύτερη των 500€ καθαρό (ή 1500€ με ΦΠΑ αν έχει δίκιο ο Pavlos33).

 

Για την κατάργηση της εισφοράς υπερ ΤΣΜΕΔΕ δεν είπε ότι ισχύει, ως προτροπή - ευσεβής πόθος μου φάνηκε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε σε οποιαδήποτε τράπεζα αλλά, αν όμως έχω δίκιο, σε λογαριασμό όψεως... Και επάνω στην αιτιολογία να γράψουμε (ο πελάτης δηλαδή) την εντολή πληρωμής. Αλλά θεωρώ πως είναι λεπτομέρειες.

Εγώ εντολή πληρωμής δεν βγάζω.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο συνάδελφος εννοούσε ότι μπορούμε να κάνουμε κατάθεση σε οποιαδήποτε τράπεζα εφόσον η αμοιβή είναι μεγαλύτερη των 500€ καθαρό (ή 1500€ με ΦΠΑ αν έχει δίκιο ο Pavlos33).

Ισχύει αυτό που είπε ο Pavlos33, δηλαδή τα 1500. Το 500άρικο δεν αφορά σε αμοιβή αλλά σε δαπάνη, δηλαδή αυτόν που πληρώνει και εφόσον δεν είναι ιδιώτης.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οι αμοιβες πηγαιναν στην ΕΤΕ και οχι στο ΤΕΕ και οπως εγραψα και παραπανω, αλλα δεν εδωσαν πολλοι σημασια, ειναι ενα πατημα για να σου πει η ΥΔΟΜ, "οκ μην πας τις αμοιβες στο ΤΕΕ, να τις πας στην ΕΤΕ και να μου φερεις το αποκομμα".

 

Επισης ο συναδελφος που ελαβε την απαντηση, εγραψε οτι μπορουμε να πηγαινουμε με την εντολη πληρωμης σε οποιαδηποτε τραπεζα, πραγμα που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

 

Επισης ανεφερε οτι απο 1.1.15 καταργειται η εισφορα υπερ ΤΣΜΕΔΕ, πραγμα που ομοιως δεν ισχυει.

Κι όμως, Προϊστάμενος ΥΔΟΜ στη Μακεδονία μου ζήτησε ένα οποιοδήποτε αποδεικτικό κατάθεσης σε οποιαδήποτε τράπεζα , αν όχι από ΕΤΕ, όταν διαμαρτυρήθηκα ότι στα δικαιολογητικά για πληρότητα φακέλου Έγκρισης Δόμησης (Ν.4030/11, άρθρο 2) δεν αναγράφεται απόδειξη κατάθεσης σε ΕΤΕ ή άλλη τράπεζα. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι εάν δεχόταν το φάκελο χωρίς το έντυπο της ΕΤΕ, θα ξεσηκώνονταν όλοι οι μηχανικοί και θα έκανα το ίδιο. Εγώ βέβαια, δε μπορούσα να ξανακάνω κατάθεση διότι ο πελάτης είχε καταθέσει μεγάλο μέρος της αμοιβής σε τράπεζα πριν τον καθορισμό αμοιβών και επομένως θα φαινόταν διπλή "είσπραξη".

Link to comment
Share on other sites

Tο τι ζηταει ο καθε υπαλληλος ειναι προβλημα του.

 

Εγω αλλο πραγμα ανεφερα στον ποστ μου.

Ο κωδικος πληρωμης του συστηματος αμοιβων αφορα την ΕΤΕ και μονο τον λογαριασμο οψεως μηχανικου.

Link to comment
Share on other sites

 μου είπε ότι εάν δεχόταν το φάκελο χωρίς το έντυπο της ΕΤΕ, θα ξεσηκώνονταν όλοι οι μηχανικοί και θα έκανα το ίδιο.

 

E και λοιπον?!?!?!

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.